Skrytá infekce
Dobrý den. Léta mě trápí nějaká divná infekce v těle kterou se lékařům bohužel nedaří rozpoznat a spíše jsem za hypochondra. Mám problémy všude kde je nějaká sliznice.Nosohltan, nosní dutiny, v ústech často afty, střevní problémy, stehovava bolest kloubů,časté bolesti zad, silná únava až vyčerpání, někdy při únavě se mě nějak rozmlžuje vidění, jako bych koukal přes fólii, problémy v urogenitalni oblasti atd. Už jsem měl různé tipy o co by se mohlo jednat, ale krev, rentgeny, ultrazvuky nic zásadního neodhalily.Loni v květnu mě jeden pan doktor dle lékařských správ rekl že některé problémy by mohly jít na vrub chronické EBV a oslabeným játrům.Téměř nepiji,beru ostropestřec,lipovitan od loňského května a nic se neděje.Praktyk zase že EBV nemůže být chronická a že to budou asi záda. Neurolog zase že to nejsou záda, ale mohla by to být borelióza, na tu protilátky mám, ale zase z minulosti, že už je to dobrý... No takto porad do kola a už i na psychiku to sváděli a já už asi všechny lékaře navstívil, tak zkouším internet.Našel jsem něco co nápadně připomíná to co mě trápí a to latentní chlamydie. Ty urologické mě byly zjištěny a preleceny cca 10.let zpět. Ty plicní jsem měl loni v krvi protilátky, ale prej nejsou aktivní, že jsou z minulosti. Tak na závěr dotazy. 1.Může být EBV chronická nebo ne? 2.Podle uroložky kdybych měl chlamydie, tak se to ukáže, ale na netu čtu že chronické se spíše prokázat nedají. 3.Jsou kočičí chlamydie přenosné na človeka? Závěrem jen poprosím o tip na lékaře v Brně který se v tom vyzná. Děkuji.
1. doplňující informace 2.3.2021:
Děkuji, jasné a srozumitelné. Pokud jde o ty urogenitalni problémy,tak i po přelečeni chlamydii a částečné úlevě, se to postupně zase zhoršovalo. A vždycky když se udělal stěr,tak tam něco bylo. Sice už ne chlamydie, ale třeba ,ty názvy už si všechny ani nepamatuji, nějaké střevní, streptokok, stafylokok a před dvěma lety ureoplasma. Vždy se to prelecilo vhodnými antibiotiky s částečnou úlevou a pomalým ale jistým návratem k problémum v oblasti prostaty, nadvarlat,horní časti mechyře.Podle dr. jsem to vždy musel někde chytit, což je ale nesmysl protože jsme s partnerkou používali ochranu a byl jsem dlouho sám.Pokud jde o ty problémy z nonosohltanem a dutinama,tak tím to tak nějak všechno začalo a to už je více jak 15.let.Ucpany nos, silná bolest krku, dýchat jsem mohl jenom pusou, několik týdnů teploty na které nezabiral paralen, to se opakovalo dlouhé měsíce, krev mě nikdo tehdy bohužel nenabral,vždy se dostal paralen a neschopenku, bez efektu. K tomu extrémní únava, noční pocení, ústa plná aftů.Pak jsem se dostal na alergologii kde mě zjistili pyly a roztoče, trápili mě víc než rok, až vše bez úspěchu vyzkoušeli, poslali mě na ORL. Tam zjištěny streptokoky a stafylokoky.Nasledovala léčba augmentinem, bez efektu, pak žive sérum na streptokoky a stafilokoky, to mě sejmulo úplně, od té doby mě začala zlobit i oblast prostaty. A začal jsem docházet i na urologii.Na konec v tomto směru pro mě bylo spásné objevení výplachů dutin konvičkou Vincentkou.Sice ten problém stále trvá, ale už jsem s tím nemusel víc jak 3.roky k lékaři.Jen mě je trochu divné že tady ty problémy z nosohltanem trápí v posledních letech i lidi v rámci rodiny, tak všem radím ať do sebe pořád necpou ten nasyvin a zkusí raději mořskou vodu.A třeba dceři v nose také zjistili zlaťáka a streptokoky, tak nevím jestli i tyto bakterie nemohou potrápit dlouhodobě. Na imunologii mě nic nezjistili, jen mírně vyšši crp. Ja se spíše v posledních letech snažím na to nemyslet, nakopnout imunitu, zdravěji žít, ale když vidím že to začíná čím dál víc trápit i dceru, tak mě to trápí a přemýšlím co by to mohlo být. Jí to taky začalo tím nosohltanem, pak Mononukleoza a teď se jí děsně rozjel atopický exem.Každopádně děkuji, nějak se s tím popereme. Přeji hezký den.
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den pane Jiří.
Děkujeme za Váš dotaz. Chápu, že dlouhodobý boj s tělesnými neduhy je fyzicky a psychicky vyčerpávající. Nesetkala jsem se s diagnozou chronická EBV infekce. To, že máte protilátky v krvi, neznamená akutní infekci, ale to, že jste se v minulosti s tímto virem setkal. Nevím, jaké urologické potíže máte, nicméně pokud jste vyšetřen urologem, tak zřejmě infekce chlamydiemi prokázána nebyla. Neznám případ přenosu kočičích chlamydii na člověka. Vaše potíže jsou dost nespecifické. Doporučila bych vyloučit systémové autoimunitní onemocnějí a revmatologické onemocnění. Pokud by v těle byla infekce, tak by se to projevilo na hodnotách zánětlivých markerů. Mezi základní ukazatele patří sedimentace, CRP, prokalcitonin, železo, ferritin, krevní obraz. Píšete, že jste kompletně vyšetření a vše je v pořádku. V případě, že jste častěji nemoce, tak doporučuji ještě imunologické vyšetření. Dle mého názoru stojí za zvážení také psychosomatický problém. Vím, že nechcete slyšet, že by se mohlo jednat o psychický problém, ale v případě nespecifických subjektivních potíží bez objektivního korelátu s normálními nálezy na vyšetření, se opravdu nabízí. Váš dotaz předávám specialistovi k odbornému vyjádření. Vyčkejte prosím na jeho odpověď. Přeji hodně štěstí.
MUDr. Zarina Karimova
Specializace: Infekční lékařství Pracoviště: Global Assistance
Dobrý den,
Plně souhlasím s názorem paní doktorky Smejkalové, stojí za to se zaměřit i na jiný původ obtíží, jako imunologie/revmatologie. U infekcí jejích aktivitu vždy poznáme dle serologických ukazatelů, tudíž dle nálezu protilátek v krvi. Pokud protilátky v krvi nemáte, resp. nemáte nález, který by svědčil pro akutnost/aktivitu infekce, tak není to příčinou potíží. Platí to i pro chlamydie. To že se nedají prokázat je nevalidní informace z internetu. Při velmi slabých infekcích v oblasti pouze genitálu, protilátky mohou být negativní, ale dají se prokázat metodou PCR z výtěru či moče. Vy ovšem uvádíte systémové, četné potíže, nejedná se jenom o klasickou STD, tak byste měl mít aktivní protilátky, v případě, že by to byla chlamydiová infekce. Kočičí chlamydie se na člověka nepřenesou. Každá v životě prodělaná EBV infekce je chronická, proto odborně pojem chronická EBV infekce neexistuje. Po prvním setkání s tímto virem v mládí, většinou v podobě angíny, zůstává virus ve Vás napořád, tudíž každému, kdo to prodělal zůstanou i protilátky. Čas os času stresem, oslabením, únavou či jinou chorobou/infekcí může dojít k tzv. reaktivací viru, což se projeví nárůstem protilátek laboratorně a vyšší únavou fyzicky, jiné příznaky to nemá. Po čase imunitní systém sám tu reaktivací zvládne, protilátky klesnou a únava odezní. Podobný nález má v krvi 60-70% dospělých jedinců, nejedná se o nemoc. Zdravím.
MUDr. Soňa Boušková
Specializace: Vnitřní lékařstvíDobrý den, pane Jirko, je vidět, že Vás to dost sužuje. Pro potíže, které máte, bych Vám doporučila vyšetření na revmatologii a na infekčním, kde Vám vysvětlí podle Vašich výsledků, co tedy máte, jak je to s protilátkami proti borreliím, EBV, chlamydiím atd. Je na to potřeba vyšetření a vidět výsledky, popis nestačí. Vyšetří Vám i panel chlamydií, ty kloubní potíže dělávají, někdy se přistupuje k prodloužené antibiotické léčbě. Nicméně podle popisu se zdá, že tohle problém nejšpíše nebude, protože jste měl vše přeléčené a protilátky jsou paměťové, chlamydie se nezjistili ani na urologii. Je dobře, že jste byl na imunologii a že se na nic nepřišlo. Každopádně naše sestřičky Vám pomohou najít lékaře ve Vašem okolí, který se zaměřuje na infekce a revmatologii. Dále stran nosohltanu - máte alergii na prach a roztoče, to dělá dlouhodobou rýmu, je třeba nos vyplachovat jako to děláte a brát léky na alergii nebo podstoupit léčbu imunomodulační, kdy se postupně bude snižovat Vaše citlivost na tyto alergeny. Možná by Vám i pomohl nosní kortioid. Doporučila bych Vám užívání léků na alergie. Pokud svou alergii totiž nijak nebudete řešit, budete mít nejen rýmu, ale i únavu a může se objevit i astma. Obraťte se tedy na alergologii, kde Vás léčili. To, že má dcera také alergie a ekzém není překvapivé, bývá to v rodinách, sklon k alergiím a atopii. Mononukleóza je infekční onemocnění způsobené EBV virem, není to nijak nezvyklé, nemusí Vás to trápit. Ekzém dcery by měl léčit kožní lékař a měla by být také vyšetřená na alergologii. Jinak EBV je častá nákaza, paměťové protilátky á hodně lidí, a infekce může některým lidem dělat potíže delší dobu (měsíce) a může se reaktivovat, třeba když měla dcera tu mononukleózu. Může dělat únavu, motání hlavy apod. Vše Vám ostatně popsala paní doktorka. Na urologii doporučuji léčení a sledování jak máte zavedeno a pokud máte sklon k infekcím, domluvte se, zda by Vám nepomohl Urovaxom. Hodně pijte a při sexu používejte prezervativ. Na podporu imunity doporučuji Betaglukany, můžete zkusit Wobenzym v boji proti důsledkům infekcí. Zdravou stravu a pravidelné cvičení zařaďte také. Přeji Vám, aby se Vám ulevilo. S pozdravem Soňa Boušková