Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Alergická rýma aneb Sledujete pylové zpravodajství?

Nosní hygiena 28.7.2016
redakce uLékaře

Milujete vůni rozkvetlých lip, ale brzy vás začne svědit v nose? Rádi byste natrhali luční květy a dali si je domů do vázy, ale pokaždé se strašně rozkýcháte? Nebuďte smutní, i proti pylové alergické rýmě se dá bojovat.

Od svědění v nose až po astmatický záchvat

Pylová alergická rýma probíhá obdobně jako ostatní alergické rýmy. Projevuje se svěděním až palčivým pocitem v nose, narůstajícím pocitem ucpaného nosu, vodnatým výtokem z nosu, kýcháním a často i poruchou čichu. Kromě nosní sliznice vás může potrápit i na:

 • sliznici spojivek – zarudnutí, svědění, pocit pálení, řezání a slzení,
 • sliznici nosohltanu – pálení až bolest v hrdle, pocit cizího tělesa v krku, dráždění k suchému kašli,
 • průduškách – projevy dráždivého kašle až počínajících astmatických příznaků.

Jak vzniká

Někteří lidé mají genetický předpoklad tvořit ve zvýšené míře protilátky IgE na pylové alergeny. Této dispozici říkáme atopie. Na jejím podkladě vzniká alergická reakce, což už představuje klinickou manifestaci, tzn. projevení nemoci navenek. Celý proces probíhá následovně. Nejprve pylová zrna přilnou na sliznici nosu, očních spojivek či nosohltanu. Poté vznikne působením alergenů bílkovinné povahy uvolněných z pylových zrn alergický zánět. Velkou roli zde hraje histamin, který funguje jako spouštěč alergického zánětu.

Nejčastější alergeny

Pylová alergická rýma je specifická alergická rýma, na jejímž vzniku se podílejí pyly rostlin. K nejčastějším alergenům (látkám způsobujícím alergii) patří:

 • pyly dřevin (olše, líska, bříza, lípa, …);
 • pyly travin (bojínek, jílek, lipnice, srha, …);
 • pyly obilovin (hlavně žito);
 • pyly dalších bylin a plevelů (hlavně pelyněk, méně už kopřiva, šťovík či ambrozie).

Pylová informační služba

Informace o aktuálních koncentracích pylových alergenů poskytuje Pylová informační služba (PIS), jejíž zpravodajství se objevuje jak v denním tisku, tak v rozhlasu i v České televizi. PIS provozuje internetové zpravodajství na http://www.pylovasluzba.cz/.

Možnosti léčby

Podobně jako u jiných onemocnění se u léčby pylové alergie uplatňuje jak prevence, tak léčba samotná. Preventivní opatření se zaměřují především na omezení kontaktu pylů se sliznicemi nosu nebo snížení koncentrace alergenů v blízkosti alergika (např. pomocí čističek vzduchu nebo protipylových filtrů v klimatizačních zařízeních).

Při terapii volíme léky s účinky protizánětlivými, úlevovými i preventivními. Z lékových skupin se v léčbě uplatňují zejména:

 • dekongestiva,
 • antihistaminika,
 • kromony,
 • kortikosteroidy,
 • antileukotrieny,
 • specifická alergenová imunoterapie (SAIT).

I termální voda může pomoci

K omezení alergické rýmy může přispět i pravidelná nosní hygiena. Každodenní výplachy izotonickým roztokem termální vody odplavují alergeny z nosu. Nosní hygiena napomáhá snižovat riziko alergické reakce i zvyšovat účinky léků aplikovaných do nosu (např. nosní kortikosteroidy). Tímto způsobem dokážete zmínit projevy sezónní i celoroční alergické rýmy. A ušetříte za kapesníky.

Zdroj:

http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2006/04/03.pdf

http://www.nosni-hygiena.cz/

Doporučujeme