Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Alergická rýma a astma: různé projevy jedné nemoci

Nosní hygiena 28.7.2016
redakce uLékaře

Během posledních desetiletí výrazně stoupl výskyt alergických nemocí. Mezi nejčastější patří alergická rýma a astma. Co když je to ale jedna nemoc s odlišnými projevy u různých lidí?

Opravdu dvě nemoci?

Společný nárůst výskytu astmatu a alergické rýmy v posledních desetiletích vedl lékaře a další vědce k otázce, zda se skutečně jedná o dvě samostatné nemoci. Objevila se myšlenka, zda nemůže jít o stejné onemocnění, které se u někoho objevuje spíše v horních (rýma) a u jiného v dolních (astma) dýchacích cestách. Při skutečně důkladném vyšetření se u obou těchto skupin ukazuje, že alergický zánět probíhá ve větší či menší míře v celém rozsahu dýchacích cest. Je také známo, že i nealergické onemocnění nosu nebo vedlejších nosních dutin (jako například běžné virové nachlazení nebo bakteriální sinusitida) zhoršuje příznaky astmatu. U alergiků, kteří astmatem netrpí, zvyšuje virová infekce dýchacích cest riziko jeho rozvoje. 

Nápadné souvislosti

O syndromu kombinovaného astmatu a alergické rýmy hovoříme, pokud se alergický zánět projevuje zároveň v dolních i horních cestách dýchacích. Vztahem mezi těmito dvěma alergickými projevy se již zabývalo mnoho studií. Co zjistily?

  • U 32 % lidí s alergickou rýmou došlo následně k rozvoji astmatu.
  • U 50 % osob astmatem vznikla i alergická rýma.
  • Zvýšená citlivost dýchacích cest byla prokázána u 15–65 % lidí s alergickou rýmou (podle různých studií).
  • Probíhající zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida) byl prokázán u 20–60 % dětí s astmatem a 25–70 % dospělých astmatiků (výsledky více výzkumů).  

Čekající alergeny

Horní cesty dýchací fungují jako několikanásobná bariéra, chcete-li brána chránící dolní cesty dýchací před přílišným vystavováním škodlivým vlivům. Mají za úkol vdechovaný vzduch ohřívat, zvlhčovat a zachycovat cizorodé částice větší než pouhých 5–6 mikrometrů. Z imunologického hlediska reagují obě části dýchacího traktu na alergický podnět stejně – zánětem. Dokonce i když je alergik zrovna bez příznaků, v jeho plicích stále probíhá mírný zánět. Proč se tedy u někoho vyvine „jen“ astma a u druhého „pouze“ rýma? Tím si zatím lékaři nejsou jisti. Nicméně rozdíl by mohl spočívat v odlišném množství vytvářených a přítomných IgE protilátek. Může také záležet na vyvolávajícím alergenu. Ty sezónní, například pylová zrna, jsou větší a způsobují spíše přechodné příznaky, jako je senná rýma nebo zánět spojivek. Alergeny roztočů či zvířat jsou menší, lze je snadněji vdechnout do plic a častěji vyvolávají chronickou rýmu nebo astma. 

Podobnosti v léčbě

Rozdíly ve stavbě dolních a horních dýchacích stojí za některými odlišnostmi při léčbě. Zatímco k otoku nosní sliznice se využívají alfa-agonisté adrenergních receptorů, při roztažení plic nacházejí uplatnění beta2-agonisté. Jinak ale obě části dýchací soustavy vykazují řadu podobností. A pokud astma i alergická rýma jsou skutečně jednou nemocí přelévající se z jedné sliznice na druhou, ovlivňuje léčba jednoho i druhé? Ano, terapie antihistaminiky i místně podávanými kortikosteroidy předepsanými ke zmírnění příznaků rýmy se skutečně odráží i ve zlepšení astmatu. Také alergenová imunoterapie a podávání anti-IgE protilátek má v léčbě kombinovaného syndromu, tedy obou nemocí, své nezastupitelné místo a dobré výsledky. 

Zdraví prospěšné výplachy 

Alergické onemocnění, ať už astma, nebo rýma, je často běh na dlouhou trať. Člověk se musí se svou nemocí sžít a vědět, jak co nejvíce zmírňovat její příznaky a tlumit zánět, který na sliznici probíhá. Alergeny, které sliznici dráždí, bohužel tak snadno nevysmrkáte. Nabízí se ovšem možnost ve formě výplachů termální vodou. Ty dokážou sliznici šetrně ošetřit a lze je zcela bezpečně využívat k pravidelné prevenci vzplanutí zánětu. A u mnoha alergiků, u nichž zánět přechází z horních cest dýchacích do dolních, může včasná kontrola nosního zánětu zabránit rozvoji astmatu, nebo alespoň zmírnit jeho příznaky. Jednoduchý každodenní rituál, který neprodlouží vaši ranní hygienu déle než o minutu, tak může významně zvýšit kvalitu vašeho života. 

Zdroj:

www.worldallergy.org/public/allergic_diseases_center/caras/

www.nosni-hygiena.cz/jsem-alergik

Doporučujeme