Zvýšené jaterní testy
Dobrý den,již delší dobu jsem 1x ročně sledována na gastroenterologii kvůli zvýšeným jaterním testům Alt a Ast vždy do hodnoty 1. Nyní jsem byla na revmatologii,kde mi v červnu také byly dělány jaterní testy s hodnotami Alt 5,49 Ast 2,12 GGt 4....úplně mě to vyděsilo co to znamená? Všechny ostatní testy v pořádku,jen tyto hodnoty. Je pravda,že při uzavření škol jsem se denně učila se třemi dětmi a pracovala z domova,jedla jsem pořádně až večer v klidu... žádný pohyb v bytovce,přibrala jsem 6kg...alkohol si dám příležitostně,ale ne tvrdý....v lednu jsem měla těžký zápal plic...6x atb,kapacky,také alergická reakce na atb ...poté ihned angína další atb. Může to být něčím takovým zapříčiněno? Co mohu pro velkou a účinnou regeneraci jater užívat?Velmi děkuji za odpověď.
MUDr. Barbora Suchecká
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Nemocnice Kadaň
Dobrý den, pokud jste letos měla opakovaně (7x) antibotika, pak můžete mít takto vysoké jaterní testy (plus k tomu může přispět i zvýšení hmotnosti). Opakované užívání antibiotik (a Vy jste jich měla opravdu hodně) zvyšuje jaterní testy.
Doporučila bych dietu - obecně "zdravý" jídelníček - tj. vyvarovat se příliš tučného, smaženého jídla, zvýšit příjem ovoce, zeleniny. Dále je vhodná pohybová aktivita. Z přípravků, které mohou podpořit regeneraci jaterní tkáně, se doporučuje ostropestřec mariánský (v lékárně jsou dostupné různé přípravky- čaje, tabletky).
Též je důležitá pravidelná kontrola jaterních testů- jejich dynamiky (zda postupně klesají či naopak zda dále nestoupají). Pokud by jaterní testy klesaly, pokračujte v režimových opatřeních a užívejte přípravky z ostropestřce nadále. Pokud by jaterní testy nadále stoupaly, je vhodné gastroenterologické dovyšetření (ultrazvuk jater, posouzení nálezu lékařem - specialistou; a jeho doporučení dalšího postupu).
Osobně si ale myslím, že stav bude mít příčinu v opakovaném užívání antibiotik a postupně se upraví. Na kontroly lékařem určitě poctivě choďte (kdyby se objevila nějaká komplikace, je potřeba ji včas zachytit).
Přeji, aby se vše dalo co nejdříve do pořádku a nejednalo se o nic vážného. S pozdravem BS.
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v PrazeVážená paní, ano, zvýšené jaterní testy mohou být v důsledku užívání antibiotik. Ale pokud jste je doužívala někdy v březnu, tak by játra měla být již zregenerována. Nemáte nějaké obtíže? Nechutenství, bolesti břicha? Co znamená Vaše konzumace alkoholu konkrétněji? Neužíváte další léky (třeba revmatologické)? Zcela obecně, zvýšené jaterní testy byste mohla mít polékově, ale i při žlučníkových kamenech, v důsledku užívání alkoholu, při hepatitidách (infekčních nebo méně často autoimunitních), méně pravděpodobný, i když v populaci běžný, je zánět jater při jejich ztučnění, na což se mi ale u Vás zvýšení hodnot zdá příliš dramatické. Možná je samozřejmě i kombinace příčin. Určitě bych doporučila jaterní dietu - žádný alkohol, omezeně kořenit, omezit tuky na minimum, maso nejlépe dusit, vyhýbat se tučným mléčným výrobkům. Doplňky stravy na podporu regenerace jater zásadní přínos nemají /ostropestřec apod/, tedy považuji za zbytečné je kupovat, i když mnoho lidí včetně lékařů si je chválí jako přírodní léčbu... Taktéž není vhodná náročná fyzická aktivita /ale procházky a jít si zaplavat samozřejmě vhodné jsou, jen ne tréningy, dlouhé tůry atd./. Určitě byste měla být vyšetřena praktickým lékařem nebo gastroenterologem, a to včetně kontrolních odběrů za týden až 14 dní od "nasazení" režimových opatření, doplnit sono břicha. Lékař s Vámi probere anamnézu a rozhodne se pro případná další vyšetření, např. virových hepatitd včetně EBV a CMV infekce. Samozřejmě uvažte, pokud užíváte nějaké revmatologické léky, jestli není příčina v jejich užívání - je více revmatologických léků, které mohou zvýšit jaterní testy - pak by bylo jasné, že je třeba hledat alternativní řešení. Dále pak může jaterní testy zvýšit hormonální antikoncepce, sama třeba vadit nemusí, ale v kombinaci s antibiotiky může být efekt hepatotoxický. Tedy je potřeba zrevidovat, zda neužíváte nějaké hepatotoxické léky. Jaterní testy je každopádně potřeba nadále sledovat, a to do jejich normalizace. Pokud by se tak nestalo do půl roku, doporučila bych gastroenterologické vyšetření a sledování gastroenterologem. Poprosím naše sestřičky, aby Vás kontaktovaly a zeptaly se, jestli se domluvíte se svým praktikem, nebo Vám mohou pomoci s objednáním do gastroenterologické ambulance, zmiňované hodnoty si zaslouží dovyšetření. S pozdravem Anna Prchlíková