Chcete se cítit lépe? Zdraví si můžete natrhat i na vlastní zahradě

 • Redakce uLékaře.cz
 • 23.4.2012
 • Aktualizace: 23.4.2012
 • uLékaře.cz

Přes veškerý technologický pokrok a možnosti moderní medicíny se dnes stále více vracíme k přírodě a k ověřeným jistotám, které lidstvu poskytuje již tisíce let. Nové syntetické léky jsou sice velmi účinné, ale před jejich uvedením na trh je třeba pečlivě zjišťovat všechny možné nežádoucí účinky a zdravotní rizika, která by snad mohla hrozit jejich uživatelům. Účinky přírodních látek jsou naproti tomu vyzkoušené již mnoha generacemi dávno před námi.

Šípek pomáhá při nachlazení a také jako prevence chřipky
Šípek pomáhá při nachlazení a také jako prevence chřipky

Top léčivé krasavice

Následující rostliny snadno vypěstujete na zahradě nebo natrháte na chalupě za plotem. Možná jste ani nevěděli, že tyhle obyčejné rostliny podporují hojení ran nebo imunitu.

 • Meduňka – má především uklidňující účinky a pomáhá navodit spánek. Kromě toho ale i zlepšuje trávení a má pozitivní účinky na snížení krevního tlaku. Běžně se užívá meduňkový čaj, odvar ze sušených nebo i čerstvých lístků této voňavé rostlinky.
 • Měsíček lékařský – léčivka s nádherně zářivými květy zdobí naše záhony až do pozdního podzimu, máte tedy ještě čas využít její léčivé účinky. Jistě znáte měsíčkovou mast, která se používá na drobná poranění a ekzémy. Květy měsíčku totiž obsahují látky, které účinkují proti bakteriím, a chrání tak proti infekci a zánětům. Pro přípravu domácí masti stačí čerstvé květy měsíčku ze zahrádky nadrobno nakrájet a rozmíchat v rozpuštěném vepřovém sádle.
 • Česnek – nevíte, proč byste měli pěstovat na zahradě česnek, když je ho v  supermarketech vždycky dost a lacino? Na zahradě vám totiž vyroste opravdový česnek plný účinných látek a místo náhražky z čínského dovozu tak získáte opravdu silného pomocníka do kuchyně i domácí lékárny. Česnek má především antibakteriální a antivirové účinky, které jistě oceníme před nadcházející zimou. Jen nezapomínejte, že léčivé účinky česneku se vařením ztrácejí, proto pokud se z nich chcete těšit, musíte užívat česnek syrový.
 • Šípek – plané šípky jsou nejen krásné, ale také bohaté na vitamín C a další užitečné látky, proto si jich na zimu trochu nasušte na čaj. Červené plody vyluhované ve vařící vodě pomohou při nachlazení a také jako prevence chřipky. Šípek má také protizánětlivé účinky, působí proti průjmům a pomáhá při onemocněních močového traktu.

5× přírodní prevence

Možná vás nemoci netrápí a nad nabídkou přírodního zdraví mávnete rukou, i kdyby vám za domem rostlo v celých lánech. Právě v době, kdy nás nic nebolí, je však nejlepší myslet na zadní kolečka – jinými slovy na prevenci. Přírodní léčba je pro účely prevence ideální, protože náš organismus zbytečně nezatěžuje. Naše zahrady jsou často plné dobrodiní, které k  vlastní škodě neumíme pořádně využít. Je čas to změnit!

 
 • Česnek pro zdravé srdce – již výše zmíněný syrový česnek by měli zařadit do jídelníčku všichni, které trápí vysoký krevní tlak. Kromě antibakteriálních účinků totiž česnek působí příznivě na krevní oběh a snížení krevního tlaku. A pokud chcete své srdce posílit hned dvakrát, vypěstujte si česnek sami. Zdravý pohyb na zahradě je také neocenitelná prevence. Chcete znát své riziko srdečního infarktu? Jednoduše si ho spočítejte na http://www.ulekare.cz/kalkulacky/kalkulacka-rizika-srdecniho-infarktu-23.
 • Zelenina pro zdravé oči – kromě notoricky známé mrkve je na oči výborná také listová zelenina – špenát, saláty a kapusta. Látky v nich obsažené totiž pomáhají chránit oči před škodlivými účinky ultrafialového záření. Chcete prověřit zdraví svých očí? Otestujte si riziko vzniku zeleného zákalu na http://www.ulekare.cz/kalkulacky/glaukomovy-test-22.
 • Jetel pro zdraví ženských hormonů – nemusíte se jít pást rovnou na louku, protože z kvítků jetele se dá uvařit také čaj. Ten pomáhá vyrovnat hladiny estrogenů, ženských pohlavních hormonů, a je proto nejvhodnější v období menstruace. Chcete otestovat stav svých ženských orgánů? Víte, jaká rizika vám hrozí? Využijte test rakoviny vaječníků a děložního čípku na http://www.ulekare.cz/kalkulacky/rakovina-vajecniku-17 nebo na http://www.ulekare.cz/kalkulacky/rakovina-delozniho-cipku-14.
 • Vláknina pro zdravá střeva – trhejte ovoce a zeleninu ze své zahrady plnými hrstmi a nemusíte ani uvažovat o tom, co jíte právě za druh. Každá rostlina v sobě obsahuje dostatek vlákniny, která je neocenitelnou prevencí proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Zajímá vás, jestli se rakovina tlustého střeva týká i  vás? Otestujte se na http://www.ulekare.cz/kalkulacky/sebediagnostika-kolorektarni-karcinom-10.
 • Meduňka pro zdravý spánek – ve spánku odpočíváme nejenom duševně. Dobrý spánek posiluje také imunitní systém, a je proto nutný pro ochranu před infekcemi. Je také prokázáno, že lidé se špatným spánkovým režimem mají větší sklony k  obezitě. Pokud máte pocit, že se vám dobrý spánek obloukem vyhýbá, zkuste recept našich babiček. Čaj z meduňky uklidní nervy a pomůže vás přenést do posilující říše snů. Chcete znát kvalitu svého spánku? Otestujte ji na http://www.ulekare.cz/kalkulacky/jak-spite-7.

(vek)

Zdroje:

http://bylinky.zdrave.cz

http://www.gardensablaze.com

http://www.vegetarian-nutrition.info

Líbí se vám článek?
+19 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: