Různorodé obtíže, zobrazovací metody
Dobrý den, mám dotaz pravděpodobně na radiologa a neurologa, příp ortopeda.
Je mi 37 let, nekouřím, žiji zdravě, sportuji, rodina bez zátěže. Do září 2018 zcela zdravá bez potíží.
V září 2018 jsem byla hospitalizovaná pro bolest na hrudi. Provedeno RTG plic a srdce, dále koronarografie srdce, vše OK. Po týdnu CT plic, zde diagnostikovaná plicní embolie (velmi malý nález). Bolesti na hrudi přetrvávali, v prosinci 12/2018 provedeno CT hrudní aorty a krčních žil (došetření, dle UZ zvětšená náplň krčních žil) vše ale OK, průtoky dle CT fyziologické. Byly částečně vidět i žilní mozkové splavy, kde průtoky fyziologické, bez známek trombozy. Provedeno i ventilačně perfuzní vyšetření v Praze ve VFN, zda se embolie rozpustila. Vše OK, embolie zcela rozpuštěna.
V lednu provedena MR mozku a zde vysloveno podezření na trombozu leveho žilního transverzálního a sigmoidálního splavu (klinické příznaky jsem ale neměla, bolesti hlavy nebyly). Lékař provedl UZ krčních žil a dle nálezu neodpovídal tromboze žil.splavů. Proto mě v březnu 2019 poslali na vyšetření CT mozku ( s kontr. látkou) na upřesnění nálezu. Zde nález bez známek trombozy. Neurolog mě ještě poslal v dubnu na kontrolní MR mozku ( venografie bez kontr. látky) zde ale nález stejný odpovídající hypoplázii levých žilních splavů. Podotýkám, že od prokázané embolie v září jsem užívala Eliquis na ředění krve. Ten mi byl před týdnem vysazen. Dle angiologa je embolie zcela vyléčená, takže není důvod. Původ embolie přičítal užívání antikoncepce.
Neurolog mi rozdílný nález odůvodnil, že pravý splav mám asi dominantní a levý odtéká pomaleji a pokud na CT s kontr.látkou nejsou známky trombozy, muzeme antikoagulaci vysadit.
Bolesti na hrudi jsem měla stále a jelikož mám skoliozu páteře, cca 30 stupnu dle Cobba zmerené v detství. Přičítají lékaři tyto obtíže k tomu a doporučili mi intenzivní rehabilitaci. Vyhledala jsem si kliniku Mudr Smíška (SM systém) v Praze, kde jsem se začala rehabilitovat. Zdejší ortoped mě odeslal na speciální RTG skoliotické páteře, od spodní části lebky, ramenní klouby až po pánev, aby zjistil, jak se křivka změnila. Je mi 37 let a od cca 15 let mi tento úhel nikdo nekontroloval. Ujistil mě, že ozáření je bezpečné. Pak jsem se zmínila obvodní lékařce a ta mě vyděsila, že o tomto RTG nikdy neslyšela a že se pod to nepodepíše, že budu mít nemoc z ozáření. Znovu jsem se ptala ortopeda a radiologa a ty mi zase tvrdili, že se jedná v podstatě o 4 snímky RTG složené a je vše bezpečné a obvodní lékař mi tvrdí nesmysly.
Mé dotazy jsou následující:
1. Jak si vysvětlujete rozdílný nález na žilních mozkových splavech při MR vs CT? Co je přesnější, MR bez kontrastu či CT s kontrastem? Mohu být opravdu v klidu, že se nejedná o trombozu?
2. Je oprávněné a bezpečné koagulaci vysadit (žádné bolesti hlavy nemám)?
3. Doporučili by jste mi po všech výše uvedených vyšetření i speciální RTG prováděné při skolioze? Je míra ozáření opravdu bezpečná? Jsou obavy mé obvodní doktorky zbytečné?
Děkuji moc za pomoc. Nejhorší je, když Vám každý lékař tvrdí něco jiného.
mjr. MUDr. Denisa Gottvaldová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Centrum zdravotních služeb Bechyně
Dobrý den,
1. Jedná se o jinou metodu, která zobrazuje tkáně jiným způsobem. Čili díky t...