Reklama
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Reklama

Nemocnost v ČR

Jiný problém A 13.7.2017

Dobrý den, děkuji za zodpovězení otázek, ale má pocit, že jste mě brali jako novináře, který z vás chce vytáhnout informace a z nich nějak vykouzlit další článek, ale tak to není. Jsem normální člověk kousek před důchodem a chtěl bych pořádně vysvětlit celkem dost znepokojující článek o zdraví v Ústeckém kraji. Myslím si, že nikdo jiný než lékař, to vysvětlit nemůže. Takže si myslím, že tady jde o lékařský případ. Posílám znovu dotaz. Nedávno jsem četl nelichotivý článek o životě a zdraví v Ústeckém kraji, především prý Chomutov, Most či Teplice jsou špatné. Prý se na tom podílí hlavně znečištěné ovzduší, teď i v minulosti z let (65-95). Zkrácená doba dožití, výskyt kardiovaskulárních i nádorových onemocnění je prý horší než ve zbytku ČR.
Mě to přijdu strašně přitažené za vlasy. Podle každoročních dat SVOD či UZIS je incidence nádorů v Ústeckém kraji úplně v normálu, dokonce ve většině diagnoz je na tom Ústecký kraj až nečekaně dobře, přičemž Chomutov je na tom z Ústeckého kraje nejlépe a oproti ČR je na tom také velmi dobře. Incidence kardiovaskulárních nemocí také není nejvyšší v ČR, a to i přes ty všechny věci, které ještě zmíním. V tomto kraji jediné co vyčnívalo a stále trochu vyčnívá, je rakovina plic a rakovina děložního čípku. Ovšem co se okresů týče, tak třeba nejlepší Chomutov je na tom v plicích lépe než opravdu mnoho okresů z jiných krajů, a to i přesto, že se zde nachází velká romská menšina a v průměru zde kouří skoro nejvíce lidí, takže je to spojeno s kouřením. Rakovina děložního čípku je zase spojena s rizikovým sexuálním chováním, což v tomto kraji vzhledem k sociálnímu rozložení je zrovna velkým problémem, takže zvýšená incidence není překvapivá. Právě sociální rozložení obyvatel je podle mě v otázce zdraví zásadní. Z velké části tvoří Ústecký kraj málo vzdělání, nezaměstnaní, chudí obyvatelé, navíc skoro 10% obyvatel jsou Romové, kteří se v průměru dožívají o 10-15 let méně než zbytek obyvatel. Je zde nejvyšší kriminalita, nejvíce kuřáků, nejvíce mladistvých potýkajících se s kouřením, alkoholem a drogami a celkově životní styl obyvatel spojený s jídlem a pitím není dobrý. Je vidět, že v tomto kraji je plno významnějších špatných vlivů, které se podepisují na tom, že doba dožití je zde nejkratší a já nevidím skoro žádný vliv ovzduší.
Pokud se člověk řadí do normální společnosti, to znamená neromský původ, nekuřák s normální dobrou prací třeba na dráze nemá oproti zbytku ČR žádné nevýhody ve zdravotním stavu. Naopak normální jedinci bez rizikového chování a stylu života musí v uvozovkách nahnat to, co všichni romové, kuřáci a další rizikoví lidé předčasnou smrtí ztratili, takže normální obyvatelé žijí stejně dlouho ne-li déle než průměr ČR, alespoň podle mě. Zajímá mě pohled vás lékařů na tuto věc, podle mě právě lékaři by se této věci měli věnovat a trochu ji lidem osvětlit, protože v svém okolí vidím znepokojené lidi. Jak je to s tím dožitím a zdravotním stavem podle vás a čím to je. Díky všem.
Ještě k tomu rovnou přidám i druhý článek, který se na toto téma pojí. Chtěl bych se zeptat, jak je to doopravdy s kouřením a jeho vlivem na zdraví hlavně rakovina plic. Celá naše rodina jsme nekuřáci a považujeme kouření za zlo, ale v televizi, na internetu a celkově v médiích se kouření v poslední době víc a víc obhajuje. 1.) Už mnohokrát jsem slyšel, že kouření vlastně ochraňuje plíce před všemi škodlivinami z ovzduší tím, že nějak povrch plic pokryje nějaká vrstva něčeho a tak se škodliviny nedostanou ke tkáni. 2.) Také často slyším, že čím dál víc lidí dostane rakovinu plic, i když jsou to nekuřáci a žijí zdravě, přitom spousta silných kuřáků neonemocní, takže vlastně je to jedno, zda kouříte, protože onemocnět můžete stejně, o to více pokud bydlíte ve znečištěném ovzduší. 3.) Znečištěné ovzduší je prý horší než kouření a rakovinou plic spíše onemocníte ve znečištěném ovzduší. S tím se možná souhlasit trochu dá, ale podle mě jen v extrémních případech, když člověk pracuje třeba s azbestem, s chemií, jako horník, možná jako dělník v prachu, ale normální znečištění třeba z aut, nebo severočeských elektráren nemá podle mě vliv, pokud nebydlíte hned vedle rušné silnice, nebo hned pod komínem elektrárny. 4.) Kardiovaskulární problémy jsou u kuřáků prý stejně četné jako u nekuřaků a navíc znečištěné ovzduší prý tuto četnosti u nekuřáků zvyšuje. 5.) Benzoapyren, který létá ve vzduchu v prachu pm10 a pm2,5, je prý to úplně nejnebezpečnější, a tak více škodí vzduch než kouření. 6.) To je snad úplně nejrozšířenější, co o kouření slyším. Typický příklad. Znám člověka, co kouří 20-30 cigaret denně už 40 let a nikdy nebyl vážně nemocný a ani neměl žádné potíže a dožil se přes 80 let a pak znám člověka, který nikdy nekouřil, nikdy nepil, sportoval, žil zdravě a zemřel na infarkt či rakovinu před 50 nebo 60. To říká snad každý kuřák. Zajímal by mě váš odborný názor na kouření. Vliv kouření na nemoci, vliv ovzduší na nemoci atd. Děkuji. Podle mě je kouření zlo.http://www.sysifos.cz/tisk.php?id=vypis&sec=1170058174

