Zavřít
uLékaře
Stáhněte si mobilní aplikaci uLékaře.cz
Lékařská poradna a objednání
Nainstalovat
Reklama
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Reklama

Ztráta čichu

Psychika Jiří 24.3.2019

Dobrý den.Prosím o radu Na podzim jsem začal trpět poruchou čichu jako by mi něco měnilo některé vůně v zápach, přelečen Protheus Mirabilis v nose z vítěru Ciploxem, bakterie zmizela ale čich byl pořád špatný nasazen byl Prednison 20 1-1-0, asi po dvou dnech výrazné zlepšení, na konci dobíraní prednisonu jsem dostal chřipku nebo Virozu? bez teplot rýma poměrně sillné nespecifické bolesti břicha na špatné dýchání i když CRP bylo 15 jsem dostal Klacid. V této nemoci jsem začal mít pachuť jakoby kdybych vypil chemikáli nebo jar nekdy jak kdyz vyjím popelnik neumím to přesně specifikovat a začalo mi být strašně špatně a ztratil jsem čich.
Tento stav trvá až do dnes tj uz dva a půl měsíce. Cítím se jako otrávený trochu mám pocit že mám horší koordinaci rukou ale muže to být už i nervového původu možná mě nekdy brní pusa. Doktorka mi chtěla nasadit antidepresiva jelikož už neví co se mnou. Toto jsem odmítnul nemám pocit nějaké deprese je mi spíš jen strašně zle. Byl jsem na vyšetření Gastroskopie bez nálezu-ORL-bez nálezu(nalezen strptococus anginosus v ustech prý to je v pohodě) Nourologie lumb.punkce ok, CT mozku a dutin bez nálezu Sonografie břicha bez nálezu Laboratoř krev cukr na lačno7,6 beru siofor HbA1c -40 takže to je prý v pořadku přes den cukr 7-8 na, tlak beru Triplaxam 10/2,5/10 Zubař bez nálezu Brakl jsem ještě omeprazol ten jsem teď vysadil jestli nevolnost není nakonec z toho ale neni. Momentálně je mi opravdu špatně každý den stejně mam pocit jako že se nedožiju zítřka čekám na MR mozku ješte 3 týdny nevím jak to ješte dám ale asi mi nic nezbývé nebo co můžu ještě udelat.Bolesti nemám žádné začal jsem brát Třezalku Apomedica425mg na nervy asi už 15 dní a nevím, kam příjdu tam mě prý nic není, nemám už kam jít a jemi zle a jsem asi v Pr.... Poradíte mi prosím, přikládám dokumentaci z vyšetření Jirka B. Je mi na sanitku každý den ale když jdu někam na pohotovost tak mi nic akutního není nikdo to neřeší

Doplnění informací:
Vážená Paní doktorko
Děkuji za vyčerpávající odpověď . Kéž by se na můj problém někdo podíval tak odborně a celistvě jako Vy, což u nás v Děčíně nějak nefunguje. Když pujdu s problémem na oční tak mě budou dosud léčit s očima. Bohužel moje paní doktorka obvodní, která by se měla mým problémem celistvě zabývat to nějak nedává, je to sice moje kamarádka ale nejak jí asi došly vědomosti a vlastně neví co se mnou. Ale dost od stěžování si, spíš bych vám chtěl popsat pro lepší pochopení můj problém.
Netrápí mě ani tak ztracený čich to je vlastně to nejmenší. Největší problém je pocit v ústech a nevolnosti které trvají již od ledna a to v kuse. V ústech mam takovou chuť jako by chemickou, někdy jak kdybych vyjedl popelník odpoledne a navečer to až pálí a k tomu je mi vlastně nevolno asi jako by jsem byl tou pachutí otrávený, neumím to bohužel líp popsat. Cukr mam pode mého glukoměru lačný 6,8-7,2 coz je prý dostačující, během dne 6,5-9 , HbA1c 40,0. Beru siofor 500 nemyslím si že na něj tělo nějak reaguje když neberu nebo beru mam hodnoty přibližně stejné. Jěště mam šanci na orl (v Děčíne se mi ani nikdo na orl nepodíval do krku jen do nosu a prý mam chr.sinus.) zajel jsem do Prahy k p.doktorce Alici Jaškové která mě vyšetřila a byly mi udělány stěry, zítra budu volat na výsledky. V lednu jsem měl u obvodní po výtěru v krku streptococus anginosus, ale to mě nikdo nelečil po tel.dohodě s ORL mi doktorka napsala lokálně do nosu Ciplox kapky, tak nevím na ORL v Praze mi p. doktorka říkala že by to mohlo být no uvidíme.
Další trochu problém mám s jemnou motorikou prstů a trošku jako bych se přistihl že mi chtějí přeskakovat písmena při řeči ale tyto dvě věci nejsou tak výrazné přičetl by jsem je už k mému psych.stavu. Ještě jdu ve čtvrtek na vyš. kognitivních funkcí k psychologovi tak zkusím o té psych.dát řeč. Problém psychyky je ten, že mi díky Bohu zatím nic nenašli čeká mě po dvou měsících MR a za měsíc Imunologie podle doktorky zbytečně(tak nevím)trvá to už moc dlouho a nikde žadné zlepšení stavu s nějakou vyhlídkou léčby.
Ještě jsem včera volal na neurologii na to delší vyš.likvoru to bylo zcela negativní eeg myslím taky nevím jestli jsme se bavili i o tom.
Ještě jsem si u doktorky vyprosil CT břicha tam jdu 5.4.
Promiňte mi můj sloh, píšu to jak mi to jde z hlavy, z Vaší odpovědi bylo patrné že asi své práci rozumíte pokud by jste se mi mohla nějakým způsobem pomoci samozřejmě budu vděčný.
S pozdravem Jiří

Odpovídá lékař:

MUDr. Zdeňka Janoušková

Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Velká Bíteš

Dobrý den. Určitě vás moje odpověď zklame, ale bohužel to tak je. Ztráta čichu se nedá léčit, nic na to neexistuje. Ztráta jakýchkoliv smyslů se nedá léčit. Někdy existují pomůcky, někdy ne, ale vlastní smysl nevyléčíte. Je to stejné jako ztráta zraku (pomůcka - do určité míry brýle), ztráta sluchu (naslouchadlo), ztráta citu (např. po popálenině - není pomůcka), ztráta čitu - není pomůcka. Pokud se nikde nic nenašlo, jedná se pravděpodobně o následek infekce, Proteus čichové buňky zničil. Jediná rada je čekat, jíst hodně vitamínů a doufat, že se časem nějaké čichové buňky objeví. Uvidíte, co ukáže MR, pokud bude nález, začnete se léčit. Pokud nález nebude, nezbývá než čekat, neboť se nic nenašlo a není co léčit. Brnění a koordinace mohou být zcela odlišné příčiny. Například od krční páteře, kde máte utlačený nějaký drobný nerv a ten způsobuje tyto potíže v okolí úst a horních končetin. Zkuste ještě na fyzioterapii nebo za masérem a věnujte se krční páteři. Dokupte si hořčík a Milgamma tablety, tím chybu rozhodně neuděláte. Přeji rychlou úpravu potíží. S pozdravem Dr. Janoušková

Odpovídá lékař:

MUDr. Anna Prchlíková

Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: Interní oddělení nemocnice Na Františku

Vážený pane Jiří, ptáte se na příčiny poruchy čichu, která se projevuje nepříjemnými čichovými vjemy vedoucími k nevolnostem. Dif. diagnosticky bych uvažovala: poškození sliznice nosu vlivem infekce, alergie, kouření, inhalace chemikálií, polypy nosní; nedokrvení čichového nervu (mrtvice v této oblasti, není to však běžná diagnoza), vaskulitida postihující cévy zásobující čichový nerv, zánět čichového nervu, expanze v mozku (nádor, aneurysma), žaludeční reflux. Poruchy čichu se mohou vyskytnout u diabetiků v důsledku diabetické mikroangiopatie. Také se může jednat o nežádoucí účinek některých léků.
Podstoupil jste řadu vyšetření, CT mozku by odhalilo expanze v mozku, zánět čichového nervu a/nebo vaskulitida by se pravděpodobně projevily v laboratorních výsledcích, ev. by je mohl (nevím, jak spolehlivě) popsat radiolog. Osobně bych ráda viděla i sedimentaci, event. některé autoprotilátky typické pro vaskulitidy. Pokud Vám ORL lékař nasadil zkusmo terapii prednisonem a ta byla snad přechodně s efektem, pak to může navést k diagnoze - buď se tím zlepšila nějaká alergie, nebo zánět např. autoimunitní etiologie (zmíněná vaskulitida), těžko říci. Zkusila bych otestovat i antihistaminika (Zyrtec, Zodac), pokud by ta byla s efektem, pak se dá předpokládat alergická etiologie. Diabetická mikroangiopatie v oblasti čichového nervu se, pokud je mi známo, nijak konkrétně netestuje. Zvažte, jestli Vám nebyl měněn nějaký lék v medikaci.
Vaše obtíže jsou určitě velice obtěžující. Pokud Vám praktik navrhuje terapii psychiatrickou, nemusí to být od věci, záleží, jaká jste nátura. Kromě terapie antidepresivy lze absolvovat osobní návštěvu psychiatra. Nejde ani tak o to, že byste si problém vymýšlel a byla to práce pouze pro psychiatra, ale o to, že Vám s problémem zatím zjevně nikdo nepomohl, nikdo nic lepšího nemá, a tak by Vám lékař alespoň zlepšil náladu s ideou zlehčit tíži vnímání obtíží. Je dost dobře možné, že se jedná o projev dia mikroangiopatie a že jedinou kauzální léčbou je kompenzace diabetu a při nevolnostech prokinetika.
S pozdravem Anna Prchlíková

Odpovídá lékař:

MUDr. Anna Prchlíková

Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: Interní oddělení nemocnice Na Františku

Vážený pane Jiří, myslím, že máte pečlivou doktorku, pokud Vás posílá na imunologii, je v plánu magnetická rezonance mozku, probíhají stěry z ORL oblasti na bakteriologii, máte termín u psychologa... myslím si, že máte v plánu opravdu vše, co bych požadovala já. Jak jsem psala, pro Vás je důležité, abyste měl dobře kompenzovanou cukrovku a krevní tlak, Siofor určitě užívejte, držte dietu a choďte na pravidelné prohlídky k lékaři. Proberte prosím se svým neurologem, jestli jste nemohl prodělat drobnou mrtvičku, pak by bylo pro Váš další osud potřeba sanovat další rizikové faktory (cholesterol, protidestičková léčba, vyš. krčních cév, srdce), aby se předešlo případnému opakování. Spíš než na nějaké vzácnější choroby osobně sázím na cukrovku a kardiovaskulární původ obtíží. S pozdravem Anna Prchlíková

Související dotazy

Ztráta čichu
Ztráta chuti a čichu? Ztráta chuti je bráno jako ,...
Ztráta čichu při rýmě
Dobrý den,měla bych na vás dotaz,asi deset dní jsem...
Ztráta čichu
Dobrý den, mamince (za pár dní 90 let) se po narkóze...
Ztráta pigmentu
Dobrý den, v průběhu roku se mi začala projevovat ztráta...
Ztráta čichu
Dobrý den, po úrazu hlavy jsem ztratil čich. Je možnost...
Je ztráta menstuace normální?
Dobrý den, je mi 21 let a jsem cca 4 měsíce po zavedení...

Doporučujeme

Více dotazů z poradny

Ztráta citlivosti na teplo a chlad

Dobrý den, asi před rokem a půl jsem ztratila citlivost na teplo, chlad a dotyk...

Ztráta citlivosti penisu

Je mi 50 let. Po celý život jsem měl spíš problém s předčasným vyvrcholení....

Ztráta citlivosti penisu

Dobrý den, předem, moc Vás prosím o odpověď, musím vědět, že jsem se s někým...

Ztráta citlivosti při sexu

Dobrý den. Před pár měsíci jsem měla problémy s velkým pálením pochvy při sexu...

Ztráta citlivosti v noze

Mám dotaz na syna,je mu 25 let,a před týdnem vstal a necítitil špičku pravé...

Ztráta citlivosti v prstech rukou

Dobrý den, dotaz Vám píši za svého dědečka, který si po návratu z nemocnice...

Ztráta citu

Dobrý den, před více než měsícem jsem postoupila u zubního chirurga chirurgický...

Ztráta citu ruky

Poslední dobou, a je to stale častěji, mi otéká loket a ztrácím cit v ruce....

Ztráta citu v pravé ruce

Dobrý den, před dvěma dny jsem ztratil cit v pravé ruce. Můžu s ní sice hýbat,držet...

Ztráta citu v prstech u nohou i rukou

jake mam podstoupit vysetreni,kdyz ztracim cit v prstou u nohou i rukou,dik...

Ztráta čichu

Dobrý den, v těhotenství jsem přišla o čich. Neproběhla u mně žádná větší...

Ztráta čichu

Ztráta chuti a čichu? Ztráta chuti je bráno jako , že člověk nerozezná sladké,...

Ztráta čichu

Dobrý den, je mi 54 let a ztrácím čich. Není to sice stále, ale jsou dny kdy...

Ztráta čichu

Dobrý den, již delší dobu pociťuji ztrátu čichu. Na ORL mi nic nezjistili, ale...

Ztráta čichu

Dobrý den,před 2 roky jsem prodělal úraz hlavy,měl jsem prasklou lebku,otok...

Ztráta čichu

Dobrý den! Před několika dny jsem se nachladila a objevily se u mne známky ztráty...

Ztráta čichu

Dobrý den. Asi před půl rokem jsem ztratil čich. Za tu dobu jsem asi 2x cítil...

Ztráta čichu

Dobrý den,mám dotaz ohledně ztráty čichu.Byla jsem 2 týdny nachlazená,samozřejme...

Ztráta čichu

Dobrý den, píši zde ohledně zprávy na CT. Kvůli ztrátě čichu jsem byla paní...

Ztráta čichu

Dobrý den, mamince (za pár dní 90 let) se po narkóze zhoršil čich, až nyní po...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Ibalgin na spaní

Dobrý den, můj táta jí každý den před spaním ibalgin a tvrdí, že mu to pomáhá...

Jizva na penisu

Dobrý den. Přítel má na penisu a na varlatech jizvu. Jde o jizvu z operace,...

Nosičství zlatého stafylokoka

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal, že ak som len nositeľom zlatého stafylokoka...

Šestý den cítím bolest na hrudníku

Dobrý den, šestý den cítím bolest na hrudníku (na dolní část hrudní kosti),...

Dyshidrotický ekzém

Dobrý den, můj kožní lekář mi řek že mám na dvou prstech ruky dyshidrotický...

Furunkl podbřišku

Dobrý den, mám v úrovni ochlupení bouli cca 1x1 cm poprvé když jsem ji propíchl...

Bolest při močení

Dobrý den, potřeboval bych od Vás pomoc o co by se mohlo jednat, protože už...

Žlutý jílovitý průjem a bolesti břicha

Dobrý den, 8 týdnů zpět jsem byl u své obvodní lékařky s bolestmi zad, hlavně...

Akutní apendicitida, jak rychle se musí operovat

Dobrý den, chci se zeptat jak rychle se má odoperovat slepé střevo při tomto...

Uzliny ve střevech, bolest břicha

Dobrý den, syna (bude mu za měsíc 7let) bolí již od ledna břicho v okolí pupku,...

Nechráněný pohlavní styk a pohlavní nemoci

Dobry den, v patek jsem měla rizikový nechráněný sex a mam několik dotazů....

Mám bolesti pod levým žebrem v tom záhybu, bolest jde až po levou lopatku

Dobrý den,už nějakou dobu (Cca 3-5 měsíců) mám bolesti pod levým žebrem v tom...

Bolest hlavy

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat jestli to co mám je jen migréna či něco vážnějšího...

Krevní test na borreliózu

Dobrý den, vždy, když jsem šel na preventivní prohlídku nechal jsem si udělat...

Jdu ne sportovní lékařské prohlídky a chtěla jsem se zeptat zda se testuje přítomnost na drogy?

Dobrý den, začátkem března jdu ne sportovní lékařské prohlídky a chtěla jsem...

Vysvětlení - znamky difuzni hepatopatie,hypertofie stredniho segmentu leve ledviny.

Dobry den,obcas me tlaci v pravem podžebri.byla jsem na sonografii,nic mi nerekli,jen...

Zanícená bulka v podpaží

Dobrý den, udělala se mi v podpaží bulka..Prvně to byl beďár a teď to zatvrdlo,...

Bolesti zubu po ošetření zubního kazu

Dobrý den, před týdnem jsem byl u zubaře a zjistil mi malý kaz na dolní levé...

Tlak v koleni, bolest nad kolenem v předu

Dobry den. Mam zborcenou klenbu. Jsem po operacich s timto problemem. Ale nyni...

Alergie -menopauza

Dobrý den, již půl roku trpím svěděním celého těla hlavně na rukou a nohou ,nejhůře...

Reklama