Nafouklé břicho, pálení žáhy, roup?
Dobrý den, Rád bych se vás touto formou zeptal.
Už více než půl roku řeším nafouklé břicho ve spodní části po jakémkoli jídle dále se k tomu přidává i pálení žáhy kdy to řeším přípravkem Malox stává se i po čisté vodě že se mi voda vrací .
Do toho se přidává i tvrdá stolice cca jednou za 2-3 dny kolikrát to jde pouze jednou za týden. Díky tomu se občas objeví krev na toaletním papíře. Bohužel nevím jestli je to shoda náhod a nebo další příznaky něčeho jiného ale už po 4 za půl roku jsem se potýkal s dětským roupem ve stolici v lékárně mi poradili abych to zaléčil tímto přípravkem -Phyteneo Vermophyt vždy to pomohlo po 2 dni cca bral jsem 7 dní . Dávkovaní mi poradili 2-2-2 vždy před jídlem, ale po necelém měsíci se opět vrátili opravdu nevím co s tím už mam dělat docela dost mě to trpí je to velmi nepříjemné. Vždy mě s tím doprovází silné únavy a nechutenství k jídlu poslední dobou pozoruji i přibíraní na váze za necelý rok 6 kg nahoře.
Na žádném vyšetření jsem nebyl. Jediné co jsem se dozvěděl že roup dětský muže byt vyvolán ze stresu je pravda že poslední dobou jsem vystaven větší míře stresu
Děkuji za radu a s pozdravem Lukáš.
MUDr. Barbora Suchecká
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Nemocnice Kadaň
Dobrý den, vzhledem k potížím bych doporučila komplexní gastroenterologické vyšetření. Můžete mít refluxní chorobu jícnu, která působí pálení žáhy (lze zaléčit např. omeprazolem či jiným preparátem z této skupiny léků). Pokud je břicho nafouklé po jakémkoli jídle, můžete trpět formou nesnášenlivosti některých složek potravy (nejčastěji mléko, lepek).
Pokud máte tuhou stolici, je potřeba zvýšit příjem vlákniny (zelenina, ovoce) a tekutin. Krev na toaletním papíře může být díky přítomným hemoroidům, kdy ke krvácení přispívá tuhá stolice (zde se doporučuje opět dostatek vlákniny a tekutin).
Pokud jste měl opakovaně a dlouhodobě roupy ve stolici, pro jistotu bych vyšetřila i stolici na parazity. Stres by neměl mít vliv na onemocnění roupy, je to přenosné infekční onemocnění.
Nyní tedy doporučuji vyšetření u gastroenterologa, kde lékaři popíšete všechny své potíže a on Vám potom naplánuje vyšetření a dle výsledků vyšetření pak léčbu. S pozdravem BB.
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.cz
Dobrý den, Vaše potíže můžou mít více příčin. Podle popisu se zdá, že trpíte refluxní nemocí jícnu, při kterém se kyselý obsah žaludku vrací do jícnu a někdy až do úst. Jícen je kyselou tráveninou drážděný a vznikají v něm různé změny jako například zánět. Vyšetřuje se gastroskopicky, léčba spočívá v podávání blokátorů protonové pumpy. Některé z těchto léků jsou volně prodejné (například Omeprazol 20 mg, užívá se 1xdenně nalačno ráno). Od žaludku může být nadmutí břicha a nechutenství, oboje ale může být také způsobené či zhoršené zácpou. Zácpa často vede k trhlinám konečníku a hemoroidům, které se pak projeví krví ve stolici. Nadýmání a břišní obtíže, také únava, mohou souviset s infekcí roupy. Na to, abyse se roupů zbavil, je třeba přeléčit opakovaně protiparazitárními léky na předpis, dodržovat hygienická opatření a předně přeléčit všechny členy domácnosti.
Základní vyšetření krve, ultrazvuk břicha a vyšetření stolice na parazity a případně na Helicobactera pylori můžete podstoupit u praktického lékaře. Ten Vám může dát doporučení do gastroporadny, také jenom na gastroskopii, může Vám předepsat léky proti roupům (Vermox), doporučit další podle výsledků vyšetření. Bude také třeba, abyste podstoupil vyšetření na proktologii či gastroenterologii kvůli krvi ve stolici.
Zatím do vyšetření doporučuji, abyste hodně pil - 2-3 litry tekutin, dodržoval dietní a režimová opatření vhodná při refluxní nemoci a zácpe rovněž.
Nepijte alkohol, kávu, bublinkové nápoje. Nejezte příliš kořeněná ani pálivá jídla, vyhněte se tučnému, mastnému, smaženému. Vynechejte pochutiny (brambůrky, křupky, čokládu a pod.), fast food. Pokud kouříte, omezte to, nebo ještě lépe přestaňte. Jezte malé porce častěji. Nepracujte v předklonu a nezvedejte těžká břemena. Na noc si hodně podkládejte záda, nebo si ještě lépe podložte celé čelo postele, a nejezte dvě hodiny před ulehnutím.
Ohledně vypráznění - udělejte si čas po ránu, nespěchejte, ráno si dejte sklenku vlažné vody a udělejet si krouživou masáž břicha. Na stolici zkuste zajít po snídani, abyste využil přirozeného reflexu.
Podle toho, co se zjistí u lékařů, pak bude následovat léčba, případná další vyšetření a doporučení.
S pozdravem MUDr. Soňa Boušková