Odpovídá lékař:

MUDr. Barbora Suchecká

Specializace: Praktické lékařství Pracoviště: Praktická lékařka, Ústí nad Labem

Dobrý den. Máte dojem, že novináři mají snahu ústeckému kraji ubližovat bez ohledu na skutečná statistická data. V ústeckém kraji sice byly silně znečištěné oblasti, ale jsou zde i oblasti s velmi pěknou přírodou - zejména tam, kde člověk zasahuje minimálně: Lužické a Doupovské hory, České Středohoří, Českosaské Švýcarsko. Dále je potřeba si uvědomit, že díky stále přísnějším ekologickým normám na nejhorší zdroje znečištění - elektrárny, továrny, teplárny, stejně jako automobilové, letecké a lokomotivní motory- platí stále přísnější emisní normy. Totéž se týká například odpadních vod, stačí se podívat na současný stav řeky Bíliny a porovnat jej s dobou před 20-30 lety.
Také máte pravdu v tom, že celá statistika nemocnosti a úmrtnosti je do jisté míry "cinknutá" tím, že sčítá nesrovnatelné údaje a následně průměruje - nicméně zde by se asi těžko sledovalo, jak ta která skupina obyvatel prospívá a kolika let se dožívá. Že se některé enklávy ústeckého kraje staly odkladištěm problémových osob z jiných krajů je celospolečensky známý problém, který tady nevyřešíme. Nicméně podle národnosti se data nesledují, tím méně pak podle výše nebo zdrojů příjmů. Osobně si myslím, že pokud budete v ústeckém kraji pracovat - jak sám píšete - na železnici, budete mít pravděpodobně stejnou šanci na spokojený život, jako kterýkoliv jiný železničář na srovnatelné pozici v ČR.
Ke všem těm škodlivým látkám způsobujícím rakovinu plic a kardiovaskulární onemocnění, co jste vyjmenoval, přidejte ještě mnoho dalších produktů hoření cigaret - například benzen, dehet, oxid uhelnatý, resp. karbonylhemoglobin, dále pak radioaktivní izotopy olova, kadmia a polonia... Každá z těchto látek může v určitém množství v nevhodný okamžik (např. oslabení vlivem nemoci, stresu, nevyspání atd. a např. i s případnou genetickou predispozicí) spustit řetězovou reakci vedoucí až ke vzniku karcinomu.
Jenomže člověk není stroj ve stylu "zmáčknu tohle, stane se toto". někteří lidé vydrží silnou expozici škodlivin a jiným stačí jen malá dávka ve špatný okamžik. Pokud se mě ptáte, jak to je s rakovinou a kardiovaskulárními chorobami u kuřáků - to bych přirovnala k silničnímu nebo železničnímu provozu: ani dodržení všech zákonů a předpisů Vás neochrání před Vámi nezaviněnou nehodou. Ale nedodržování předpisů a riskování zvyšuje Vaší šanci, že se Vám dřív nebo později něco stane.
