Zvýšené jaterní testy

  • Dotaz od: františek
  • Publikováno: 24.11.2014
  • uLékaře.cz

dobrý den mám zvýšené j. testy a moc zvýšený bylirubin léčím se na lékách ale furt jsem žlutý coto znamená a jak to mám léčit aby to zmizelo s pleti atd...nebo nevíte o nějakém lékaři moc děkuji za odpověd p. tuhý

Odpověď odborníka:

Pane Františku. Neuvedl jste spoustu důležitých informací, především jakou nemoc či stav si vlastně léčíte a jakými léky. Zvýšení jaterních testů (bilirubin je jeden z nich) není nemoc, ale příznak, který může mít celou řadu příčin, od infekční žloutenky přes žlučové kameny po různá onemocnění jater. Tyto stavy mají různou podstatu a každý se léčí úplně jinak. Žluté zbarvení kůže neboli žloutenku způsobuje právě vysoká koncentrace bilirubinu v krvi. U cca 5% mužů v populaci se vyskytuje tzv. Gilbertův syndrom - vrozeně zvýšená hodnota bilirubinu. U tohoto stavu hodnota bilirubinu (ovšem nikoliv ostatních jaterních testů) kolísá a když přesáhne určitou mez, objeví se žluté zbarvení očí ev. kůže. Tento stav je neškodný a není nutná žádná léčba. Ovšem nevím, jestli je to Váš případ. Pokud máte zvýšené i ostatní jaterní testy, je problém asi někdě jinde. Žluté zbarvení kůže zmizí do pár dnů poté, co se podaří "spravit" jaterní testy resp. dosáhnout poklesu hodnoty bilirubinu. Jelikož nevím, s čím se léčíte, tak Vám nemohu říct, kdy to bude a jestli to je vůbec možné. S pozdravem.

MUDr. Renata Lažanská
MUDr. Renata Lažanská

Specializace: Nefrologie
Pracoviště: IKEM, Klinika nefrologie

 
Líbí se vám odpověď?
+9 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: