Alergikova zahrádka
Máte rádi stromy, keře a květiny, ale kvůli alergii vaší nebo vašich blízkých tvoří většinu výzdoby domu či bytu kameny a další neškodné materiály? To není nutné.
I s alergií je možné si zařídit krásnou zeleno-barevnou zahrádku.
8 rad pro citlivé zahrádkáře
- Zaměřte na rostliny s velkými pylovými zrny – taková zrna jsou těžší a potřebují k přenosu hmyz, proto tyto rostliny způsobují méně alergií. Každý zahradník či odborník vám poradí.
- Na zahrádce používejte ochranné pomůcky – rukavice, dlouhé rukávy, plné boty a maska na obličej minimalizují kontakt vaší kůže s rostlinami a vnik pylu do dýchacích cest.
- Dbejte na povrch půdy – nepoužívejte mulčovací kůru ani dřevěné odštěpky, v nich se drží plísně. Raději si okolí květin a stromů vysypte štěrkem nebo mušlemi, to je materiál pro alergiky vhodnější.
- Kontakt s rostlinami – nesekejte trávu a neplejte záhony, poproste o to někoho, kdo alergií netrpí. Pro vás je tato práce nevhodná.
- Sekání trávy – zelené plochy nechte posekat důkladně, porost by neměl být vyšší než 2 centimetry. Pylová zrna trávy se uvolňují, až když tráva vykvete a pohybuje se ve větru. Během sekání se do vzduchu dostává obrovské množství alergenů, proto nevětrejte a nechte okna zavřená ještě několik hodin, než se pyl usadí.
- Živé ploty – pokuste se bez nich obejít, drží se v nich obrovské množství pylu, a to i z okolí. Pokud se živého plotu nechcete vzdát, pravidelně ho nechte zastřihovat.
- Řiďte se počasím – práci na zahrádce se věnujte v chladnějších a zatažených dnech, především v pozdním odpoledni nebo časném večeru. To je pylu ve vzduchu obecně nejméně.
- Očista – po zahradničení se osprchujte a převlékněte, v šatech a vlasech se drží velké množství různých alergenů.
Nebojte se přírody
S dodržením základních ochranných pravidel si i alergik může vychutnat kávu ve stínu vzrostlého stromu nebo si užít vlastnoručně vypěstovaných květin. Nedovolte alergii, aby váš život ochudila více, než je nutné.
(vesa)
Zdroj: www.aafa.org