Vleklé urologické obtíže
Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit o odborný názor, čím jsou mé problémy způsobeny.
Má předešlá léčba u pana urologa byla neúspěšná a již ukončeny z jeho strany. Stále mě trápí tupá bolest podbříšku a varlat. Bolest se střídá na obou stranách, případně bolí obě strany varlat zároveň. Občasná tupá bolest v penise, doprovázena palením při močení a červenou vyrážkou na konci močové trubice.
Mockrát předem děkuji.
MUDr. Klára Špeldová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: SPORTMED
Dobrý den Marku.
Děkujeme za Váš dotaz. Podle lékařské zprávy to (dle pana doktora) opravdu vypadá, že Vaše obtíže nejsou urologické příčiny, rozumím ale, že Vás dále obtěžují. Určitě bych ze svého pohledu doporučila dále pátrat po příčině bolestí břicha - provést ultrazvuk břicha a případně kolonoskopii. Pokud by se opět objevovalo pálení při močení a zarudnutí v ústní močové trubice, pak nelze vyloučit, že se nejedná o infekci - ve zprávě vidím zmínku o zaléčení kvasinkové infekce u Vaší partnerky (užívání Mycomaxu), proběhla (a byla dokončena) tato léčba i Vás? Měla nějaký efekt? Pokud ano, nelze vyloučit, že je příčinou přemnožení kvasinek, které se stále opakuje.
Předám Váš dotaz určitě některému z našich Urologů, který Vás bude kontaktovat se svým odborným názorem, vyčkejte prosím na jeho odpověď.
S pozdravem a přáním pěkného dne, Klára Špeldová
MUDr. Monika Žižlavská
Specializace: Urologie Pracoviště: Urologická ambulance v TřeštiDobrý den, Marku. Taktéž jako paní doktorka Špeldová, bych ještě zvážila přeléčení na možnou kvasinkovou infekci. Zvykle se léčí oba sexuální partneři současně. Avšak vzhledem k tomu co píšete - opak. negativní nálezy vyšetření (urolog i neurolog), terapie antibiotiky bez efektu ..... - jde velmi pravděpodobně o tzv. uretrální syndrom. Uretrální syndrom je idiopatické onemocnění, což znamená, že se přesně nezná jeho příčina. Určitý podíl může mít vyšší citlivost sliznice močových cest po prodělaných močových infekcích, někdy může být na vině podráždění oblasti při pohlavním styku. Podíl na potížích může mít i psychika ( zejména pokud jsou potíže přes den a nejsou ve spánku ). Diagnóza uretrálního syndromu se stanoví, pokud všechna ostatní vyšetření jsou negativní (tedy sediment moči, kultivace moči, stěr z močové trubice po léčbě, ultrazvuk močových cest a uretrocystoskopické vyšetření) , ultrazvuk břicha a případně i negativní gastroenterologické vyšetření (včetně kolonoskopie). Obvykle pomůže zlepšení životního stylu, vysoký tekutinový příjem, vynechání dráždivé stravy, alkoholu, kávy a kouření. Ke zklidnění močových cest lze popíjet bylinkové čaje (zlatobýl, lichořeřišnice), ev užívat v lékárně volně prodejné preparáty s obsahem brusinek, d-mamosy a kyseliny hyaluronové. Eventuálně, lze zkusit léky na uvolnění hladké svaloviny, tedy např Algifen nebo Diclofenac (toto může předepsat praktický lékař). Pokud ani tato opatření nezaberou, tak je nejlepší se s takovým problémem srovnat nebo eventuálně ještě vyzkoušet psychoterapii. Více možností Vám lékař urolog při uretrálním syndromu zřejmě nenabídne. Držím pěsti. Monika Žižlavská