Opakované infekce močových cest u dcery
Dobry den,
Jiz jsem jeden dotaz pokladala, ale nemam kompletni odpoved.
Dceri je 3,5 let a je obrovsky nejedlik, neji zadne ovoce ani zeleninu. Vitaminy prijima v umelem mlece a vitaminech v tabletach. Uz rok a pul se leci na imunologii pro caste zvysene teploty/horecky, virozy atd. Dostava kury Imunoru, mela snizenou bunecnou imunitu.
Pred mesicem a pul prodelala zanet moc. mechyre, mela pozitivni test na streptokoka B v moci. Prelecena Ospenem. Kontrolni vzorek po lecbe v poradku.
Pred tydnem se objevily horecky 40 stupnu, trvaly 5 dni, ted ma stale 37,5. V moci opet strptokok B. Nasazen Augmentin, ktery ted bere.
Muj dotaz:
1) jak se dostane streptokok do moce? Vzduchem do krve a pak do moce? Nebo napr. z vany pri koupani? Na zadne plavani nechodime. Do skolky take ne.
2) az se preleci, staci odber vzorku po ukonceni antibiotik nebo i s nejakym dalsim casovym odstupem zopakovat?
3) cetla jsem, ze takto male deti s opakovanymi infekcemi moc. Cest by mely byt sledovany na urologii pro pripad nejakeho zjizveni na ledvinach? Nebo staci pece u obvodniho lekare?
Dekuji za doplneni otazek.
MUDr. Danica Fričová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den Barboro, k předchozímu dotazu se nedostanu, nicméně se Vám pokusím srozumitelně odpovědět na Vámi položené otázky v tomto příspěvku. Streptokok skupiny B, tedy Streptococcus agalactiae, patří do skupiny bakterií, které bývají často izolovány z moči jako původce infekce. Při interpretaci výsledků kultivace moče je potřeba obezřetnosti, jelikož se může jednat o kontaminaci vzorku z poševního vchodu, kde se tyto bakterie běžně nacházejí. Za určitých okolností tyto bakterie mohou právě odtud vzestupnou cestou vycestovat přes močovou trubici do močového měchýře a vyvolat zánět. Tento způsob, tzv. ascendentní, je nejčastější příčina vzniku infekce močových cest. Pokud má dcera sníženou imunitu, pak to může být vyvolávajícím momentem. Další možností proč vzniká zánět močových cest je, že moč někde stagnuje, tedy je kladena překážka v jejím odtoku. Tím v podstatě odpovídám na Váš třetí dotaz, kdy je potřeba u opakovaných infekcí provést ultrazvuk břicha se zaměřením na močový trakt, aby se ozřejmilo, zda někde nejsou např. zúžená místa v močovodech, nad kterými by mohla moč stagnovat. Zejména pak u dětí se dále pátrá po tzv. veziko-ureterálním refluxu (zkratka VUR), tedy po zpětném toku moči z močového měchýře do močovodu. Může to být jak vrozený stav, tak i získaný po četných proběhlých infekcích- ale s ohledem na věk dcery je získaná forma nepravděpodobná. Tento stav lze diagnostikovat jednak zmíněným ultrazvukem břicha v případě, že by byl VUR již pokročilý. Nejlepší metodou je pak rentgenová mikční cystouretrografie kdy se s pomocí kontrastní látky sleduje pod rentgenem odtok moči. Ultrazvuk břicha může indikovat praktický lékař, dle výsledku pak rozhodne o případném dalším dovyšetření specialistou. Pokud jde o kontrolu moči- je vždy vhodné provést kontrolu minimálně 2-3 dny po dobrání antibiotik, aby tělo již nebylo pod clonou antibiotik a výsledek tak byl relevantní.
S přáním pěkného dne
MUDr. Fričová