Nezaspěte sezonu klíšťat!

Nová sezona klíšťat začíná každým rokem vždy trochu jinak. Avšak přibližně od března bychom měli začít být ostražití, protože již časně zjara můžeme pod oděvem nachytat první přisáté klíště. Abychom snížili nebezpečí nákaz přenášených klíšťaty na minimum, je nutné učinit několik základních opatření.

Sezóna klíšťat začíná zpravidla už brzy zjara
Sezóna klíšťat začíná zpravidla už brzy zjara

Nechte se očkovat a přeočkovat

Přestože očkování proti klíšťové encefalitidě je možné podstoupit kdykoliv během roku, ideální je aplikovat dvě první dávky očkování ještě před tím, než klíšťová sezona propukne naplno. Pokud se necháváte očkovat v době, kdy jsou klíšťata již plně aktivní, omezte po dobu aplikace dvou prvních dávek vycházky do lesa a dalších míst, kde je riziko nákazy relativně vysoké.

Často se stává, že rodiče v touze ušetřit nechají očkovat pouze své děti. Takový přístup je trochu krátkozraký, protože klíšťová encefalitida má zpravidla těžký průběh právě u starších lidí. Určitě by očkování neměli podceňovat lidé v důchodovém věku, kteří navíc často tráví celé léto na chalupách a jinde v přírodě.

Proti klíšťové encefalitidě se nestačí nechat očkovat pouze jednou, imunizaci je potřeba pravidelně obnovovat. Přeočkování se provádí v závislosti na druhu vakcíny po třech či pěti letech, první přeočkování v pořadí se doporučuje provést o něco dříve. Průkaz s datem posledního očkování si pečlivě uschovejte a v případě pochybností se poraďte se svým lékařem.

Sledujte aktivitu klíšťat

Na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu jsou každý den k dispozici aktuální informace o aktivitě klíšťat. Ta je hodnocena bodovou stupnicí od jedné do pěti, kdy „jedna“ znamená malé riziko a „pět“ nejvyšší riziko. Každému stupni aktivity odpovídá soubor opatření, která byste měli dodržovat. Zatímco při nízkém riziku stačí zvolit k vycházce do lesa vhodné oblečení, při aktivitě stupně čtyři už byste měli použít repelent a vyhýbat se křovinám a vysokému podrostu. Aktuální informace o aktivitě klíšťat najdete na www.chmi.cz.

Nechte si vyšetřit klíště

Pokud jste se nenechali očkovat a přes všechna opatření jste u sebe objevili přisáté klíště, máte možnost nechat ho vyšetřit v laboratoři a zjistit, zda vám hrozí nákaza některou z infekčních chorob. Vyšetření na dvě nejběžnější nemoci přenášené klíšťaty – borreliózu a klíšťovou encefalitidu – stojí každé zhruba 600 až 700 korun. Vyjmuté klíště musíte uzavřít do igelitového sáčku a odeslat na adresu některé z laboratoří, které vyšetření infekčnosti klíšťat zajišťují.

(vek)
Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: