Pálení močové trubice
Dobrý den, mám dlouhodobé problémy s pálením špičky močové trubice (uvnitř žaludu, cca dva roky) a pálením+zarudnutím celé předkožky. Již jsem byl u několika kožních lékařů a urologů a výsledek vždy stejný, neví jak mi pomoci. Bral jsem spousty ATB, mazal x mastičkami atd. Opakovaného pálení předkožky a povrchu žaludu jsem se zbavil až s použitím Rosalginu (máčení), pokožka se zahojila, ale stále je určitým způsobem citlivá a cítím lehonké pálení. Byly prováděny stěry na ureaplasma, mycoplasma, chlamydie, dále nespočet odběrů moči a krve. Vždy vše bez nálezu a čisté. Léky jsem bral Macmiror, Azitromicin etc. a vždy mi na chvíli pomohly, že mi pálení trubice ustoupilo, ale po dobrání se vždy vrátilo (přikládám i zprávu z kožního). Současně přikládám fotografii mého problému, jedná se o rudé flíčky v ústí močové trubice, kde přesně v těchto částech cítím pálení. Partnerku mám stálou, ta je naprosto bez problému a testy má také v pořádku (tento problém jsem měl ještě před partnerkou)
MUDr. Jitka Lang
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Nemocnice BoskoviceDobrý den, pane Tomáši! Děkujeme za Váš dotaz. Dle popisu Vašich potíží by se mohlo jednat o uretrální syndrom, neboť jak píšete, tak všechny výsledky Vaše i Vaší partnerky jsou v pořádku. Pokuste se dodržovat pitný režim, denně min 2L tekutin, omezte kyselé potraviny. Můžou pomoci i brusinky či potravinové doplňky na ochranu močových cest. Noste volnější spodní prádlo. Váš dotaz ještě odešlu našemu specialistovi v oboru urologie, prosím, vyčkejte i jeho odpovědi. Přeji hezky den!
MUDr. Monika Žižlavská
Specializace: Urologie Pracoviště: Urologická ambulance v Třešti
Dobrý den Tomáši. Vzhledem k dlouhému trvání Vašich potíží si myslím, že konvenční terapie (antibiotika, antimykotické masti, oplachy apod.) nebude již účinná. Někdy jsou tyto potíže způsoby nadměrným přesušením sliznice díky nadměrné hygieně. Pokud se myjete několikrát denně, zkuste snížit na jednou denně, občas i ob den. K mytí používejte dětská antialergizující mýdla. Noste prodyšné oblečení, bavlněné nebo bambusové spodní prádlo (hlavně žádný umělý a neprodyšný materiál). Na regeneraci sliznice močových cest by mohla pomoct Hyaluron-N Medical (obsahuje bylinky, d-manosu a kyselinu hyluronovou), ev lze zkusit i Rowatinex (tzv promazávadlo na močové cesty, jde o éterický olej ve formě kapek nebo kapsliček, doporučuji kapsličky, jednu 3x denně, 10dní).
Co se týče uretrálního syndromu : Uretrální syndrom je idiopatické onemocnění, což znamená, že se přesně nezná jeho příčina. Určitý podíl může mít vyšší citlivost sliznice močových cest po prodělaných močových infekcích, někdy může být na vině podráždění oblasti při pohlavním styku. Podíl na potížích může mít i psychika. Což naznačuje např to, že potíže jsou přes den a nejsou ve spánku. Diagnóza uretrálního syndromu se stanoví, pokud všechna ostatní vyšetření jsou negativní (tedy sediment moči, kultivace moči, stěr z močové trubice po léčbě, ultrazvuk močových cest a uretrocystoskopické vyšetření)
Obvykle pomůže zlepšení životního stylu, vysoký tekutinový příjem, vynechání dráždivé stravy, alkoholu, černého čaje a černé kávy a kouření. Eventuálně, lze zkusit léky na uvolnění hladké svaloviny, tedy např Algifen nebo Diclofenac. Pokud ani tato opatření nezaberou, tak je nejlepší se s takovým problémem srovnat nebo eventuálně ještě vyzkoušet psychoterapii. Více možností Vám lékař urolog při uretrálním syndromu zřejmě nenabídne.
Držím pěsti a věřím, že úpravou hygieny, životního stylu a ev spodního prádla se Vám uleví Zároveň Vás prosím o trpělivost. Efekt se většinou nedostaví ihned, ale až po delší době (zvykle cca 2-3měsíce). Monika Žižlavská