Zánět dutin
Dobry den, som po zanetu dutin a od tej doby mam problemy... Cca 3 mesiace. Trapia ma obcasne bolesti hlavy, nie ako migrena ale skor narazovo akoby ma v cele a na spankoch nieco palilo, zhorsi sa mi zrak a zaroven mi brni čelo v okoli obocia a otecou mi dutiny na cele. Od zaciatku sa nedokazem vysmrkat iba ked placem. Ked sa o to snazim vzdy to ide von len ze tak ze to vyplujem, obcas aj s trochou krvi akoby z nosnych mandli. Doktor ma liecil antibiotikami a sprejom Momox, nasledne ma poslal na Covid a vysetrenie na orl bolo v poriadku, doktorka ma poslala prec s tym, ze nemam co smrkat ked mam dutiny ciste.... Avsak problemy stale pretrvavaju. Alergie nemam.
Mohli by ste mi doporucit ako mam pokracovat.... Lebo ja uz naozaj neviem na akeho doktora sa mam obratit.... Moj obvodny lekar na mna pozera ako by som si to cele vymyslela.
MUDr. Jarmila Aseemová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Lipník nad Bečvou
Dobrý večer paní Lenko.
Sinusitida je zánětlivé onemocnění vedlejších dutin nosních. Jde o onemocnění infekčního původu. Je často doprovázeno rýmou. Příčiny můžou být bakteriální nebo virové, ale někdy je známý způsob přenosu z kořenového kanálku zubu. Velký význam ke vzniku tohoto onemocnění má i anatomické uspořádání dutin, tzn., že někdo má k tomuto onemočnění sklon častěji, protože je to dané zúžením kanálku v dutinách. Při akutní sinusitidě, kterou jste asi prodělala, je pacient vyšetřen ORL specialistou. Po klinickém vyšetření provede diafanoskopii (prosvícení dutin žárovkou) a při pozitivním nálezu odesílá k RTG vyšetření, kde podle snímku je diagnoza potvrzena nebo vyloučena. Základem léčby je antibiotikum, k usnadnění odtoku tekutiny z dutin se používají nosní kapky, které snižují prokrvení zanícené sliznice vývodného kanálku, tím že ho rozšíří.
Objevuje se také chronický zánět dutin. Nejčastěji bývá postižena čelistní dutina, kdy infekce pochází ze zubního kanálku. Neprobíhá příliš bouřlivě, ale pacienta obtěžuje právě podobnými příznaky jaké popisujete. Základem terapie je odstranění zdroje infekce. V tomto případě by bylo potřeba navštívit stomatologa a provést ošetření zubu. Ve výše uvedeném případě opět ORL specialistu.
Můžete také vyzkoušet domácí způsoby léčby v podání bylinek.
Účinný obklad proti zánětu dutin - zde může pomoci zázvor, který vyniká tím, že dokáže silně prokrvit tkáň a skvěle pomáhá k odhlenění. Obklad se připraví následovně, kdy vroucí vodou cca 250 ml přelijete cca 1 lžičku nastrouhaného či sušeného zázvoru. Pozor na to, že nálev nesmí být příliš silný, aby nevznikla reakce na kůži. Do nálevu se namočí kapesník či kousek plátěné látky a přiloží se na čelo. Jakmile zábal na čele vychladne, opakujete znovu a alespoň 5x a to nejméně 3x denně.
Velmi osvědčená je inhalace pro odhlenění a coby spouštěč rýmy a tím vyřešení problému. Zde se nabízí hned několik variant, záleží, kterou bylinu budete mít k dispozici. Vyzkoušet lze do 1 l vroucí vody dát 1 lžíci petrželové natě a ½ lžíce semínek fenyklu. Nechat krátce projít varem a páru inhalovat.
Rovněž lze zkusit alternativu, kdy 0,5 l vody se přivede k varu, přidají se 4 lžíce světlíku lékařského, krátce se povaří, nechá vyluhovat a poté se inhaluje. Na stejné bázi lze místo světlíku použít majoránku zahradní. Inhalovat lze nejdéle po dobu 10 minut a několikrát denně.
Vhodná je taktéž inhalace máty peprné, která se povaří cca 10 minut ve vodě a nad horkou párou se nahřívají čelní dutiny. Máta vyniká tím, že uvolňuje napětí a bolesti. Jen je třeba mít při inhalaci zavřené oči.
Velmi účinná je šalvěj lékařská, která dokáže uvolnit hleny. Čaj ze šalvěje se pije 2x denně. Čaj lze použít jak ke vnitřnímu užití, tak ho lze využít i k napařování. Stačí dýchat několik minut horké výpary ze šalvěje.
K výplachu nosu lze také použít Rhino - Horn konvičku. Výplach nosu slanou vodou otužuje nosní sliznici a činí ji tak odolnější vůči virovým či bakteriálním infekcím. Dále pomáhá při obtížích s ucpaným nosem následkem rýmy, nachlazení, senné rýmy nebo chronické rýmy. U osob trpících chronickou alergickou rýmou (zejm. v důsledku alergie na pyl a prach) dojde při výplachu nosu k odstranění alergenů, a tím ke zmírnění obtíží. Přeji Vám úlevu od potíží a Váš dotaz předám ještě specialistovi.
MUDr. Doris Maturová
Specializace: Dětská ORL, Foniatrie, ORL (ušní, nosní, krční) Pracoviště: ORL Mazurská Praha
Dobrý den,
nejdřív bych trochu upřesnila postup vyšetření dutin na ORL.
Základem je vyšetření nosu optikou, následně ev. vyšetření ultrazvukem, doplnění RTG VDN jen pokud není jednoznačný výsledek. Je navíc na zvážení, zda neudělat CT VDN, kde je přesně vidět všechny VDN a ne jen obě čelistní a frontální dutiny.
Z Vašeho popisu mi není jasné, jaké vyšetření bylo u Vás provedeno a na základě čeho Vám bylo sděleno, že máte dutiny čisté. Pokud je ale máte čisté, pak nejspíš problémy, které popisujete, nebudou od zánětu dutin. Navíc některé problémy, které popisujete vůbec pro zánět dutin nesvědčí. Spíš bych zvažovala oční a ev. neurologické vyšetření.
S pozdravem D.M.