Vyrážka a bacilonosičství streptokoka
Dobrý den, mám problém s vyrážkou. Už nějakou dobu se mi dělají na těle izolované svědivé fleky (ne tedy souvislá vyrážka) – skvrna, pak v jejím středu pupínek (někdy i naopak, malý pupínek, pak kolem něj skvrna), časem se sám odhojí. Mám to na různých místech včetně hlavy (spodní hrana čelisti, tváře), tedy na rukách, nohách i trupu. Před Vánoci se mi fleků udělalo víc a byly hodně oteklé, tak jsem šla k lékaři (k dispozici byl jen chirurg), dostala jsem na 10 dní Amoksiklav. Stav se zlepšil, ale pupínky zmizely pár dní po skončení léčby zcela jen asi na dva dny - a po Novém roce opět začaly vyskakovat, a teď moje ruka vypadá, jak je vidět na fotce (i když jsou pupence u sebe, nevznikly naráz a jsou v různých fázích hojení).
Praktický lékař konstatoval, že skvrny vypadají jako alergické a doporučil mi nejíst citrusy (mám od puberty alergii na ovoce s peckou a jádřincem - opuchá mi pusa), nepoužívat aviváž, vynechat ze stravy ořechy.
Kožní lékařka mi udělala odběry, dnes konstatovala mírně zvýšené CRP a nemalou přítomnost streptokoka. Řekla mi, že tyto skvrny mohou mít na svědomí streptokoky, dala mi penicilin a řekla, že cílem léčby bude jen odstranit fleky, nikoli mě zbavit streptokoka, že někteří lidé jsou prostě přenašeči.
Ex post jsem si také uvědomila, že už před cca šesti lety (když byly dceři cca dva roky) jsem začala mít problémy v chřipkové sezóně: kolikrát jsem měla troje čtvery ATB za zimu, protože to začalo kašlem, ten se postupně zhoršoval až do stadia, že jsem ani nemohla spát, tak jsem šla k praktikovi, doktor udělal CRP, bylo mírně zvýšené (to mám dlouhodobě), dal mi ATB, na dva týdny byl klid, a pak další kolečko. Nevybavuju si, zda můj praktik dělal kultivaci a s jakým výsledkem. (Resp. vím, že jednou zkoušel černý kašel, byl negativní.) Různé pobolívání v krku a chrchle mívám průběžně, ale je to bez teplot, tak to obvykle rozeženu Mucosolvanem a třemi dny na Nurofenu Stopgrip.
Potřebovala bych si vyjasnit několik věcí:
- Je opravdu možné, že tyto pupence má na svědomí streptokok? Pokud to není příliš pravděpodobné, jaká by mohla být jiná příčina? Jaká vyšetření by mi pomohla ji odhalit?
- Mohou s mými potížemi souviset i ty moje dlouhodobé obtíže?
- Je pravda, že pokud by se jednalo o streptokoka, byla bych po potlačení akutních příznaků ponechána jako „přenašeč“? (Umím si představit, že to je bakterie, kterou je možné vymýtit jen zabitím hostitele… ale radši bych, kdyby to šlo jinak :) ) Co člověk musí podstoupit, pokud by se chtěl streptokoka zcela zbavit?
- Jaká má člověk omezení, když je přenašeč streptokoka? Jak moc je infekční? (Intimní život s manželem? Políbení dítěte? Zpřísnění hygieny?)
Dodávám, že pokud jde o stres, jsem poslední roky hojně zásobena (v práci i osobním životě). Užívám dlouhodobě (roky) čtyři léky, ale v době zhoršení příznaků nedošlo k žádné změně medikace.
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den paní Karolíno.
Pokud Vám na kožním řekli, že se jedná o streptokokovou infekci, která byla navíc prokázána ( nepíšete jakým způsobem a nevím co znamená ,,nemalá přítomnost,, , tak bych jim věřila a podstoupila přeléčení. Co se týká problému bacilonosičství, tak bych doporučovala po přeléčení antibiotiky s odstupem cca 2 týdnů provést stěry z různých částí těla ( cestou praktického lékaře) a buď se nosičství potvrdí či vyloučí. V případě, že bude potvrzeno, tak bych doporučila jeho eradikaci. Bacilonosičství vede nejčastěji cestou kapénkové nákazy k šíření infekce, u vás může vyvolávat chronické záněty a anebo maskovat virové infekce. Dotaz předávám specialistovi k odbornému vyjádření. Vyčkejte na jeho odpověď. Přeji hodně štěstí.
MUDr. Jolana Novotná
Specializace: Infekční lékařství Pracoviště: Nemocnice Havlíčkův Brod
Dobrý den, držte se doporučení vašeho kožního lékaře, který exém viděl v reálu, má k dispozici výsledky vašich krevních testů a ví, jaké konkrétní léky dlouhodobě užíváte (bohužel neuvádíte). Alespoň zčásti se pokusím zodpovědět Váš dotaz: Dle přiložené fotky by se mohlo jednat o Impetigo (zvlášť na fotce poblíž zápěstí), které je streptokokového či stafylokokového původu. Nepíšete, zda se Vám vytvoří z pupínku puchýřek, kt. pak praskne, u Impetiga to tak bývá... Přeléčení ATB by mělo být určitě dostačující, ale možné jsou i reinfekce. Bohužel nevím ,co znamená "nemalá přítomnost Streptokoka"- předpokládám, že možná se jedná o zvýšené hodnoty ASLO. Jinak je možné udělat i stěr z puchýřku, poslat na kultivaci....Může se ovšem jednat také o alergii, toto se těžko rozlišuje, pokud budete teď již znova přeléčena ATB a pupínky se vrátí, opravdu spíše uvažovat nad alergickou příčinou a navštívit alergologa, nebo vzhledem k opakujícím se chronickým obtížím i imunologa, popř. domluvit se alespoň s Vaším praktickým lékařem na podrobnějších testech (z krve, výtěry apod.)
Tzv. nosičství Streptokoka znamená většinou asymptomatickou kolonizaci jak nosohltanu, tak třeba i kůže, je to častý důsledek i již prodělané infekce. Nosiči nepředstavují z hlediska nákazy velké riziko, koncentrace mikrobů na kůži nebo nosohltanu je mnohem nižší, než při akutní symptomatické infekci, tudíž nejsou třeba žádná speciální opatření a omezení.