Co je to hydrokéla?
Hydrokéla je označení pro nahromadění tekutiny v obalech varlete. Není u ní prokázána stranová predispozice, může se objevit i oboustranně.

Hydrokélu dělíme na:
- Vrozenou hydrokélu – jde o přetrvávající komunikaci mezi dutinou břišní a dutinou varlete.
- Získanou hydrokélu – může vzniknout buď při zánětech varlete či nadvarlete, nádorech, nebo její vznik není jasný (většina hydrokél).
Jak se hydrokéla projevuje?
Dochází k postupnému nebolestivému zvětšování šourku nebo má pacient tahavé bolesti jdoucí do třísla, může dojít až k zanořování penisu.
Jak se diagnostikuje?
Lékař pozná, že se jedná o hydrokélu z typické anamnézy, vyšetřením pohmatem a pomocí tzv. diafanoskopie (prosvícení šourku baterkou ve tmě, které odhalí tekutinu v obalech a odliší hydrokélu od nádoru). K potvrzení diagnózy lze použít ultrazvuk.
Jak se hydrokéla léčí?
Léčba může být konzervativní či chirurgická. Konzervativní léčba přichází v úvahu u novorozenců (zde je důsledkem přetrvávajícího spojení mezi dutinou břišní a dutinou varlete), kde se může hydrokéla vstřebat (jen za předpokladu, že se výše uvedené spojení uzavře). Přetrvává-li hydrokéla více než jeden rok, je namístě léčba chirurgická.
Dále je konzervativní léčba indikována u starých a rizikových mužů. Zahrnuje nošení suspenzoru, eventuálně provedení punkce a vypuštění obsahu. Po odsátí lze do obalů aplikovat např. tetracyklinová antibiotika s anestetikem pro sklerotizační efekt. Výsledky jsou však jen dočasné. Chirurgická léčba, která se liší podle toho, je-li provedena v dětském, či dospělém věku. U dětí se zásadně operuje v třísle a přerušuje se spojení mezi dutinou břišní a varletem. U dospělých se volí přístup z šourku a obaly varlete se při této operaci zřasí, čímž se docílí minimálního pooperačního otoku a krvácení.