Reklama
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Reklama

Očisťovací funkce dýchacích cest

Plíce, dýchání Arnošt 16.9.2019

Dobrý den.
Rád bych se zeptal, jakým způsobem se plíce a průdušky vypořádávají s vdechnutými nečistotami, prachem apod.. Ať organickými nebo anorganickými. Nějaký mechanismus na to určitě mají, protože chloupky v nose jistě nezachytí vše, co do plic nepatří.
A s tím souvisí i druhá otázka - setkal/-a jste se v praxi s nedostatečností tohoto mechanismu, v jejímž důsledku se plíce postupně pomalu zanášejí nečistotami, které nedokáží vůbec nebo dostatečně odstranit? Jak se případně tato nemoc jmenuje a jaké jsou její projevy?
Byl bych rád, kdyby mi někdo mohl zavolat, abychom si případně vysvětlili pozadí mého dotazu, které se sem nehodí vzhledem k rozsáhlosti případu.
S díky a pozdravem
Arnošt

Doplňující dotaz: co může nebo nemůže být příčina potíží? A jak je to řešitelné? Jaké vyšetření je k potvrzení této teorie potřeba?

Doplňující dotaz: Upřesním s dovolením o co jde. Moje žena přes 15 let kašle. Byla u několika doktorů a všichni dělají jen rutinní vyšetření, která absolvovala asi už všechna dostupná. Všichni konstatovali, že je zdravá. Jeden ji zkoušel léčit na astma, ale léčba nezabírala a po jejím vysazení se naopak nic nezhoršilo. Astma nemá. Nekouří, nepracuje v prašném prostředí, chronický zánět se také nepotvrdil. Před dvěma lety jí dělali bronchoskopii (která také ukázala, že je zdravá), při které jí vypláchli plíce. Kašel ustal. Rok a čtvrt prakticky nezakašlala. Pak se ale kašel začal postupně vracet a dnes je to stejné, jako před tou bronchoskopií. Kašle co dvě minuty. Ráno vykašle hlen, přes den suchý kašel. Doktoři s námi žádnou diskusi nepřipouštějí, jsme přeci ti hloupí pacienti, proto jsem se pokusil požádat o radu zde. Po té bronchoskopii a výplachu to ustalo, takže jsme si mysleli, že jí možná vypláchli nějaký zaseknutý kousek nějakého cizího předmětu, který ji tam dráždil. Tento obrat k lepšímu vyloučil i psychickou příčinu, kterou doktoři zvažovali (k té ale také není důvod).Když se kašel začal postupně vracet, tak přemýšlíme o tom, jestli to není tím, že se plíce samy špatně čistí a postupem času se v nich a v dýchacích cestách usazuje prach, který nejde ven a to způsobuje kašel. Je to možné? Logické to je. Pokud ano, lze nějakými léky podpořit samočistící schopnost plic? A jak tuto teorii vůbec potvrdit nebo vyloučit?

Doplňující dotaz: Děkuji za váš čas věnovaný odpovědi. Měl bych ještě jeden dotaz. Protože všechna vyšetření už byla udělána, problém zřejmě přetrvává kvůli tomu, že nikdo z doktorů nepátral správným směrem a hledal jen obvyklé příčiny. Proto bych se vás rád zeptal, jestli mi můžete poradit, kdo v ČR platí za nejlepšího plicního diagnostika a má snahu a dokáže se dobrat příčin neobvyklých nemocí, jako je ta v našem případě. Je tu někdo takový?

Odpovídá lékař:

MUDr. Danica Fričová

Specializace: Praktické lékařství Pracoviště: Všeobecný praktický lékař, Praha 10

Dobrý den pane Arnošte, děkujeme za zajímavý dotaz. Očišťovací funkci dýchacích cest má na svědomí tzv. ciliární systém a tvorba hlenu, tedy na povrchu dýchacích cest je tzv. respirační epitel. Při pohledu do mikroskopu bychom viděli tzv. cilie, tedy řasinky, které mají schopnost se hýbat a posouvají tak nečistoty spolu s hlenem směrem od plic k dutině ústní, kdy na určité úrovní se rozvine kašlací reflex a takto dostaneme nečistoty z těla ven. Bohužel však i tato řasinková výstelka může být tzv. nemocná, kdy se může jednat o tzv. primární ciliární dyskinezi, což je vzácné vrozené onemocnění, kdy se řasinky pohybovat neumí a tak k této očišťovací funkci nedochází. Nicméně toto se projevuje již v novorozeneckém věku respirační tísní. Sekundární ciliární dyskineze je naopak velice častá a vidáme ji jak u dětí, tak u dospělých, kdy jsou řasinky postiženy např. běžnou virovou infekcí, nebo chronickým infekčním procesem, gastro-ezofageálním refluxem atd., kdy se tento přechodný jev projevuje nejčastěji kašlem. Váš dotaz ještě uvidí picní lékař, který případně moji odpověď doplní.
S pozdravem

Odpovídá lékař:

MUDr. Soňa Boušková

Specializace: Vnitřní lékařství

Dobrý den, pane Arnošte, paní doktorka Vám to popsala pěkně a správně. Plíce se zbavují nečistot tak, že vytvářejí hlen, který vdechnuté částečky obalí, pomocí řasinek se pak tento posouvá ven a je díky kašlacímu reflexu vykašlán. Stavů, kdy dojde k oslabení plic a jejich sníženému očišťování je celá řada, od akutních infekčních nemocí po chornické zánětlivé nemoci, rozedmu, kouření atd.. Bohužel není v našich možnostech Vám volat a probrat s Vámi do detailu Vaše onemocnění, naše poradna je založená na komunikaci s lékařem prostřednicvím internetu a to písemnou formou. Proto pokud byste chtěl odpověď, která se bude zabývat Vašimi konkrétními potížemi, je třeba nám popsat, oč se jedná, nejlépe s přiložením lékařských zpráv, pak Vám můžeme pomoci lépe. Je zde samozřejmě ještě další možnost, jak Vám pomoci a najit řešení a vysvětlení Vašich potíží, a to je zprostředkování vyšetření u patřičného specialisty. Pokud byste o to stál, požádám naše setřičky, aby Vás kontaktovaly a zařídily Vám vyšetření u plicního lékaře, se kterým byste své potíže mohl probrat osobně. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková

Odpovídá lékař:

MUDr. Anna Prchlíková

Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: Interní oddělení nemocnice Na Františku

Vážený pane Arnošte, jak odpovídaly, špatná pohyblivost řasinek dýchací soustavy je buď onemocnění primární, tedy na genetickém podkladě, anebo získané v důsledku kouření nebo jiné choroby. Primární ciliární dyskineze se diagnostikuje v Motole na dětském plicním (mikroskopicky se vyšetřuje epitel dýchacích cest, dále se provádí genetika), a to asi od r. 2009, nevím o jiném pracovišti v ČR, kde by se tímto zabývali, vyšetřovanými dětmi jsou jednak novorozenci a kojenci s plicními obtížemi, ale také starší pacienti s podivným "astmatem". U dospělých se běžně nevyšetřuje, ale umím si představit, pokud by bylo důvodné podezření, že se bude pacient resp. jeho vzorky také do Motola, možná jsou i soukromé laboratoře provádějící genetické testy - to nevím. Primární onemocnění řasinek se dále může projevit mužskou neplodností a/nebo poruchou sluchu, neboť i v uchu jsou řasinky a i bičík spermie má podobnou strukturu. Dále se u takových pacientů může vyskytovat "situs viscerum inversus", což sice nemá významný klinický dopad (pacientovi to obvykle nepůsobí obtíže), ale může to být důvod, který nás navede k "řasinkové" diagnóze - otočení břišních orgánů, kdy jsou játra nalevo místo napravo atd. (=Kartagenerův syndrom). Sice se všude píše, že je primární ciliární dyskineze poddiagnostikovaná, což je nepochybně pravda, na druhou stranu je potřeba uvést, že léčba bude tak jako tak symptomatická - tedy pokud bude pacient mít známky astmatu, bude léčen stejně jako astmatik, bude dostávat mukolytika k podpoře vykašlávání, bude mít dechovou rehabilitaci atd. Neplodnost se také dá řešit pomocí IVF. Pokud je pacient správně diagnostikován, tak jednak zná svou diagnozu přesně, jednak se ví, že bude potřebovat doživotně léčbu, dá se očekávat, že např. astma dětského věku postupem času nevymizí atd., v neposlední řadě tyto informace budou cenné pro jeho potomky. Sekundární dysfunkce řasinkového epitelu dýchacích cest běžně doprovází kuřáctví a další plicní diagnozy, logicky se zanecháním kouření a/nebo s léčbou plicních onemocnění se "vzpamatují" i řasinky. Jak psala kolegyně, pokud byste chtěl probrat Váš případ, obraťte se na nás opět písemně. S pozdravem Anna Prchlíková

Odpovídá lékař:

MUDr. Anna Prchlíková

Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: Interní oddělení nemocnice Na Františku

Vážený pane Arnošte, děkuji Vám za důvěru v naši poradnu a za sdělení, o co Vám jde. Teorie zanesených plic je zajímavá a oceňuji Vaši snahu vymyslet něco sami, nikoiv pouze čekat, co vymyslí lékaři. Bronchoskopie s laváží sice může odstranit nečistoty z dýchacích cest, ale jednak nevyčistí menší průsvit než průdušky, jednak v případě, že jsou vidět nějaké nánosy, tak se popíšou. Když se chronicky zanášejí plíce, tak se nečistoty dostávají do buněk a dále do parenchymu, nelze je tedy jen tak vyplavit laváží. Pokud jste přesvědčeni, že se po bronchoskopii obtíže zlepšily právě díky bronchoskopii s laváží, tak mne napadá, že by se mohla zopakovat, jestli se efekt potvrdí, ale vzhledem k relativní náročnosti/rizikovosti bronchoskopie je nutné přistupovat rozvážněji a přiznat si, že souvislost přechodného ústupu obtíží a laváže plic není logická - pokud byla bronchoskopie před 2 lety pro stejný důvod negativní, pokud jste stále jinak fit, pokud jsou další vyšetření stále negativní (spirometrie, rentgen, HRCT, angioCT, feno, ECHO srdce, ORL, sono krku, odběry, alergologie, byl vyloučen gastroesofageální reflux!), pak se skutečně asi nic nenajde. Pokud byste přecejen chtěl vědět, jestli se řasinky buněk dobře pohybují/jsou dobře vystavěné, pak se provádí stěr z nosu a vyšetřuje se videomikroskopicky na speciálním pracovišti v Motole, jak jsem ale už zmínila, na léčbu to pro Vás mít vliv nebude. Léčba bude určitě symptomatická, tedy léky proti kašli, dále lze skusit antirefluxní terapii (omeprazol, Itoprid, dietní stravování a antirefluxní opatření, antihistaminika), nevím, zda Vás někdo odkazoval, ale v úvaze by byla i psychoterapie (avšak plicní lékař by se měl jasně vyjádřit, že je indikována, že je pacient dostatečně vyšetřen a je vyloučena plicní příčina). Nejvíce o původu kašle vypovídá obvykle anamnéza - kdy pacient kašle, jak dlouho, co vykašle, má-li další obtíže, rodinná anamnéza. S pozdravem Anna Prchlíková

Související dotazy

Časté infekce dýchacích cest
Dobrý den, mám autoimunní thyreoiditis a celiakii....
Zánět dolních dýchacích cest
Dobrý den, již 8 týdnů mám podrážděné dolní cesty dýchací....
Katar horních cest dýchacích
Dobry den, cca v pondeli me zacalo skrabat v krku,...
Časté infekty dýchacích cest
Dobrý den. Syn,tři a půl roku. Pro časté rýmy a zvětšenou...
Opakované infekce dýchacích cest, Imunoglukan
Dobrý den, mám 14,5 měsíční dceru, zajímalo by mě,...
Zánět v oblasti horních dýchacích cest
Dobrý den, před dvěmi týdny jsem marodil s virovým...

Doporučujeme

Více dotazů z poradny

Očista před kolonoskopií a účinnost antikoncepce

Dobrý den, V den brání posledního prášku HA Artizia (čt 26.10.) z plata jsem...

Očista střeva

Prosím o názor při užívání přípravku Program Clean Inside očista střev . Děkuji

Očista teploměru

Dobry den , mam takovy hloupy dotaz kdyz malou merim v zadku a teplomer jen...

Očistky po porodu

Dobry den, v patek 2.8. jsem porodila. Po porodu odchazely klasicke ocistky...

Očistky po porodu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je normální, když 8 den po porodu mám očistky...

Očistky po porodu a špatný krevní obraz

Dobrý den,vážený pane doktore, jsem dvanáctý den po porodu a mám stále silné,krvavé...

Očistky po porodu císařským řezem

Dobrý den,rodila jsem letos v první půlce února císařským řezem a ještě teď,tedy...

Očistky v šesinedělí

Dobrý den, pane doktore, jsem více jak 4 týdny po porodu a pořád trochu růžově...

Očistky v šestinedělí

Dobrý den,přesně před měsícem, tedy 20.2.,jsem potratila ve 21.týdnu dvojčátka.Potrat...

Očistky/krvácení po porodu

Dobrý den, jsem 3 týdny po porodu a stále krvácím. Očistky jsou různé od jasně...

Očištění organizmu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda existují nějaké homeopatika na očištění...

Očkovací kalendář

Dobrý den, mám dotaz ohledně očkování Prevenaru 13. Můj syn byl očkován první...

Očkovací látka

Dobrý den, rada bych se zeptala, jak mám postupovat při očkováni proti rakovině...

Očkovácí látka twinrix - promeškání dávky

Prosím o radu. Dne 29.8.2008 jsem byla očkována první dávkou twinrixu. Za měsíc...

Očkovací látka vytekla mimo

dobrý den, mám na vás neobvyklý dotaz, dnes při přeočkování mého syna vakcínou...

Očkovací látky

Dobrý den. Zajímalo by mě,zda je mozné očkovat proti klíšt.encef. dvěmi různými...

Očkovací schéma

Dobrý den, má dcera byla ve čtvrtém měsíci očkována hexavakcínou a Prevenarem...

Očkovací schéma - pneumokok

Dobrý den, nechala jsem svého syna očkovat proti pneumokokovi. Narodil se 5....

Očkování

Dobrý den, chtěl bych se zeptat za jak dlouho bych mohl jít na očkování proti...

Očkování

Dobrý den, byli jsme včera na roční prohlídce a zároven na 4.očkování a dr...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Bílé pupínky na okraji žaludu

Dobrý den, Už delší dobu mi hlavou běží jedna otázka, na kterou bych se chtěl...

Hořko v ústech

Dobry den uz asi 4 dny mam velice hořko v ustech (Celodenne be jen po jidle...

Bolesti lýtek

Dobrý den, Už delší dobu mě trápí bolesti lýtek, dá se říct, že po jakékoliv...

Bulka v podpaží

Dobrý den dnes jsem objevila bulku v podpaží, na dotek je tvrdá a bolestivá...

Hemeroidy

Dobrý den chtěla jsem se poradit.Dva měsíce poporodu jsem oěvila hemeroidy ale...

Cervikokraniální syndrom

Dobrý den, již půl roku mám potíže s krřní páteří. Byl jsem u lékaře, který...

Rakovina jater

Dobrý večer, chci se zeptat dá se rozpoznat rakovina jater bez punkce jatry?

Bolest varlete

dobrý den, již asi třetí den mě trápí bolest levého varlete. bolest není sylná,...

Bolest zad

Dobrý den, chtěla bych se zeptat měsíc mě bolí jen při otočení v posteli pravá...

Divný pocit levého varlete

Dobrý den,mám takový divný pocit u levého varlete.Přídě my ze tam mam i menší...

Pálení kůže na penisu

Prosím o radu.Měl jsem pohlavní styk s kondomem a druhý den mě začala pálit...

Bolest dolních končetin

Dobrý den, mám problém s dolníma končetinama. Už 14 dní mě bolí obě nohy. Začalo...

Svědění klitorisu

Dobry Den. Uz druhy den me trapi silne svedeni klitorisu a okoli. V pochve...

Červené fleky

: Dobrý den, přibližně před 10 dny se mi začaly objevovat červené fleky, nejdříve...

Mírná trombocytóza a leukocytóza

Dobrý den, rád bych se zeptal na informace ke zvýšeným leukocytum a trombocytum....

Srdeční arytmie

Dobrý den, obcas mi dela, ze kdyz se nadechnu pocitim jako by srdce asi 3x za...

Zánět moč.cest a CRP

Dobrý den,mám neustálé opakující zán. moč. cest. Leukocyty < plné pole,bakterie...

RTG plic

DOBRY DEN CHTĚL BYCH VAS POPROSIT O VAŠ NAZOR KE SNIMKU RTG DĚKUJI

Kolaps

Dobrý den, jsem po operaci discize ureteroely, která probehla dobře v celkové...

Zvýšené hodnoty krevního obrazu a jaterních testů

Dobrý deň chcem sa opýtať či vadí mať zvýšené hodnoty krvného obrazu pri poslednej...

Reklama
Zavřít