Problém s bradavkami při kojení
Dobrý den,
dne 3. prosince jsem porodila syna, od porodu mám obíže s kojením. 8. prosince byla bolest nejintenzivější, ze stěrů dělaných v tento den následně vyšel zlatý stafylokok. Kožní nasadila Pimafucort, užívala jsem jej něco málo přes týden (dostavilo se mírné zlepšení), poté Fucidin (následujících cca 14 dní). Po této léčbě ale přetrvávalo zejména zarudnutí bradavek a bolestivost (vč. pálení a píchání v prsou a zabělení bradavek), sice menší než na začátku, ale pořád dost velká. Myslela jsem si, že na vině by mohla být ještě kvasinka, proto jsem dostala Fungicidin (užívala jsem cca 14 dní), stav se přechodně výrazně zlepšil, potom návrat k původnímu stavu. 14. ledna dělán další stěr z prsu, opět vyšel pouze zlatý stafylokok. Citlivost na účinné látky identifukována následovně: (1) Oxacylin, (2) Ritromicin, (3) Tetracyklin, (4) Klindamicin, (5) Trimetoprim, (6) Sulfonamid, plussolfonamid, (7) Mupyrocyn. Než byly známé výsledky zmiňovaného stěru, kontaktovala jsem laktační poradkyni, kerá doporučila léčbu na kvasinku, tzn. od 14. do 21. ledna jsem prsa po každém kojení natírala rozokem z Citravitalu (25kapek na 1dcl vody), do toho 5x denně Jenamazolem a 1x denně genciánou. Malému do pusinky jsem dávala Infecosoor mundgel. 21. ledna známé výsledky stěru, nasazen Framykoin, ústup bolestivosti, ale prsa na pohled zarudlé, puchýřkovité atd., 27. ledna léčba dle účinných látek přehodnocena na Bactroban (Framykoin jsem vysadila). Do toho stále (od 14. ledna) mažu Jenamazolem.
Jak stav vypadá nyní - znovu cítím nastupující bolest, píchání v prsou a mírné pálení (při kojení i mezi kojeními - jako bych bradavky polila teatree olejem), bradavky jsou stále zarudlé, od porodu pokryty malými puchýřky, po dokojení vždy zbělají, zbělení ustupuje cca do minuty. Zabělení se objevuje také v reakci na chlad. Bradavka je suchá, tvrdá na dotek jakoby to byl strup.
Prosím, poraďte mi další postup, ideálně i konkrétní preparát, který byste doporučili. Ráda se dle vašeho tipu i objednám ke konkrétnímu odborníkovi.
A také se chci zeptat, jestli přítomnost zlatého stafylokoka nehrozí většími problémy - u mne např. proniknutím dále do těla případnými ragádami, u miminka kontaktem při kojení.
Ještě připojím ve zkratce širší background - mám tři děti, prvního syna jsem kojila bez potíží, u dcery jsem první tři měsíce bojovala s něčím na prsou, co se následně podařilo zládnout, poté jsem kojila bez problémů do jejího 11tého měsíce věku, kdy se opět něco objevilo, za dva měsíce se to nepodařilo dostat pod kontrolu, následně se mi to začalo rozlízat po těle až jsem přestala kojit. S vyrážkou po těle i na prsou si tehdy poradil až Belogent (mám ho stále doma, také mohu nasadit). Mám doma i stříbrné kloboučky, které mohu také využít.
Velmi mi na kojení záleží a ze současné situace jsem už psychicky velmi rozhozena. Byla bych velice ráda, kdybych mohla kojit minimálně do jednoho roku dítěte. Prosím velmi o nějaké doporučení.
Mnohokrát děkuji.
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den paní Hano.
Děkujeme za Váš dotaz. Kojení může někdy ženu velmi potrápit a působit psychický dyskomofort. Doporučuji vyzkoušet klouboučky. Mast bych zatím žádnou nezkoušela, řídila bych se spíše radami ošetřujícího lékaře. Dotaz dále předávám specialstovi k odbornému vyjádření. Vyčkejte prosím na jeho odpověď. Přeji hodně štěstí.
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.czDobrý den, paní Hano, chápu, že Vás to hodně sužuje. Podle mého názoru jste již vyzkoušela úplně všechno, co šlo namazat a bradavky jsou pořád citlivé. Domnívám se, že pokud nepomohla léčba lokální, bude potřeba domluvit se s pediatrem na tom, zda nezvolit celkové přeléčení. Vy jste opakovaně léčila kvasinky, prsa jste mazala léky na mykózy, ale v kultivaci Vám už žádná nevyšla a nepovažuji tedy za vhodné v tom pokračovat. K tomu jste použila lokální antibiotika. Takže myslím, že je potřeba důkladné osobní vyšetření na kožním se stěry, dále vyšetření u pediatra a poradit se ním, co je vhodné při kojení. Dále považuji za velmi pravděpodobné, pokud se Vám problémy takto opakují, že máte možná nějakou nevhodnou techniku kojení. Je potřeba, aby synek uměl hodně otevřít pusinku a měl v ústech celou bradavku i s dvorcem, pak se bradavka tak nenamáhá. Zatím to vyřeší klouboučky. Za vhodné považuji kontaktovat laktační poradkyni, kontakty najdete na internetu na stránkách laktační ligy. Hledejte někoho s lékařským titulem a někoho, kdo k Vám zajede domů a podívá se jak synka kojíte. Bez toho se podle mne nebude snadné posunout. Nebo to alespoň natočit a poslat. Domluvíte se. Přítomnost zlatého styfylokoka může činit potíže, ale nejspíše nebude, někdy je obtížné se jej zbavit. Synek bude chráněn protilátkami v mléce. Každopádně nyní doporučuji synovi už nic do pusinky bez porady s pediatrem nemazat a nedávat žádnou další mast s antibiotiky nebo antimykotiky bez porady s lékařem a bez správného vyšetření, abyste opakovanou léčbou a mastičkami nezpůsobila přerůstání nějakého špatně zvladatelného kmene. Prsy sprchujte, nedávejte si vanu, opláchněte vlažnou vodou po každém kojení, namažte Bepanthenem, který změkčí suchou kůži a můžete bez obav mazat i při kojení. Existují i jiné přípravky jako Nipple cream, nebo krém s lanolinem, od Biadermu na popraskané bradavky atd. Poradí Vám i v lékárně. Dobrá technika k léčení kožních potíží bývá potřít bradavku mateřinou. Na kojení používejte kloboučky, aby se bradavky mohly zhojit. Kloboučky důkladně desinfikujte podle návodu. Pokud to lze, choďte bez podprsenky a noste jen bavlněná trika, kojící podprsenky a trika, co nosíte perte nejméně na 60 st., ideální materiál je čistá bavlna a možnost vyvářky. Dejte si čas, ono je kojení náročné a u každého dítěte může být jiné a jistě potíže s kojením vyvolávají stres o Vás obou. Věřím, že to zvládnete. Držím Vám palce. Naše sestřičky se s Vámi spojí a pokusí se Vám pomoci s objednáním. S pozdravem Soňa Boušková