Nadměrné pocení
Dobrý den, je mi 27 let a od nějakých 12ti mě trápí nadměrné pocení. A tím myslím opravdu nadměrné, prostě ze mě lije, nejvíce z čela, zad a pod nosem, ale týká se prakticky celého těla. Nemusí být ani horko, stačí nějakých 22 stupňů, a už to začíná. Nebo stačí jakákoliv minimální fyzická aktivita, jako je pouhé čištění zubů nebo dokonce jen stání ve frontě. Nějaké antiperspiranty jsou v mém případě k smíchu. Z fyzického problému už se zřejmě stává i psychický, vyhýbám se společnosti a třeba taková představa nákupu ve vydýchaném obchodnímu centru mě přivádí skoro k mdlobám. Co se zdravotního stavu týče, od puberty mám mírně zvýšený krevní tlak, kvůli čemuž jsem byl od dětské doktorky poslán několikrát na kardiologii, měl jsem párkrát i Holtera, ale vždy mi bylo řečeno, že hodnoty jsou pod hranicí a zatím to na léčbu není (aktuálně kolem 135/85). Nyní chodím pouze každý rok na prohlídku k pratickému lékaři, podle kterého jsem také v podstatě zdravý, před 2 lety mi zjistil pouze mírnou tachykardii, na kterou mi byl předepsán Betaloc. Ale osobně si myslím, že ten zvýšený tep byl tenkrát spíš způsobený mým stresem z ordinací, kde mám tlak i tep vždy mnohem vyšší, než doma, to pan doktor ví. Krev i moč jinak byla vždy také v pořádku, nadváhu nemám. Ohledně pocení mi bylo vždy řečeno, že to tak prostě někdo má a nelze s tím nic moc dělat. Tak bych se rád zeptal na váš názor. Děkuji.
MUDr. Barbora Barchánková
Specializace: Praktické lékařství Pracoviště: Praktická lékařka, Ústí nad Labem
Dobrý den, z vyšetření krve, která by měla být provedena u nadměrného pocení se doporučuje: jaterní testy, ledvinné funkce, štítná žláza, krevné obraz, ionty (vč. vápníku a fosforu), cukr, zánětlivé parametry, moč atd. Další vyšetření k vyloučení infekce -rtg plic (při podezření na ikńcekci), zubní vyšetření, ORL, urologické.. (podle případných dalších potíží). Popř. ještě sono břicha. Dále je potřeba vědět, zda máte při pocení i nějaké barevné změny na kůži (jako zčervenání).
Nevím, která laboratorní vyšetření jste absolvoval, popř. by bylo vhodné některá doplnit.
K léčbě se mohou použít léky ze skupiny anticholinergik, ale jejich četné a nepříjemné nežádoucí účinky významně limitují jejich terapeutické využití (jedná se zejména o suchost sliznic, rozmazané vidění, retenci moče a zácpu).
Z bylinek lze užít šalvěj- čaj, který lze pít několikrát denně, ideálně týden, a pak si udělat týdenní přestávku (např. Megafyt šalvějový čaj), doporučována je směs s Yzopem lékařským v poměru 1:1. Jednu polévkovou lžíci šalvěje nebo směsi zalijte 200ml studené vody, nechte povařit, pak nechte 10 minut vyluhovat, přecedit a pít 2-3x denně mezi jídly. V lékarně lze pořídit i tobolky se šalvějí (Liftea šalvěj). Z bylinek si lze připravit i domácí antiperspirant (smíchat 1 polévkovou lžíci jablečného octa, 200ml šalvějového čaje a 10 kapek mátového oleje).
Také se aplikují injekce s botulotoxinem, popř. chirurgické odstranění potní žlázy- ale toto by chtělo spíše konzultovat se specialisty- kožními lékaři. S pozdravem BB.