Porucha polykání u tatínka
Dobrý den,
mám dotaz ohledně problému,který má můj otec. Potřebovala bych poradit účinné řešení nebo možnosti. Poměrně často se stává, že má při jídle problém s polykáním, a to tak, že se začne dusit, případně se stane, že mu uvízne sousto a on nemůže polykat, dýchá, ale omezeně. V takových situacích nemůže polknout ani vodu. Divné je i to, že prý nemá sousto uvízlé v krku, cítí to níž.
Je pár let po infarktu, bere prášky na posílení srdce a několik dalších léků, vše od kardiologa. Dva z těch léků mají vedlejší účinek ztížené polykání. S doktorem to otec konzultoval a dozvěděl se, že by na to prášky neměly mít vliv, má si dávat pozor, aby jedl opatrně. Nevím, jestli k těm problémům mohou léky přispívat a je pravda, že otec má tendence jíst rychle. Ví to, snaží se dávat si pozor, jí pomaleji, ale občas to nestačí. Jednou jsme volali záchranku, než přijeli, tak to sousto dokázal nějak vstřebat, přesto mu prováděli vyšetření, byl na rentgenu a nezjistili žádný zádrhel.
Jde mi o to, že nedokážeme zajistit, aby se mu to už nestalo, tak bych chtěla vědět, jaká existuje pomoc. Jsou to hodně špatné stavy a trvá i cca 2 hodiny, než se něco stane a může polknout. Není mi jasné ani co se stane. Naposledy nemohl polykat více než 2 hodiny, byla jsem u toho, kdy ještě problém trval, na otci nebylo celkem nic poznat, chodí, mluví, jen je zesláblý. A najednou bez zjevné příčiny začal polykat a mohl jíst a pít. Snědl kyselé okurky a tvrdí, že to mu pomohlo, což se mi zdá nepravděpodobné. Ale kéž by to bylo tak jednoduché.
Můžete prosím poradit, co by to mohlo způsobovat a hlavně, co se s tím v tu kritickou chvíli dá dělat? Chápu, že ho to oslabuje a taky se bojím, aby takové stavy neměly další následky.
Děkuji za odpověď-
MUDr. Danica Fričová
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléDobrý den MArtino, udává se že až 50% seniorů má poruchu polykání, tzv. dysfagii. Příčin...