Chronický zánět mandlí, teplota

Již jsem sem psala dříve dotaz ohledně mé dlouho trvající teplotě. Zvýšenou teplotu mám už 2,5 měsíce a doktor na ultrazvuku si myslí, že ji mám právě od čepů. Čepy se mi dělají od malička, samozřejmě mi vadí - tlačí mě, zapáchají a často mě bolí v krku. Když jsou viditelné, odstraňuji si je sama. Ale na krčním mi nikdy moc nedoporučovali mandle odstranit. Ale nyní, když nejspíš jediným důvodem mých zvýšených teplot (37 - 37,5) jsou právě čepy, tak se mám objednat na odstranění. A na co se vás chci zeptat - je možné, že po několika letech, co mám chronický zánět mandlí mi až teď stoupla kvůli němu teplota (ke které patří únava)? A popřípadě, jak je to možné? Moc Vám děkuji za odpověď, Tereza

Odpověď odborníka:

Zvýšená tvorba čepů nemusí vždy znamenat infekci v mandlích. Může se jednat o zbytky potravy, zbytky např. z bakterií, které vznikají , když se mandle "čistí". Nebo se tvoří při akutní či chronickém zánětu mandlí.
Záleží tedy na příčina proč se čepy tvoří, pokud by byl příčinou chronický zánět , tak se mohou teploty přidat kdykoliv. Důležité je vyloučit i jiné příčiny - zánět jinde v těle /močové cesty, zuby, gynekologický zánět../ ev. doplnit imunologoické vyšetření.

MUDr. Marcela Vorlíčková
MUDr. Marcela Vorlíčková

Specializace: Alergologie a klinická imunologie
Pracoviště: Immunia spol. s.r.o – Centrum prevence a léčby alergií a poruch imunity

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: