Zubní ošetření dítěte
Dobrý den,prosím o radu ohledně zoubků 3apůlleté dcery.Naše zubařka odmítla dcerku vrtat a doporučila ošetření v analgosedaci.Bohužel v Plzni a okolí jsem našla jednu paní zubařku,zhodnotila jako chrup kariesní car.dent med 55,64,75,84a car.dent pulpae penetrans52,51,62,61
Prý zoubky zkusí vrtat a když to nepůjde tak je vytrhne, popř. zavložkuje a my si máme popř. sehnat jiného zubaře...Prosím můžete mi poradit, jestli je tento postup správný?Popř. co výše uvedené výrazy znamenají?Popř. zda je nutné teď zoubky trhat.Ještě bych se chtěla zeptat,zda je vhodnější ošetření v analgosedaci najednou dle odhadu 90 minut, nebo např. ošetření rozdělit 2x45minut, co je pro dítě šetrnější?
Předem moc děkuji.J
MUDr. Michal Prokeš
Specializace: Pediatrie / Praktické lékařství pro děti a dorost Pracoviště: Dětské oddělení, Nemocnice České Budějovice
Dobrý den, děkuji za dotaz.
Váše otázky řeší specifickou stomatologickou problematiku, jakožto pediatr si na ně netroufnu fundovaně odpovědět. Dovolím si tedy Váš dotaz předat k posouzení zubnímu lékaři.
MDDr. Jaroslav Vaněk
Specializace: Stomatochirurgie, Stomatologie, Maxilofaciální chirurgie Pracoviště: FitDent s.r.o. Cheb
Dobrý den,
pokud Vaše dcera nespolupracovala, je naprosto na místě odeslat k ošetření ke specialistovi, tj. lékaři poskytujícímu ošetření v analgosedaci. Navržený postup je z mého hlediska zcela adekvátní situaci.
Car. dent. med. znamená, přeloženo do češtiny, "kazy středního rozsahu". Car. dent pulpae penetrans znamená, že kazy na těchto zubech již pronikly do zubní dřeně, tudíž bude nutné zuby buď endodonticky ošetřit (což je u takto malého dítěte velmi obtížné i v analgosedaci), nebo je vyndat.
Ohledně rozdělení ošetření do jedné nebo dvou návštěv: toto nehraje velkou roli, protože látky podávané dětem při analgosedaci jsou velmi šetrné a tudíž jejich opakované podání nepředstavuje pro organismus velkou zátěž. Je nutné také zvážit stav po zákroku, pokud by totiž došlo na trhání zubů, bude hojení tolika zubů pro Vaši dceru velmi náročné.
Na závěr bych chtěl uvést, že za stav chrupu dítěte zodpovídá vždy rodič, neboť dítě tohoto věku samozřejmě není dostatečně rozumově vyspělé, aby zhodnotilo nutnost ústní hygieny a správných stravovacích návyků. Doporučuji tedy, až bude momentální neuspokojivý stav chrupu vyřešen, úzkostlivě dbát na správnou techniku čištění zubů a pravidelnost v tomto ohledu. Dále doporučuji omezit příjem sladkostí, případně alespoň zkrátit interval, po kterou jsou během dne podávány - čím déle je v ústech dítěte "sladko", tím hůře.
V dokonalé úctě, s pozdravem,
MDDr. Vaněk