Roupy

  • Redakce uLékaře.cz
  • 27.4.2008
  • Aktualizace: 22.3.2013
  • Zdravcentra.cz

Roupy, oxyuriáza neboli enterobióza, je střevní onemocnění vyvolané parazity. Jejich přítomnost v organismu se typicky projevuje úporným svěděním v okolí konečníku.

Častější výskyt roupů je u dětí se špatnými hygienickými návyky
Častější výskyt roupů je u dětí se špatnými hygienickými návyky

Co jste možná netušili...

Roupy jako střevní parazité provázejí lidstvo od nepaměti. Nejstarší nálezy vajíček ve zkamenělých zbytcích stolice pocházejí dokonce již z doby před 9 tisíci lety. Stopy po existenci roupů u pravěkých lidí se překvapivě podařilo najít jak v Africe u egyptských mumií, tak na „novém kontinentu“ u jeskynních lidí žijících v dnešní severní Americe. První dochovaný a podrobný popis projevů onemocnění pochází snad od samotného Hippokrata. Ve svém spise poprvé zmiňuje dodnes užívaný název parazita - Enterobius vermicularis. Stejně tak se s roupy setkávali i lékaři ve starověké Indii, Číně i v arabském světě

Roupy parazitují na lidské populaci po celém světě, od arktických oblastí až do tropů. I u nás patří k nejvíce rozšířeným střevním parazitům. Nejčastějšími nositeli roupů jsou děti ve věku 5 až 14 let, které pobývají v kolektivních zařízeních (např. ve školce). Nakazit se mohou ale i dospělí.

Jak vznikají...

Původcem onemocnění je parazit Enterobius vermicularis - roup dětský. Jde o asi jeden centimetr dlouhého „červíka“, který žije v lidském střevě. Roupy patří mezi tzv. nemoci špinavých rukou. To napovídá, že nejčastějším způsobem nákazy je pozření vajíček ústy při nedostatečné hygieně. V trávicím ústrojí se z vajíček líhnou malé larvy. Přichytí se ke stěnám tenkého střeva, kde rostou a dospívají. V průběhu svého krátkého života se uvolňují a přesunují do vzdálených úseků tlustého střeva. Tam se spáří samečci roupa se samičkami. Krátce nato samečci umírají a odcházejí společně se stolicí ven z těla. Samičky žijí ještě několik dní, dokud nesplní svůj hlavní úkol - naklást vajíčka.

Vajíčka roupů a v nich obsažená embrya potřebují ke svému vývoji vzduch. Oplodněná samička proto vylézá v noci z řitního otvoru a klade do jeho okolí vajíčka. To způsobuje charakteristické obtíže. Nakladená vajíčka mohou ulpívat na oblečení nebo ložním prádle. Díky škrábání se dostávají i na ruce a za nehty, odkud se dále šíří na ostatní.

 

Jak se projevují...

Nejčastějším projevem roupů je svědění v okolí análního otvoru. U žen může postihovat i oblast zevních pohlavních orgánů (vulvy). Obtíže jsou největší v noci, kdy samičky vylézají ze střeva, aby nakladly svá vajíčka. Svědění je velmi úporné a nutí ke škrábání. Na postižené kůži mohou vznikat zanícené škrábance a povrchové hnisavé záněty. U dívek mohou být roupy příčinou zánětů pochvy.

Přítomnost roupů a svědění způsobuje u dětí charakteristický neklid a nespavost. Odtud také vzniklo rčení „má roupy“ pro stavy, kdy jsou děti nadměrně živé a aktivní. Ne každé takové dítě ale má doopravdy roupy. Na druhou stranu, přítomnost menšího množství roupů se v některých případech nemusí vůbec projevit a zůstává dlouho skryta.

Jak se potvrdí...

Základem diagnózy roupů je odběr anamnézy a pátrání po charakteristických obtížích. Při podezření na přítomnost parazitů přistupuje lékař k jejich mikroskopickému průkazu. Používá k tomu speciální otěr oblasti v okolí konečníku pomocí tzv. Schüffnerovy tyčinky nebo slep pomocí průhledné lepící pásky. Odběry se provádí ráno před první stolicí. Alespoň jeden den předtím by si pacient neměl umývat oblast konečníku. Odebraný materiál se zkoumá pod mikroskopem. Pátrá se po přítomnosti vajíček.

Jak se léčí...

Cílem léčby je zahubit všechny žijící roupy v trávicím systému. Slouží k tomu několik různých léků. Nejznámějším z nich je Pyrvinium. Obvykle stačí jednoduchá léčba sestávající z jediné jednorázové dávky. Současně s nemocným je třeba přeléčit i ostatní členy jeho rodiny nebo kolektivu (např. v mateřské školce). Lidová medicína doporučuje proti roupům česnek. Jeho účinky na parazity však nebyly dostatečně prokázány.

Součástí léčby jsou i režimová opatření. V rámci prevence nové nákazy je nutná zvýšená hygiena. Základním předpokladem je mytí rukou před každým jídlem, stříhání nehtů nakrátko, pravidelné mytí konečníku a denní výměna a vyváření spodního prádla. V odstupu několika týdnů (2 až 4) od užití dávky léků je vhodné léčbu zopakovat.

Co dál...

Onemocnění roupy je nepříjemné, ale v naprosté většině případů není nebezpečné. Jediným příznakem bývá svědění konečníku. I to ale vyžaduje důsledné léčení. Zdánlivě nevinné obtíže totiž mohou ovlivnit vývoj dítěte. Pacienti se v noci budí, nemohou se dostatečně vyspat a ve dne jsou potom unavení a uplakaní. Nedostatek energie se projeví nechutenstvím. Škrábání okolí konečníku usnadňuje šíření parazitů do okolí. Typicky tak dochází k nákaze většiny dětského kolektivu v mateřské školce.

Přítomnost parazitů ve střevě může ve vzácných případech způsobit vážné komplikace. Vyvolává zánět střevní sliznice (enteritidu) nebo červovitého přívěsku slepého střeva (apendicitidu). Velmi ojediněle mohou roupy proniknout skrz močovou trubici do močového měchýře a dokonce až do ledvin, kde způsobují vážný zánět.

Jak se tomu všemu vyhnout...

Základem prevence zavlečení roupů do organismu je pečlivé dodržování hygienických pravidel a několika jednoduchých opatření. Naučte své dítě:
  • umývat si ruce před každým jídlem a po každém použití toalety
  • udržovat své nehty upravené, nekousat si je
  • měnit si pravidelně spodní prádlo
Vajíčka roupů jsou náchylná k působení vysokých teplot. K jejich zničení stačí vyvaření spodního i ložního prádla a jejich vyžehlení.

I přes veškerá opatření může k nákaze roupy dojít. Zvláště v dětských kolektivech nejde o nijak výjimečnou věc. V žádném případě nejde o žádnou tragédii ani to není důvod k panice. Při podezření na přítomnost střevních parazitů vyhledejte svého ošetřujícího lékaře a konzultujte s ním nejvhodnější způsob léčby.

Líbí se vám článek?
+150 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: