Omdlévání při odborném předmětu

Jsem studentka druhého ročníku Střední zdravotnické školy HK. Již minulý rok při odborném předmětu první pomoci se mi udělalo nevolno a omdlévala jsem například když jsme se bavili o ateroskléróze a jak se provádí roztažení a zpružení cév, nebo když jsme se koukali na video podávání první pomoci po pádu a úderu do hlavy. Paní profesorka se mě pak ptala, zda mám menstuaci, nebo jestli jsem chudokrevná či jestli se s něčím léčím a že bych měla jít k lékaři. Lékař mi diagnostikoval podle rozboru krve hyperfunkci štítné žlázy, na kterou beru trvale léky. Ale dnes se to za tento školní rok opět opakovalo, když jsme probírali podávání výživy pacientovi a zavádění a druhy sond. Když na mě přichází mdloba, je mi chvíli zima, pak zase hrozné vedro, těžce se mi dýchá, nepomáhá mi ani pití, sevře se mi hrudník a hrdlo, zalehnou mi uši a něco mě začne tlačit čelo a následně bolet hlava, pak jdu k zemi a jsem bledá. Spolužáci nechápou jak jsem mohla jít na tuto školu, když se mi stává tohle. Cítím se za to trapně a uboze, nikdo jiný s tím problém nemá. Jen já chci v tom zdravotnictví dále pokračovat a mám jisté cíle. Bojím se, že díky tomuhle o své sny přijdu. Myslíte, že by příčina tohoto omdlévání mohla být psyhická, když jsem jinak podle svého lékaře v pořádku a zdráva? Dalo by se to nějako vyrušit, abych to snášela jako ostatní ? Děkuji za odpověď

Odpověď odborníka:

Soňo, naprosto chápu Váš problém a určitě se s tím dát něco dělat. Není potřeba vzdávat školu, to je nad slunce jasné. Nebojte. Jsou různé možnosti, jak zvládat mdloby, které mají pravděpodobně společný spouštěč,což může být zakotveno někde hluboko v dětství, možná to ani netušíte. Vhodná by byla určitě psychoterapie, např. kognitivně-behaviorální terapie, v Hradci Králové se můžete obrátit na psychology, např.Mgr.Karel Marek tel. 606234276. Dají se také použít antidepresíva, která sníží Vaši nadměrnou reaktivitu na stres anebo kombinace obojího.
Z potravinových doplňků můžete zkusit Persen tbl. nebo Hypnox StressPro, což také může uvést Vaši stresovou osu více do klidu.

MUDr. Andrea Bryčková
MUDr. Andrea Bryčková

Specializace: Psychiatrie
Pracoviště: Psychiatrická ambulance v Hořicích NZZ

Poradna uLékaře.cz

Nepromeškejte správnou chvíli začít s účinnou léčbou a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: