#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Cizí tělesa v hltanu a jícnu

Medicína 28.5.2007

Vdechnutí a spolknutí cizího tělesa patří k nejčastějším úrazům dětského věku. Jejich frekvence klesá se stoupajícím věkem dítěte. Ve více než polovině případů jsou tyto úrazy způsobeny nezodpovědností rodičů, kteří si nejsou vědomi nebezpečí vdechnutých či spolknutých těles pro život dítěte. Úmrtnost v důsledku vdechnutí cizího tělesa přitom dosahuje až 1 %.

RTG,snímek,kost,kostra,zobrazení,zobrazovací metody
RTG,snímek,kost,kostra,zobrazení,zobrazovací metody

Jemná ostrá cizí tělesa (rybí kůstky, štětinky z kartáčku na zuby aj.) nacházíme zpravidla v patrových mandlích. Jejich odstranění je proto jednoduché. V některých případech dojde pouze k poškození povrchní sliznice, které se většinou zhojí bez následků. Rizikem může být vzniklý zánět kolem zapíchnutého cizího tělesa. V infikovaném ložisku se může vytvořit až absces.

#IMG#

Jak se tato komplikace projeví?

Mělo-li dítě před několika dny pocit cizího tělesa v krku a nyní jej v krku bolí a nadměrně sliní, je třeba tuto možnost vyloučit. Cizí tělesa v jícnu se nejčastěji zachytí v horním jícnovém svěrači. Hlavním příznakem je opět nadměrné slinění.

Jaká vyšetření se provádí při polknutí cizího tělesa?

Je-li spolknuté těleso tzv. rentgen kontrastní, stačí k diagnóze obyčejný rentgenový snímek v předozadní a boční projekci. U nekontrastních těles je vhodné nechat spolknout malé množství vodné kontrastní látky, která cizí těleso okonturuje.

Jaká je léčba?

Odstranění cizího tělesa provádí lékař ORL (otorinolaryngolog) při endoskopickém výkonu v celkové narkóze. Po vyndání tělesa lékař určí, zda došlo k poškození stěny jícnu, a navrhuje nejvhodnější režim stravy, aby došlo ke zhojení poškozené sliznice. Cizí tělesa, která jsou spolknuta delší dobu, mohou vytvářet otlačeniny stěny jícnu. Jejich hojení provází tvorba jizev, proto jsou v tomto případě nutné opakované endoskopické kontroly.

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#