Kolonoskopie

Dobrý den, dočetla jsem se zde, že po kolonoskopii se může nafukovat břicho. Z jakého důvodu? Je možné před kolonoskopií podstoupit klystýr, nebo se musí pít laxativa? Je podmínkou Crohnovy choroby průjem?? Děkuji.

Odpověď odborníka:

Při kolonoskopickém vyšetření se musí do střeva, aby bylo dobře vidět stěny střevní, napumpovat troška vzduchu a poté, než se vzduch vyloučí, je možné pocitovat tlak a nadmutí. Je to ale přechodný stav, který brzy vymizí. Před kolonoskopií se nejčastěji střevo připravuje přípravkem Fortrans, klystýr není účinný. Při Crohnově chorobě může průjem být přítomen, ale i nemusí. Příznaky u CN: http://www.strevni-zanety.cz/priznaky-crohnovy-nemoci. Nejdůležitější pro diagnosu je krevní vyšetření protilátek a nález na sliznici při kolonoskopii a event. se dělá jako doplňkové vyšetření UZV břicha a enteroklýza. Viz: http://www.strevni-zanety.cz/vysetreni-cn-a-uc Hezký den.

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Kolono Praha 4 = Pohoda | Od: Hana | 27.7.2009 19:26
Ahoj, dneska jsem prodělala kolonoskopické vyšetření na praze 4 v ordinaci Interga. Příprava mi teda moc nechutnala a vzhledem k tomu, že jsem nepiják, ani jsem ji do sebe nedostala potřebé množství. Nicméně jsem šla do ordinace a všechno pěkně přiznala. Měla jsem pít roztok fortrans a sestřička říkala, že většina lidí po tom není ani pořádně vyprázdněných (pochybuju, že vypijí 3 litry za čtyři hodiny) a že oni dávají nějaké dvě malé lahvičky, takže doporučuji se při objednání zeptat (nehledě na to, že jsem zaplatila asi přes tisíc korun v lékárně a u nich by to bylo za 30 korun). No ale chtěla jsem popsat hlavně průběh vyšetření, protože to jsem nikde moc neobjevila, když jsem se tam chystala a dost by mi to pomohlo. Takže, přišla jsem do ordinace, vysvlékla jsem se d pasu dolů a dostala injekci do žíly, prý na zklidnění střev, která jsou po projímadle rozrušená, aby se tak nemrskala. Deset minutek jsem si poležela na zádech a povídala si se sestřičkou, pak přišla paní doktorka, povídala mi, co se asi tak bude dít a že začátek bude trochu nepříjemný. Nicméně ani nebyl a šlo to hladce. Ležela jsem na levém boku a vlastně ani nic necítila, po chvíli mi řekly, ať se otočím na záda a pak na pravý bok. Jediné, co jsem cítila bylo trochu škrundání v břiše asi jako při hladu a plynatosti zároveň, což je normální, máte-li hlad a pouští do vás vzduch. Pak měla paní doktorka trochu problém, protože asi po 40 cm jsem měla nějakou kličku, tak mě to bolelo. Kňourala jsem, za což se stydím, dodatečně, ale paní doktorka se moc snažila a nakonec jsme to zvládly. Celkově to trvalo asi 35 minut i s telefonem paní doktorky a čekáním, na zabrání injekce. Když paní doktorka skončila, ještě mě odfoukla, jak tomu říkala, otřela, chviličku mě nechala ležet, pak jsem si na chvíli sedla a šla domů celá veselá. Klidně bych na to šla znovu, jen s jinou přípravou. Není to strašný, je to asi jen o pocitu, že nevíte, co čekat, tak snad vám to pomohlo! Držím palce, zvládnete to =0)
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: