Poruchy trávení

Můj dotaz bude velmi obsáhlý, za což se omlouvám, protože můj problém se táhne již velmi dlouho. Na začátku září minulého roku jsem začal mít průjmy a moje praktická lékařka toto přisoudila borelióze, která se mi v té době zjistila a následně antibiotikům, které jsem po tři týdny proti borelióze bral. Průjmy ovšem pokračovaly a někdy na konci listopadu se vmísila krev, nakonec to byla jen krev a tak jsem zajel do nemocnice kde si mě týden nechali. Provedli mi kolonoskopické vyšetření s diagnózou mírné ulcerózní kolitidy, později ovšem ze vzorků zjistili, že mám ve střevech campylobacter a že tedy zánět ve střevě byl nejspíše infekčního původu. Dostal jsem pouze jakési klyzmata do konečníku, léky proti ulcerózní kolitidě ne a na kontrolní kolnoskopii v lednu mi bylo oznámeno, že zánět zmizel. Problémy ovšem nezmizely a doteď trpím nadměrnou plynatostí, stolice je řídká, ikdyž ne zcela průjem, dnes ovšem i průjem byl (jen 1x ráno). Nevím co s tím dál, jestli bych měl dodržovat dietu(popřípadě jakou) a trávení by se mělo časem srovnat nebo se přece jenom může jednat o ulcerózní kolitidu.

Odpověď odborníka:

Po střevních infekcích trvá někdy hodně dlouho než dojde k ustálení stavu. Pokud budou Vaše potíže trvat i při dodržování doporučené střevní diety, je na zvážení zopakování kolonoskopie k vyloučení současně probíhající ulcerozní kolitidy.
Dieta při střevním onemocněních, tedy dieta č. 5, je dieta nenadýmavá, vylučuje podávání nadýmavých druhů luštěnin a zeleniny. strava by měla být podávána 5 x denně, vylučujeme potraviny zanechávající nestravitelné zbytky (ovoce se slupkami, jadérky). Je zde velmi omezený výběr ovoce a zeleniny, je snížen vit. C, který se snažíme dodávat medikamentózně. Omezujeme podávání mléka, mléko nepodáváme jako samostatný pokrm.

MUDr. Miroslava Stará
MUDr. Miroslava Stará

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Havlíčkův Brod, Nemocnice Havlíčkův Brod, interní oddělení

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: