Točení hlavy po endoskopii páteře
dobry den. v utery 23.2 jsem obsolvovala edoskopicky vykon páteře ploténky. narkozu jsem mela do žíly. při výkonu mě byla častečně snižována abych mohla projevovat komunikaci o bolesti a opet uvedena do spánku. výkon trval 110min. po tom jsem ležela ještě na pokoji dostala kapačku. bylio mi podano celkove 150mcg fnl a dexdor v infizi (analgosedace). před zahajením vykonu podanych1.5gcefuroxiimu. potom pul hodiny po kapačne jsem jela domu se synem. samozřejme se me motala hlava jak předešlim pacientum. domu jsme dojeli večer lehla jsem si a usnula to aj po ceste jsem pospavala. dostala přiručku jak ležet atd. rano jsem se zbudila jak se přetáčim z praveho nebo leveho boku na zada točí se me stale hlava. jak ležím na zadech a otočím se do leva nebo prava tak ne. jen jak z boku na zada. při stavaní nic ani při chuzi take nic nepocituji. možna při těch otáčení trochu tlak nahoře na hlavě jak se to se mnou zatočí. prosím čim by to mohlobyt zapříčeněno. tlak si meřim mam normal. jinak užívam leky na nedomykavost isoptin40mg to jem hlasila před vykonem. dekuji.
1. Doplňující dotaz dne 28.2: byla to bederní páteř ivd l5/ s1 vpravo transforaminálním přístupem předtím jsem tyto potíže nemela ale občas se me stalo že me jak zvonilo pravém neco levem uchu na kontrolu jdu po 6 nedelich až, co dál??
MUDr. Lucie Fabiánová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Nemocnice Prostějov
Dobrý den, nepíšete mi, v jaké části páteře byl výkon prováděn krční, (hrudní, bederní...). Jak to popisujete jedná se pravděpodobně o polohové vertigo (závrať). Vyskytuje se typicky při změnách polohy těla, jako u Vás při otáčení z jednoho boku na druhý. Při polohovém vertigu po přetočení do nové polohy těla a ustálení se v ní, pak točení hlavy typicky po několika desítkách sekund přestane. Před výkonem se Vám to nikdy nestalo?? Nejsem specialista a endoskopické metody na páteři jsou moderní metodou léčby. Ale jestli potíže opravdu začaly bezprostředně v návaznosti na endoskopický výkon, může tam být souvislost. Jste stále v rekonvalescenci - tedy v období, kdy se tělo po výkonu tzv. "vrací do normálu", je tedy možné, že na sobě nějaké drobné potíže pociťujete. Být Vámi směřovala bych tento dotaz na pracoviště, kde Vám výkon prováděli. Můžete jim tam zavolat. Kdy máte jít se zády na kontrolu? Určitě jim o tom povězte.
Pokud by tam prokazatelná souvislost s výkonem nebyla, bývá polohové vertigo způsobeno postižením vestibulárního aparátu vnitřního ucha, je dobré doplnit vyšetření na ORL.
Pokud by se Vám potíže zhoršily, hlava se Vám začala točit více a točila se Vám i v jiných polohách, točení hlavy nepřestávalo, vyhledejte lékaře ihned, třeba na nejbližší pohotovosti.
Přeji pěkný den a držím palce, ať potíže brzy přejdou.
MUDr. Jiří Marek
Specializace: Fyzikální medicína, Fyzioterapie, Rehabilitační lékařství, Sportovní medicína Pracoviště: Naprapathy Klinika
Záah byl na oblasti bederní páteře, kdy tyto změny vznikají na základě poruchy postavení pánve a spojení pánve s páteří. Poruchu postavení pánve má mnoho lidí, ale v této oblasti jsou velké svaly, takže většinou jsou tyto změny bezbolestné. Proto překvapí, když se objedví potíže podobného charakteru, jako jste měla vy před oper. zásahem.
Tato svalově funkční změna však operací změněna nebyla. Tato svalově funkční změna je pravá příčina toho, proč byl prováýděn op. zákrok. Je li přitomna porucha postavení pánve, tak reaguje celá páteř, která je na ní jak na šikmé ploše. Svaly kolem páteř reagují obranně ...a vzniknou následné opět svalově funkční změny, které velmi často působí potíže, jaké popisujete. Zda je příčina v tom, že jste ležela při operaci na boku...a svalově funkční problematika krční páteře byla podrážděna, prtoo ta souvislost s oper. výkonem...nebo je příčina např, ve vnitřním uchu a shoda je pouze náhodná časová, to nelze takto rozlišit. Měl by to ale rozlišit Váš praktický lékař, který to roozpozná a dle toho doporučí buď vyšetření na ORL čui neurologii, nebo doplňující vyšetření krční páteře- jako je rtg apod...nebo nasměruje na fyzioterapeuta, který pracuje " aktivně fyzioterapeuticky( příp.lékaře, který takto pracuje), ten vyšetří, odstrabní funkční poruchy a současně se zlepšením doporučí konkrétní cviky, které budou mít v tu danou chvíli význam. Samozřejmě nejjednuódušší by byla návštěva lékaře, který takto pracuje, vše bude na jednom místě, léčba, doporučení cviků i rozvaha, zda je třeba jiné vyšetření.