S nedostatkem jakého vitamínu či minerálu se primárně spojuje vznik akné?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, s nedostatkem jakého vitamínu či minerálu se primárně spojuje vznik akné? Já s tím mám poslední dobou celkem problémy, záda a celý hrudník je posetý boláky, o obličeji a hlavy nemluvě. Mám Crohnovu chorobu a nejdříve mi tvrdili, že je to braním kortikoidů, jenže ty mi už před půl rokem vysadili a na akné to nemělo žádný efekt. Sice jsem na to dostal vodičku která trochu zabírá, ale jak říkám, je to na tak velké ploše a v takovém množství, že si to musím na sebe plácat jako vodu poholení a tak mě napadlo, když se ve střevech vstřebávají látky, tak pokud ta určitá část střeva je zánětem vyřazena, tak je možné že určitá látka potřebná pro funkci kůže, která se v tomto poškozeném úseku vstřebávala se kvůli tomu nemůže dostat do krve a proto se tvoří boláky v takovém množství. Myslíte že je to teoreticky možné? Je nějaká látka v těle jejíž nedostatek ovlivňuje nadměrný vznik akné? Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Akné je způsobeno nadměrnou citlivostí mazových žláz na účinky pohlavních hormonů, takže vliv stravy a potravinových doplňků je zanedbatelný. Kortikosteroidy mají jako jeden z nežádoucích účinků vznik či zhoršení akné. Ve vašem případě doporučuji celkovou terapii retinoidy - deriváty vitamínu A - poraďte se o tom se svým kožním lékařem.

MUDr. Eva Dogoši
MUDr. Eva Dogoši

Specializace: Dermatovenerologie
Pracoviště: Soukromá kožní ambulance

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x