Zánětlivé buňky na čípku
Dobry den, v prosinci jsem zacala brat antikoncepci, ktera mi ale nevyhovovala,takže jsem po 7mi dnech prestala s uzivanim.. od te doby me trapilo spineni.. menses prichazela jaks taks pravidelne, posledni mi skoncila 28.1.2019 (od te doby stale nic), mezitim porad spinim a trapi me obcasne krvaceni, cca dvakrat se mi stalo, ze jsem krvacela z pochvy pri stolici (tlaceni) a take pri sexu a po. Krvaceni trvalo cca den a pak zase spineni... Pred čtrnácti dny jsem byla u dr, kde jsem ji to popsala,udelala stery a dnes mi telefonicky sestra rekla, ze neni vse uplne ok, ze mam zanetlive bunky na cipku, ze kontrolni ster udela dr za pup roku a na spineni mam poridit Ascorutin a Cicatridina cipky do pochvy... Chci se zeptat na blizsi info, co znamenaji ty zanetlive bunky, popripade jaky mate nazor vy a co byste mi doporucil/a na tyto problemy? Děkuji. Doplnění informací: Odpovidate mi na krvácení z konečníku, ale o tom jsem nepsala.. psala jsem o krvácení při stolici, ale z pochvy... při zatlaceni stolice, se spusti krev z pochvy.. to byl muj dotaz..
MUDr. Dagmar Doležalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé Brno
Dobrý den, co se týče dotazu na výsledek stěru předám Váš dotaz ke zodpovězení specialistovi, který Vám to nejlépe vysvětlí. Co se týče krvácení z konečníku, pokud by se opakovalo, doporučovala bych doplnit proktologické vyšetření. Ascorutin tablety jsou určeny k hojení drobných cévek, Cicatridina čípky k urychlení hojení poševního epitelu po zákroku, zánětu nebo při nálezu zánětlivých změn na děložním čípku. Jde o nehormonální přípravek, Ascorutin je také šetrný a účinný, proto bych tuto léčbu ponechala. Popř. Vám změnu léčby doporučí odborný lékař.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Doležalová
MUDr. Lucie Králíčková
Specializace: Dětská gynekologie, Gynekologie, Pediatrie / Praktické lékařství pro děti a dorost, Porodnictví
Dobrý večer Michaelo, děkuji za Váš dotaz. Přestat s užíváním antikoncepce hned po jednom týdnu je dle mého názoru poněkud unáhlené. Nějakou dobu trvá, než si tělo zvykne na daný hormonální přípravek. Je dobré vydržet v užívání alespoň 2- 3 měsíce a poté eventuelně antikoncepci změnit či vysadit. Špinění mohlo být právě v souvislosti s brzkým vysazením antikoncepce a následnou hormonální nerovnováhou. Píšete, že jste byla u Vaší gynekoložky, tudíž Vám zřejmě dělala ultrazvuk a těhotenský test k vyloučení mimoděložního těhotenství, které se někdy může projevovat i občasným špiněním. Dále bych doporučila provést stěry na CHLUM ( chlamydie, mykoplazmata, ureaplazmata), ale je možné, že to Vaše lékařka odebírala také. Pokud by byly tyto stěry pozitivní, tak by následovala léčba antibiotiky. Vaše gynekoložka zřejmě provedla kolposkopické vyšetření s následným odběrem cytologie, která se odebírá v rámci prevence. Tudíž zřejmě i vyloučila přítomnost cervikálního polypu. Abych Vám byla schopna říci, co přesně znamenají ,, zánětlivé buňky", musela bych znát přesný nález z laboratoře. Ascorutin je lék, který slouží k zástavě drobného vlásečnicového krvácení, zpevňuje cévní stěnu drobných cév, takže určitě jej můžete bez obav užívat jako podpůrný lék. Cicatridina čípky slouží k urychlení hojení a tvorbě epitelu mimo jiné i po zánětech, užívat je můžete také. Ale otázka pořád je, co za zánět, na čípku tedy máte a jestli by byl eventuelně léčitelný antibiotiky. Na to se určitě ještě zeptejte Vaší lékařky. Nemusíte se ale znepokojovat, jestliže Vás lékařka zve na kontrolní vyšetření až za 6 měsíců, evidentně to tím pádem není nic, co by se muselo urgentně řešit. Chápu, že špinění je dost obtěžující, někdy je to dáno jen hormonální nerovnováhou a někdy právě třeba přítomností chlamydií, proto bych ještě tohle dovyšetřila. Při zatlačení zřejmě můžete krvácet právě z čípku, stejně tak při sexu.
Přeji Vám hezký zbytek večera a brzké vyřešení Vašich obtíží, s pozdravem L. Králíčková