Neplodnost
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na dotaz ohledně problémů otěhotnět.Již rok a půl se s manželem snažíme otěhotnět, po roce snažení jsme se obrátili na kliniku, kde nám byli během několika měsíců provedeny všechny možná vyšetření(horm.profil,spermiogram,genetika,protilátky atd.), vše v normě.Tři měsíce jsem brala Clostilbegyt, teď vždy před menstruací už jen Utrogestan. Během posledního půl roku jsem prodělala 3x zamlklé těhotenství respektive menstruace nepřišla, pozitivní testy, po 10 dnech zpoždění menstruace dorazila.Už nás celá situace nebaví a zvažujeme co dál,jelikož je mě 26 let a manželovi 27, tak si myslíme že na umělé oplodnění máme ještě alespoň chvíli čas.Chtěla bych se zeptat jestli je možné že se to konečně už normálně prorazí a může to vyjít,případně něco čím to ještě podpořit. Děkuji za názor Jana

MUDr. Jana Harnová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Líbeznice, JH medicaDobrý den Jano, jelikož se jedná o dotaz na specialistu, přeposílám vaši otázku odborníkovi na léčbu neplodnosti. Prosím o strpení s odpovědí. Děkuji, s pozdravem Jana Harnová

prim. MUDr. Pavel Texl
Specializace: Reprodukční lékařství Pracoviště: Sanatorium Helios
Dobrý den, paní Jano,
žena do 35 let věku by měla být těhotná do 12 měsíců pravidelné snahy o graviditu. Pokud není, pak je vhodné navštívit CAR, tak jak jste správně učinili. Zřejmě ale "vše v normě" nebude, to už byste byla těhotná. Například v otázce hodnocení SPG postupují některá centra poněkud benevolentně a pakliže se provede spermiogram jinde, výsledky mohou být jiné.
U nás doporučujeme vždy tato vstupní vyšetření u ženy: hormonální profil vč. testosteronu a prolaktinu, vyšetření štítné žlázy, hematologické vyšetření, vyloučení infekcí, vyšetření autoprotilátek na antifosfolipidový syndrom, celiakii a štítnou žlázu, vyšetření reprodukční imunologie, buněčné imunity, vyloučení poruchy glukozové tolerance a vyloučení endometriozy. U muže SPG rozšířený o funkční testy spermií, především test integrity DNA. Společně u obou partnerů genetické vyšetření a postkoitální test. Pokud některé z uvedeného nemáte, pak doporučuji doplnit.
Postup s Clostilbegytem se hodí jen u určitých specifických případech, je vhodné jej kombinovat s IUI, ale nepřináší o mnoho vyšší šanci na početí než přirozená snaha.
To, co popisujete, bych neoznačil jako "zamlklé těhotenství", ale spíše "biochemické" - test je pozitivní, není nález gravidity na UZ a menses se dostaví se zpožděním. Tak či tak příčina je až z 80% v chybné genetice vzniklého embrya (i když genetika u obou partnerů je normální). Jedná se o náhodné (nově vzniklé) mutace, které neumožní další vývoj embrya.
Řešením problému bude IVF cyklus s provedením preimplantačního genetického screeningu PGS - více zde: http://www.sanatoriumhelios.cz/metody-pgd-pgs/
Po transferu embrya vyšetřeného metodou PGS je v dobrých IVF centrech až 70% šance na otěhotnění a donošení plodu. Oproti cca 10-12% při postupu s Clostilbegytem.
Rozhodnutí jak postupovat dále, je samozřejmě na Vás.
S pozdravem
prim MUDr Pavel Texl