Rakovina plic tedy do jisté míry na kouření a znečištění vzduchu závisí, ale ne absolutně, záleží na dalších faktorech.
Rakovina děložního čípku souvisí s promiskuitním chováním, ale taktéž ne zcela úplně.
Vyjmenované příklady ve stylu citace z knihy Bohumila Hrabala (mimochodem taky železničáře) "kdo pil umřel, kdo nepil, umřel taky" mohou být pravdivé. Ano, i mladí zdravě žijící lidé mohou umřít na těžkou nemoc a zrovna tak se někteří hazardéři s vlastním zdravím mohou dožít vysokého věku. Statistika je v tomto případě ale naprosto jednoznačná. Podobně se někteří lidé vyjadřují o bezpečnostních pasech v autě - ano, občas se najde jeden z tisíce, co přežil nehodu jen proto, že vypadl z kutálejícího se auta předtím, než např. spadlo ze skály, ale naprostá většina nepřipoutaných cestujících si při nárazu zláme vaz.
S pozdravem BB.

Související dotazy

Dlouhodobá nemocnost, ASLO
Dobrý den, dcera od března prodělala 3 angíny, v rozmezí...
Záněty nosohltanu a zlepšení nemocnosti
Dobrý den, je mi 32 let,kouřím do 20ti cigaret denne,...
Těhotenství po dvou CŘ
Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy nejdříve je možné...
Opakovaná nemocnost
Dobrý den,obracím se na Vás se svými problémy,se kterými...
Častá nemocnost
Dobrý den, je mi 21 let, uz tři roky mě trápí velice...
Doplněk z bovinních vaječníků - je v Čr legální?
Chtěla bych si objednat výživový doplněk od firmy Swanson,...

Doporučujeme

Více dotazů z poradny

Nemocné ledviny?

Dobrý den, druhý den mě bolí záda v oblasti ledvin, bolí zejména při změně polohy,...

Nemocné srdce

Dobry vecer,prosim,muzete mi poradit.Sestre zjistily,ze ma nemocne srdce a kupuji...

Nemocne srdce

Dobry vecer,mam nemocne srdce,5vlasecnic mam vystuzene,ale občas zapominam si...

Nemocne srdce a diabetik

Dobry vecer,manzel ma nemocne srdce a je diabetik.Cukr ma ted poslední dobu...

Nemocné srdce v těhotenstvý

Dobrý den,prosim o radu,včera jsem zjistila že jsem těhotná.Mám už tři děti...

Nemocné srdce?

Dobrý den, už strašně dlouho mě trápí problémy se srdcem...Před necelým rokem...

Nemocne srdicko

Dobry vecer,prosim,chci se zeptata,manzel ma nemocne srdce,7vlasecnic vystuzene...

Nemocnice

Dobrý den. Potřebuji Váš názor na můj problém. Byla jsem již 3x na stěru z děložního...

Nemocnost deti pocatych pri IVF

Dobrý den, budu mít takovou spornou otázku, která jistě vyvolává debaty, ale...

Nemocnost syna

Dobrý den, rposim o radu, můj syn je neustále nemocný, jestli je 5 dnů zdravý,...

Nemocný jazyk

Mám jazyk se silným bílým potahem a na něm je velká rudá skvrna bez potahu,...

Nemocný nehet

Dobrý den, nevím, zda jsem se obracím na správného Lékaře. Obracím se na...

Nemocný tatínek

Dobrý den,tatínek 75 let.Před třemi lety amputace celé nohy-ucpané cévy.15 den...

Nemôcť sa nadýchnúť

Dobrý deň, dnes som bola s otcom na plavárni, keď zrazu som sa pozrela ako sa...

Nemohla by to být akutní psoriáza?

Dobrý den, zhruba před půl rokem jsem si všimla ošklivého místa na mé hlavě...

Nemohla jsem prsty bradavce nějak ublížit?

Dobrý den, dnes ráno jsem vstávala před čtvrtou hodinou, a četla si studijní...

Nemohla jsem se vyčůrat

Dobrý den,před dvěma týdny jsem se nemohla vyčůrat a dali mi cévku,to jsem vyčůrala...

Nemohlo by se jednat o nádor?

Dobrý den, nedávno jsem si všiml, že se mi na prstě u ruky udělala menší boule...

Nemohlo by se něco pokazit?

Dobrý den, ve středu jsem měla nechráněný pohlavní styk se svým přítelem. Ještě...

Nemohlo se nějak poškodit srdce nebo něco jiného

Dobrý den, měl bych jeden dotaz. Včera jsem udělal pěknou pitomost s otužováním....

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Bolest a otok Achillovy šlachy

Dobrý den. Již delší dobu mám problémy s kotníky. A nyní mi s ničeho nic opuchl...

Těhotenství?

Dobrý den, asi měsíc mě pobolívá břicho na pravé straně. Je to takové bodání....

Bolest ramena po prebudeni

Dobry den, poslednu dobu sa mi stava, ze sa zobudim a mam lavu ruku v polohe...

Tříselná kýla je úraz nebo ne?

Dobrý den! Minulý měsíc jsem byl operován na tříselnou kýlu, diagnóza K409....

Bolesti bederní páteře/si skloubení

Dobrý den, kolem poloviny ledna mě z ničeho nic začalo bolet mezi levou kyčlí...

Při erekci nelze přetáhnout předkožku přes žalud

Dobrý den, mám problém s penisem. Při erekci nelze přetáhnout předkožku přes...

Brňavka

Dobrý den, před čtrnácti dny jsem upadl a uhodil se do "brňavky" na lokti....

Problém s erekcí pri prvním styku

Dobrý den, je mi 19 let. Nedávno jsme se s přítelkyní (oba poprvé) pokusili...

Dýchání v noci

Dobrý den, Je mi 15 let a velmi mě trápí dýchání v noci. Pokaždé, když si...

Papilom na mandli

Dobry den, po prodelane mononukleoze jsem byla dnes na kontrole a na mandli...

Brnění levé ruky

Dobrý den před 5 letí jsem spadla na schodech na rengenu v nemocnici nic nenašli...

Pálení močové trubice po požití alkoholu

Dobrý den, zpravidla vždy po prvním požití alkoholu (např. na začátku oslavy,...

Bolestivá mandle

Dobrý den, chtěla jsem se jen poptat. Před 3 týdny mě začalo bolet a pálit v...

Bolesti po operaci plotének

Dobrý den, manžel je týden po operaci plotének (už podruhé, první před 10ti...

Potíže s trávením

Od roku 2010 mám potíže s trávením různých potravin např. luštěnin, hub, ořechů,...

Rozškrábnuté znaménko

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mám na obličeji vetší pihu s chloupkem a rozškrabal...

Antibiotika a alkohol

Dobry den, beru antibiotika Amoksiklav 1g a chtel bych se zeptat, zda si muzu...

Soor, papilom na krční mandli

Dobrý den, před 3 týdny, mě strašně začalo bolet v krku, měla jsem úplně bílé...

Mám snad po každém jídle nafouklé břicho

Dobrý den, mám snad po každém jídle nafouklé břicho, jakmile něco sním, nafouknu...

Krev ve stolici, bolest v boku

Dobrý den,mám doraz už jsem zoufalá...!V roce 10/2016 mi po velké námaze začalo...

Reklama
Zavřít