Vysazení euthyroxu

Paní doktorko, do nedávna jsem užívala Euthyrox 50 3x týdně 1 tabletu na sníženou fci štítné žlázy(užívám cca 2 roky). Na poslední kontrole byly naměřeny tyto hodnoty: FT3: 4,35 FT4: 14,40 TSH: 0,598 TPO: 17,6 ATG: <20,0. Sono: Levý lalok 7,2ml, pravý lalok 9,4ml. V levém laloku cysta 4mm. Ošetřející lékař mi euthyrox nyní úplně vysadil a další kontrolu navrhl za rok. Chci se zeptat, zda tyto naposledy naměřené hodnoty mohou nějak souviset se zvýšeným padáním vlasů? (Nyní mi hodně padají) a menstruace je sice pravidelná a slabá, ale hodně dlouhá (cca 14dní), na gynekologii vše v naprostém pořádku. Problémy s menstruací mám od porodu, předtím jsem užívala HA a vše bylo v pořádku. Nyní hormonální antikoncepci neužívám. Myslíte, že by se s vysazením euthyroxu mohly tyto potíže postupně zlepšit? Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Myslím, že potíže s menstruačním cyklem ve Vašem případě se štítnou žlázou nesouvisí, byť vždy říkáme, že v medicíně je možné skoro všechno. Hormonální hodnoty jste měla jen hraničně vychýlené od normy, nicméně každý organizmus je jinak citlivý na odchylky ve svém vnitřním prostředí.
Asi Vám neporadím nic jiného, než počkat, co s Vámi vysazení Euthroxu udělá. Pokud se stav nezlepší, je možné nechat si udělat hormonální profil v oblasti pohlavních hormonů, resp. vrátit se k HA.
Na druhou stranu, nepíšete, jak dlouho jste po poroduj a jestli kojíte. I s tím totiž může padání vlasů a menstruační odchylky souviset.
Mějte se hezky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
-2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: