Od jara 2017 trpím panickou poruchu
Dobrý den. Je mi 37 let, měřím 180 cm, jsem normální - spíš štíhlejší postavy.
Od jara 2017 trpím panickou poruchu díky vážnému onemocnění mého partnera. Měla jsem několikrát panické ataky s bušením srdce, rychlým tepem, tíhou na hrudi, špatným dýcháním, které vždy do několika minut odezněly. Za rok jsem jich měla cca 6. Poslední jsem měla v říjnu 2017, jednalo se o velmi rychlý tep a bušení srdce. Abych něco nepodcenila, tak jsem byla na vyšetření o obvodní lékařky - EKG i krev v pořádku. Následně jsem byla na neurologii a na očním, také vše v pořádku. Musím napsat, že jsem velmi úzkostný a vystrašený člověk a všeho se bojím. Mám panickou hrůzu z návštěvy lékařů - syndrom bílého pláště. Poslední vyšetření, které jsem podstoupila, bylo na kardiologii. Dělali mi ECHO a EKG. Bohužel jak se bojím, tak jsem měla tep až 160/min, následně po "zklidnění" 110/min. Tlak jsem měla 155/90. Doma si měřím průběžně tlak a ten se pohybuje v rozmezí 110-120/65-80 a tep jsem měla doma max. 90, obvykle je samozřejmě nižší.
Zde jsou výsledky EKG: sin. tachykardie, intermed. sklon osy, PQ 0,16, QRS 1,10, naznač. deprese ST I, II, V5, V6 - vs. tachykardické změny.
Výsledky ECHO: malá až střední mitrální regurgitace (to pan doktor vysvětlil tak, že to je normální, vzhledem k tomu, jak jsem se při vyšetření bála, měla vysoký tep i tlak)
Můžete mi prosím laicky popsat, co mi bylo zjištěno?
Následně mi předepsal EKG a tlakový holter - tam jdu zítra. A následně na CT na kalciové skóre. Chci se zeptat, zda je toto vyšetření nutné, vzhledem k tomu, že mám ekg a echo v pořádku? Toto vyšetření je pro mě nepředstavitelné, díky mé panické poruše, úzkostem a také klaustrofobii. Navíc na pokynech k tomuto vyšetření píšou, že tep musí být nižší, max. 60/minutu, aby se to dobře zobrazilo na CT. No a já díky mému strachu tohoto tepu nikdy nejsem schopná dosáhnout, když jen na echu a ekg jsem měla tep max.160.
Chci se zeptat, zda existuje jiné vyšetření, které by prokázalo, zda se mi v cévách ukládá cholesterol, vápník?
Závěr pana kardiologa byl, že si nemyslí, že by se jednalo o kardiologický problém. Nicméně mi předepsal Betaloc 50 mg (1-0-0) a Neurol (při atace). Pokud budu užívat Betaloc na snížení tlaku a tepu, který mám v klidu v normě, tak mi ho lék může dál snížit. Je to vhodné? Podle mne mám "jen" problém psychický - úzkosti a strach.
Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, takže shrnu, co mě zajímá:
- interpretace výsledků EKG a ECHO
- nutnost CT vyšetření (vzhledem k mé PP a velmi vysokému tepu, ani po neurolu se mi srdíčko neuklidní, spíš mě lék jen oblbne) - existuje nějaká náhrada za toto vyšetření, např. z krve?
- Betaloc - mám ho brát, když tlak a tep je v klidu v normě? Možné nežádoucí účinky?
Moc Vám děkuji za Váš čas!
Martina
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad JizerouDobrý den, v úvodu musím říct, že problém máte psychický, řešíte symptomy, příznaky panické poruchy, ale neléčíte tuto psychopatologii, která za Vším stojí. Doporučuji velice časně navštívit psychiatra, zahájit léčbu antidepresivy, které hlavně nahradí v užívání Neurol (návykový lék, který by se neměl užívat déle než 14 dní, velice záhy vzniká závislost na tomto léku). Doplnit léčbu i psychoterapií, jak individuální, tak rodinnou, skupinovou. A nyní k Vaším dotazům. EKG je v pořádku, změny, které byly zachyceny souvisí s rychlejší akci srdce, kdy se zvyšují nároky na dodávku kyslíku srdečnímu svalu. ECHO také v pořádku, jak uvedl kardiolog, při rychlé tepové frekvenci obtížněji hodnotitelné. Indikace k CT vyšetření je na kardiologovi, mně připadá, že vyšetření, které udělal doposud jsou dostačující k průkazu, že srdce je OK, ale zjevně chce mít jistotu. Nahradit ho může případně zátěžová ergometrie, případně katetrizace, jako invazivní vyšetření určeno po závažnější pacienty. Betaloc můžete užívat pouze při potížích, nemusíte o brát denně, tím se vyhnete případné bradykardii při pomalejší tepové frekvenci. Nežádoucí účinky tohoto léku najdete v příbalové informaci k léku. S pozdravem, Dr. Horáková