Objednání ke specialistovi
Dobrý den, kam se mám obrátit, když si chci nechat vyšetřit játra - občas mám bolesti na pravé straně, měla jsem žloutenku, o které jsem předtím ani nevěděla a mám i další podezření, které bych raději sdělila osobně. Neposílejte mi k mojí praktické lékařce, protože mě pořádně nenechá ani vyšetřit. Prosím o kontakt na odborného lékaře, který mě vyšetří. předem děkuji za odpověď s pozdravem.
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v Praze
Vážená paní Evo, je pravdou, že bych jako správnou cestu viděla, abyste se obrátila na svého praktického lékaře. "Bolesti na pravé straně" nejsou automaticky důvodem k vyšetření jater (na pravé straně čeho? kdy? po jídle? játra většinou nebolí, pacienti s onemocněním jater chodí obvykle s jinými obtížemi než s bolestmi), podobně nevím, jak jste přišla na to, že jste měla žloutenku, nevím, jakou, zda připadá v úvahu přechod do chronicity, nebo jste se vyléčila...."mám i další podezření", které však nechcete v naší poradně specifikovat - ani jedna Vámi daná indicie mne nepřesvědčila o tom, že bych Vás měla odeslat rovnou ke specialistovi - gastroenterologovi či hepatologovi. Nicméně nabídnu Vám možnost, že se Vám ozvou kolegyně, vyptají se na některé další informace a pokud skutečně bude důvod k vyšetření u specialisty, mohou Vám pomoci s objednáním. Pokud nejste spokojena se svým praktickým lékařem, mohou Vám nabídnout kontakt na jiného praktického lékaře. Nakonec Vám mohou dát kontakt na pracoviště, kde by Vám mohli provést vyšetření, která byste chtěla, jako samoplátci (jaterní testy, testy infekčních hepatitid, sono jater - nejsou to zas až tak drahá vyšetření, aby se člověk nedoplatil). Chápu, že některé těžkosti se pacientům nechce svěřovat ani svému praktickému lékaři. Například strach z pohlavně přenosných chorob. Vězte, že v takovém případě není nic jednoduššího než si testy domluvit v některé z laboratoří jako samoplátce - nikdo by se neptal, proč je chcete, výsledky byste pak dostala pouze Vy, nefigurovaly by v jiné dokumentace (např. právě u praktika...). Vysvětlím, proč jsou pacienti stále odkazováni nejdřív na praktika - to proto, že praktický lékař by měl své pacienty znát - Vaši kompletní anamnézu, ale i rodinné zázemí, povahu, prožívání nemocí. Měl by mít u sebe výsledky všech vyšetření. Pokud jde pacient rovnou ke specialistovi, tak ten nic z uvedeného neví a i obyčejná anamnéza ho může zaměstnat na nepřiměřeně dlouhou dobu.
Navíc praktický lékař dostává tzv. kapitační platbu, tedy každý měsíc od pojišťovny peníze za to, že Vás má v evidenci, bez ohledu na to, jestli k němu chodíte nebo ne. Pokud praktika navštívíte a ten si s Vámi jen popovídá a orientačně Vás prohlédne a napíše poukaz ke specialistovi, pojišťovna mu nezaplatí ke kapitační platbě nic navíc - jinými slovy máte tuto péči předplacenou. Pokud se pacient objeví u specialisty, tak každé jeho vyšetření pojišťovna zaplatí. V praxi není výjimkou, že pacient netrefí správného specialistu a stejně je nakonec odeslán jinam. Specialista pak musí návštěvu pacienta vykázat buď jako komplexní vyšetření specialistou nebo cílené vyšetření specialistou. Pokud ke specialistovi pacient přijde bez doporučení respektive bez "poukazu na vyšetření", tak se mu těžko vykazuje cílené vyšetření. Logicky, komplexní vyšetření specialistou je pak výrazně dražší. U některých specializací doporučení nebývá nutné, ale zrovna ke gastroenterologovi je dobré poukaz mít. Prosím, buďte tedy trochu sdílnější v komunikaci s kolegyněmi, věřím, že se domluvíte k Vaší spokojenosti. Naše poradna je velmi diskrétní a právě lidem, kteří mají z jakéhokoliv důvodu potíž svěřit se svými zdravotními problémy svým lékařům, může dobře pomoci. S pozdravem Anna Prchlíková