Vaginální mykóza
Dobry den.
Chtela bych se zeptat na doleceni vaginalni mykozy.
Jiz po druhe za 3 mesice jsem dostala globule macmiror. V obou pripadech byla bolest v podbrisku a bily, trosicku hrudkovity vytok. Poprve 12ks a ted 8ks.
Mirne obtize jeste porad mam i kdyz mam dneska posledni Macmiror globuli.
Mirne bolesti v podbrisku. Trochu zacervenani, vecer i sucho. Ale vytok zmizel.
Za 5 dni mam mit menstruaci a na gyn mi bylo receno ze mam dobrat globule, a kdyz bude problem, po menstraci prijit na vysetreni.
Muzete mi prosiim poradit jak postupovat v nasledujicich 4-5 dnech?
Je mozne dat si vecer posleni macmiror a pak dalsi den roslagyn at se vyplavi zbytky globule? A pak na vecer a v prubehu dne gynocaps az do menstrucace? Nebo neco podobne jako femigell nebo feminella?
Dekuji.
MUDr. Alžběta Vogelová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: MediClinic, a.s.
Dobrý den. Pokud bolesti podbřišku nejsou silné a není přítomen výtok, pravděpodobně již není příčinou obtíží infekce. Je možné, že se jedná o podráždění výtokem či globulemi, sliznice nejspíš ještě není po zánětu dohojena. Macmiror complex globule mohou jako nežádoucí účinek vyvolat svědění, pálení pochvy. Rosalgin nyní není nutný, spíše by mohl již podrážděnou sliznici dráždit. Feminella globule mohou pomoci zahojení sliznice a odstranění pocitu suchosti. Zároveň doporučuji užívat probiotika/laktobacily v tabletách. Alternativně (místo Feminelly) je možné použít Gynocaps (vaginální tobolky s laktobacily). Vaginální přípravky není vhodné kombinovat.
Zánětům je možné předcházet režimovými opatřeními: nošení prodyšného prádla (ne tanga), intimní partie mýt vodou, nebo speciálními přípravky na intimní hygienu (ideálně bez parfemace), hygienické vložky volit neparfemované, při toaletě se otírat zepředu dozadu (ne obráceně, aby nedošlo k zanesení bakterií z oblasti konečníku). Příznivý vliv může mít omezení konzumace sladkého. Pokud jsou obtíže vázány na pohlavní styk, přichází v úvahu přeléčení sexuálního partnera (např. krémem Canesten). Imunitu je možné podpořit nespecificky laktobacily, zdravým životním stylem s dostatkem pohybu i odpočinku, dostatkem vitaminů, ev. přípravkem Wobenzym apod. Dále existují přípravky Candivac či FemiVaxinum Neo, které jsou přímo určeny pro ženy trpící poševními záněty (zejména kvasinkovými - obsahují částečky nejčastějších původců poševních zánětů, čímž pomáhají tělu budovat proti těmto původcům imunitu). Pokud by se obtíže nadále velmi často vracely, je na zvážení vyloučení hormonální nerovnováhy či cukrovky, pohlavních chorob a imunologické vyšetření.
S pozdravem,
MUDr. Vogelová