Volná tekutina v břiše
Dobrý den, potřebovala bych konzultaci, radu.
Moje situace je dost složitá, pokusím o co největší stručnost a věcnost.
Je mi 67 let. Asi před dvaceti lety jsem byla laparoskopickém odebrání jednoho vaječníku, tento zákrok nedopadl dobře, měla jsem vnitřní krvácení, prodělala jsem i klinickou smrt, byly mi odebrány všechny „ženské orgány“, asi týden po tomto zákroku jsem prodělala další operaci a to kvůli zánětu střev i z nich byla část odebrána.
Asi do 60 let jsem dostávala hormony z kapslí vstřelovaných pod kůži. Každý rok chodím pravidelně na gynekologii na preventivní prohlídku. Letos na jaře mi paní doktorka sdělila, že mám v břišní dutině volnou tekutinu. Vzhledem k tomu, že ženské orgány (jako důvod těchto problémů), už nemám, tak mi dala doporučení pro praktickou lékařku, aby mne poslala na kolonoskopii a sono.
Obojí jsem absolvovala, nic závadného nebylo objeveno. S výsledky jsem byla na opět na gynekologii a tam mne znovu poslali na speciální ultrazvuk k definitivnímu vyloučení možnosti zdroje problému z důvodu nedokonalého odstranění ženských orgánů. Pan doktor tuto možnost vyloučil, znovu potvrdil větší množství volné tekutiny v břiše a doporučil vyšetření CT. Tuto zprávu jsem předala na gynekologii a tam mi zase na základě této zprávy napsali doporučení pro praktickou lékařku, aby mne poslala na CT. Praktická lékařka toto odmítla a navrhla mi, doporučení na chirurgii, aby mne popř. poslali na CT oni.
To znamená další objednací lhůty, které jak jistě víte, nejsou malé, a další oddalovaní řešení problému. Jak vím, jedna z možností důvodu mého problému, může být rakovina. Všude se mluví o důležitosti včasného odhalení, ale moje zkušenost? Posuďte sami.
Ráda bych s vámi zkonzultovala, zda je postup praktické lékařky správný, popř. jak mám já dále postupovat.
S nadějí zdraví,
Damaris Pospíšilová
P.S. V případě potřeby mohu zaslat oskenované zprávy z vyšetření
MUDr. Jarmila Aseemová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Lipník nad Bečvou
Dobrý večer paní Damaris.
Přítomnost tekutiny v dutině břišní se nazývá také ascites. Za obvyklých podmínek toto množství nepřesahuje 150ml. K nahromadění volné tekutiny (výpotku, transudátu) dochází z několika důvodů. Jednou z příčin může být přítomnost metastáz na pobřišnici (karcinoza peritonea), další příčinou může být onemocnění jater, selhávání srdce, popřípadě i zánět (pak se tekutina označuje jako exsudát).
Ve Vašem případě je postup praktické lékařky správný. Praktický lékař nemůže ve své ordinaci provést např. punkci tekutiny, protože toto je možné provést jen za sterilních podmínek. Jelikož k diagnoze je kromě klinického vyšetření potřeba využít i ultrazvuk ( předpokládám, že touto metodou Vám byla zjištěna tekutina v břiše, i když o tom nepíšete), odběr tekutiny z břicha (odliší transudát a exsudát – viz výše), krevní testy a CT. Na chirurgickou ambulanci Vás tedy odesílá Vaše lékařka správně. Pokud vím, nemocniční chirurgické ambulance fungují denně, není třeba se tam objednávat, neboť řeší akutní stavy. Je potřeba provést tato vyšetření co nejdříve, ať je příčinou přítomnosti tekutiny v břiše cokoliv. Proto předám Váš dotaz specialistovi a našim setřičkám, které se s Vámi spojí a pomohou Vám najít co nejbližší a nejrychlejší cestu na chirurgii. Přeji Vám ať všechno dobře dopadne.
MUDr. Juraj Mosendz
Specializace: Chirurgie Pracoviště: Palas-Athena
Dobry den,
zavisi od toho, kolik te tekutiny v brise mate a zda mate nejake obtize (bolesti bricha, hubnuti, poruchy vyprazdnovani, nebo prijmu potravy, zvraceni a jine...). Kazdopadne je vhodne dalsi dosetreni. Na chirurgii muzete zajit i bez objednani. Na chirurgicke ambulanci vetsi nemocnice Vam muzou CT objednat, dale Vas muzou doporucit na gastroenterologii, kde by mohlo probehnout dalsi dosetreni vcetne kolonoskopie, nebo gastrofibroskopie. Na gastroenterologicke vysetreni se ale taky muzete objednat i sama. Kazdopadne prakticky lekar by mohl/mel udelat alespon odbery krve a moce a RTG plic, aby se zjistilo, zda je jinak vse v poradku, nebo zda tato vysetreni napovi, kde by mohla pricina Vaseho stavu byt. Zkuste tedy znovu zajit za praktickym lekarem, at Vam udela odbery a RTG plic a co nejdrive zajdete na chirurgickou ambulanci. Dale Vas dle vysledku odbornici doporuci na dalsi vysetreni, pokud bude potreba. Vezmete si sebou vsude veskere dosavadni vysledky.