Biologická léčba pomáhá i dětem
Biologickou léčbu lze u malých pacientů v zásadě používat všude tam, kde běžně léčí dospělé. Jedná se především o revmatická onemocnění, nespecifické střevní záněty a také nádorové choroby.
Biologickou léčbu lze u malých pacientů v zásadě používat všude tam, kde běžně léčí dospělé. Jedná se především o revmatická onemocnění, nespecifické střevní záněty a také nádorové choroby. Stejně jako u dospělých pak i u dětí platí, že čím dříve je biologická léčba zahájena, tím větší lze očekávat úspěch – u vyvíjejícího se organismu může být pozitivní účinek této terapie dokonce ještě výraznější.
Artritida pod palbou
Neustále probíhají studie, které mají za úkol zhodnotit účinnost a bezpečnost jednotlivých přípravků biologické léčby u dětí s revmatickými chorobami, především juvenilní idiopatickou artritidou. Existuje jich několik a je poměrně běžné, že jeden malý pacient v průběhu své terapie také několik těchto prostředků vystřídá. Proč?
- Ve většině případů ztrácí první použitý přípravek po čase svou účinnost a musí být nahrazen jiným.
- Bohužel druhý, případně třetí používaný lék už často účinkuje o něco hůře než ten, který byl nasazen na počátku léčby.
- Existují však naopak případy, kdy první lék není u daného pacienta účinný vůbec a „zabere“ až některý z dalších zkoušených přípravků.
- Střídání jednotlivých léků biologické léčby je většinou častější u těžkých případů onemocnění juvenilní idiopatickou artritidou.
Biologika platí i na nádory
Nádorová onemocnění u dětí naštěstí nejsou příliš častá. Navíc se je většinou podaří úspěšně vyléčit (souhrnné statistiky udávají úspěšnost asi 80 %, i když ta se samozřejmě může velmi lišit podle jednotlivých typů a stadií choroby). Zhoubné nádory vyskytující se u dětí bývají však často velmi specifické a svými vlastnostmi se liší od nádorů běžných u dospělých. Proto ani používaná biologická léčba nemůže mít u všech stejné vlastnosti. Rovněž nežádoucí účinky bývají jiné u dětí a u dospělých, i když platí, že přípravky biologické léčby mají případné dopady mírnější než ostatní „klasické“ léky používané v onkologii.
(vek)
Zdroje:
Bernstein M. L.: Targeted therapy in pediatric and adolescent oncology. Cancer. 2011 May 15; 117 (10 Suppl): 2268–74.
www.medicine.manchester.ac.uk
Otten M. H. et al: Effectiveness and safety of a second and third biological agent after failing etanercept in juvenile idiopathic arthritis: results from the Dutch National ABC Register. Ann Rheum Dis. 2012 Jun 23. [Epub ahead of print]