#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

10 tipů jak vyzrát na pásmovou nemoc (jet lag)

12.9.2019

Porucha spánku, únava, obtížné soustředění. To jsou jen některé problémy, s nimiž se lidé často potýkají po návratu z dovolené v důsledku tzv. pásmové nemoci, k jejímuž rozvoji dochází po překročení více časových pásem.

letadlo3
Čím více časových pásem překročíte, tím horší jsou příznaky pásmové nemoci.

Co to je pásmová nemoc?

Pásmová nemoc nemá nic společného s recitačním pásmem, ani s pásmem na hřišti. Určitě jste o ní už někde slyšeli, ale možná pod anglický názvem jet lag. Její podstatou je narušení tzv. cirkadiánního rytmu, tedy chodu našich vnitřních hodin určujících dobu bdělosti a spánku během dne. Dochází k němu po překonáním minimálně dvou časových pásem v krátké době, zejména během letu letadlem, přičemž se tělo musí rychle adaptovat na skutečnost, že jeho čas se od času v cílové destinaci liší. Stavu příliš nepřidávají ani další záležitosti spojené s létáním, např. zvýšený tlak, který snižuje okysličenost krve, suchý vzduch z palubní klimatizace a nepohodlí při pobytu v letadle.

Jak se pásmová nemoc projevuje?

Čím více časových pásem překročíte, tím horší jsou příznaky pásmové nemoci. Patří mezi ně např. nespavost i únava, otupělost, nevolnost či podrážděnost. Šťastnější jedinci ji překonají během krátké doby aklimatizace v cílové destinaci, jiní se s ní mohou potýkat i několik týdnů. Citlivější vůči ní bývají starší lidé a ti, kteří cestují ze západu na východ než opačně.

Jednoduché tipy, jak zvládnout pásmovou nemoc

V následujícím přehledu nabízíme 10 tipů, které vám pomohou se s pásmovou nemocí vypořádat co nejelegantněji.

Tip č. 1: Zvykněte si na čas cílové destinace zavčas

Abyste si lépe zvykli na změnu času, začněte už doma. Odebírejte si ze spánku, nebo naopak choďte uléhat dříve, podle toho, na jakou světovou stranu cestujete. Zásadní vliv může mít i posun o pouhou půlhodinu každou noc několik dní před odjezdem.

Tip č. 2: Řiďte se podle nového času už na cestě

Už když nastupujete na palubu letadla, přeřiďte si hodinky na čas cílové destinace. Sice to neznamená okamžitou změnu, ale má to psychologicky efekt – na změnu nastavíte svou mysl. Pokud je v době letu v cílové destinaci např. noc, snažte se během letu spát, pokud je naopak den, zkuste co nejvíce bdít.

Tip č. 3: Vytvořte si časovou rezervu

Po příletu do cílové destinace je vždy ideální počítat s alespoň nějakou dobou na aklimatizaci, ideálně dnem. Pokud vás tedy v cílové destinaci čeká nějaká náročná záležitost, pořádně si před ní odpočněte.

Tip č. 4: Nezapomeňte na pitný režim

Jak bylo vysvětleno v úvodu, některé záležitosti spojené s cestováním letadlem mohou příznaky pásmové nemoci zhoršovat. Jedním z nich je dehydratace spojená se suchým cirkulujícím vzduchem z palubní klimatizace. Během letu pijte více, než jste zvyklí, vyhněte se při tom ale alkoholickým a kofeinovým nápojům, které přispívají k dehydrataci.

Tip č. 5: Jak je jen možné, hýbejte se

Nezůstávejte celý let přikovaní ve svém sedadle, v pravidelných intervalech se zvedněte, protáhněte se nebo se projděte uličkou. Pomůžete tím krvi správně cirkulovat v těle, a předejdete tak vzniku otoků a ztuhnutí svalů.

Tip č. 6: Vystavte se slunci ve správnou dobu

Podobný účinek jako uzpůsobení spánku má i opačná záležitost – vystavení se slunečnímu světlu. Před cestou na západ se například vyhýbejte slunci v odpoledních a večerních hodinách. Pokud lítáte často, jistě využijete i lampu s denním světlem.  

Tip č. 7: Stravujte se s rozumem

Pokud při pásmové nemoci trpíte problémy se spánkem, vyhněte se jídlům, která vaše obtíže mohou ještě zhoršit, např. sladkému či tučnému. Žádné konkrétní jídlo ale bohužel na příznaky pásmové nemoci doporučit nelze.

Tip č. 8: Dejte si před spánkem koupel

Zkuste si před tím, než se ve vaší cílové destinaci uložíte ke spánku, dát horkou koupel. Uvolníte tím nejen svaly unavené dlouhým cestováním, ale navodíte tak také klid, který vám poté pomůže usnout.

Tip č. 9: Při spánku se nenechte vyrušovat

Možná se smějete lidem, kteří v letadle vytáhnou špunty do uší nebo masku na spaní, ale pokud jim to pomáhá se odizolovat od okolního prostředí natolik, aby dokázali dobře usnout, mají oproti ostatním nespornou výhodu. Někdy ale stačí jen zatáhnout roletku u okénka.

Tip č. 10: Sáhněte po pomocnících

Na pásmovou nemoc sice neexistuje žádný lék, ale některé volně prodejné přípravky mohou pomoci bojovat s jejími příznaky. Pokud vám ale nic nezabírá, raději navštivte svého lékaře, který vám může předepsat léky na krátkodobé usnadnění spánku nebo naopak udržení bdělosti. V zahraničí je poměrně oblíbené užívání melatoninu, u nás ale není tato látka volně dostupná a jeho přínos pro zvládání pásmové nemoci je podle klinických studií nejednoznačný.

Pokud cestujete daleko, pásmové nemoci se nevyhnete. Vyplatí se ale na ni připravit už před odjezdem a i během cesty se pokusit její příznaky ovlivnit. Díky našim tipům se rychleji adaptujete na čas cílové destinace a začnete si pobyt v ní hned naplno užívat.

(lexi), pro laiky adaptovala (pok)

Zdroj:

Peri C. Jet lag: how to cope. WebMD, 2010 Jan 19. Dostupné na: www.webmd.com/sleep-disorders/features/jet-lag-remedies#1

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#