Ženská ňadra se mění s věkem, podle našich hormonů i nálady

  • Redakce uLékaře.cz
  • 14.8.2012
  • Aktualizace: 14.8.2012
  • uLékaře.cz

Tvar a velikost našich ňader citlivě reaguje na vše, co se s naším ženským organismem právě děje. V průběhu života se ňadra neustále mění a popravdě řečeno jsou tak neustálým zdrojem našich frustrací a otázek: řešíme jejich tvar i velikost a často bychom si přály je mít úplně jiná, než právě jsou. Ňadra se však ve skutečnosti mění podle určitých zákonitostí, které bychom měly znát. Díky těmto poznatkům se totiž můžeme vyhnout nepříjemným šokům či zklamáním.

I v průběhu menstruace dochází ke změnám velikosti ňader
I v průběhu menstruace dochází ke změnám velikosti ňader

Poprsí v průběhu života aneb Kdy čekat změnu

  • Při narození – již u novorozené holčičky jsou vytvořené bradavky a také základy mlékovodů, které budou v budoucnu sloužit jako základ pro další vývoj a  růst ňader. Velikost a tvar ňader je do značné míry dán geneticky, takže přestože o tom holčička ještě nic neví, již před narozením se vytvořily základy jejích budoucích mindráků nebo naopak „kvalit“.
  • V pubertě – pod vlivem ženských pohlavních hormonů estrogenů se v dospívajících ňadrech začíná ukládat tuk, který tak způsobuje jejich růst. Zároveň se zvýrazňují bradavky a kůže kolem nich se stává tmavší. Ňadra se mohou měnit v průběhu celé puberty až do dosažení dospělosti, ale dívky již poměrně brzy mohou poznat, zda je příroda více či méně obdařila ve srovnání s jejich vrstevnicemi.
  • Při menstruaci – jakmile dívka začne menstruovat, dozrávají také vývody mléčné žlázy uvnitř prsu, které mají sloužit k pozdějšímu kojení. U mnoha žen dochází v průběhu menstruačního cyklu, pod vlivem hormonů estrogenu a progesteronu, k  pravidelným změnám jejich ňader: před začátkem menstruace jsou ňadra bolestivá a napjatá, zadržuje se v nich voda, takže se částečně zvětšují. Někdy se tyto potíže označují jako „premenstruační syndrom“ a  jsou doprovázeny také změnou nálady a dalšími příznaky. Jestliže cítíte nezvyklou bolest v prsou nebo máte jiné problémy, které se dříve neobjevovaly, můžete zkusit vystopovat příčinu potíží prostřednictvím testu „domácího lékaře“ http://www.ulekare.cz/domaci-lekar/zeny-onemocneni-prsu-155.
  • V těhotenství – během těhotenství dochází k dalšímu rozvoji mléčné žlázy, která se připravuje na tvorbu mléka a kojení. Stejně jako někdy v průběhu menstruačního cyklu i v době těhotenství dochází ke zvětšování ňader (většinou podstatně nápadnějšímu) a pocitu napětí a bolestivosti. Oblast kolem bradavek se stává výrazně tmavší – prý proto, aby při kojení novorozenec snáze nalezl místo, kde je pro něj připravena potrava. Pokud vás v souvislosti s kojením trápí nějaké problémy, doporučujeme malý test na stránkách http://www.ulekare.cz/domaci-lekar/zeny-problemy-s-kojenim-145, kde také o kojení najdete celou řadu dalších informací http://www.ulekare.cz/vyhledavani-u-lekare?search=kojen%C3%AD&action=search&from=0&odeslat=Vyhledat.
  • V menopauze – také v menopauze, tedy v době, kdy žena přestává menstruovat, dochází ke změnám stavby a vzhledu ňader pod vlivem hormonálních změn. Hladiny ženských pohlavních hormonů se postupně snižují, takže mléčná žláza se zmenšuje a mizí také množství tuku, který prsy dříve vyplňoval. To se projeví ztrátou oblého tvaru a ňadra jsou často spíše povislá.

Některé změny se mohou objevit kdykoli – a měly bychom si jich všimnout!

U většiny žen se v průběhu života objeví v prsech některé změny, jako jsou například cysty nebo vazivové uzlíky. Kromě těchto neškodných procesů však může i v mladém věku dojít ke vzniku zhoubného nádoru – karcinomu prsu neboli rakovině prsu. Na první pohled (nebo spíš pohmat) rakovinu nikterak nerozeznáme od neškodných uzlíků nebo zatvrdlinek. Proto vždy, když si v prsu nahmatáme neznámý útvar, měly bychom okamžitě navštívit lékaře. Bohužel rakovina prsu se stále častěji týká i mladých žen ve věku kolem třiceti let.

Rakovina prsu je poměrně časté nádorové onemocnění, které je možné dobře léčit především tehdy, když je objeveno včas. Všechny ženy by proto měly provádět pravidelné samovyšetření prsou, to znamená alespoň jednou měsíčně pečlivě prohmatat oba prsy a pátrat po neznámých útvarech. Starší ženy a ženy s vyšším rizikem vzniku karcinomu prsu by pak měly docházet na pravidelné mamografické vyšetření, které případné zhoubné změny zachytí mnohem dříve a spolehlivěji. Své riziko rakoviny prsu můžete orientačně zjistit také podle speciální kalkulačky http://www.ulekare.cz/kalkulacky/rakovina-prsu-12.

Otázky pomůže zodpovědět lékař

Chcete vědět, jak se správně chránit před rakovinou prsu?? Nebo vás v  souvislosti s vývojem ňader zajímá něco úplně jiného? Zeptejte se přímo lékaře v naší internetové poradně http://www.ulekare.cz/poradna-lekare-vyhledavani.

Autor článku:

MUDr. Mgr. Helena Janíčková Ph.D.

Specializace: neurologie

Lékařka je vědeckým pracovníkem v oblasti neurověd. Působila ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR, nyní je v rámci post-doktorandského studia v Kanadě.

Líbí se vám článek?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: