Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Antikoncepce? Vyřeší více problémů, než tušíte!

redakce uLékaře

Hormonální antikoncepce nepředstavuje pouze účinnou ochranu proti neplánovanému otěhotnění. Věděli jste, že tyto pilulky blahodárně působí i na pleť stiženou akné, ulevují od bolestivé menstruace, ale také jsou prevencí rakoviny děložní sliznice a vaječníků?

Hormonální antikoncepce nepředstavuje pouze účinnou ochranu proti neplánovanému otěhotnění. Věděli jste, že tyto pilulky blahodárně působí i na pleť stiženou akné, ulevují od bolestivé menstruace, ale také jsou prevencí rakoviny děložní sliznice a vaječníků?

1. Snížení rizika nádorového bujení

Diagnózu rakoviny vaječníků a děložní sliznice si v naší zemi každoročně vyslechne asi 3000 žen. Celá třetina nemocných těmto chorobám přitom podlehne. Důvod je prostý. Nádorové bujení v oblasti ženských pohlavních orgánů dlouhou dobu nevykazuje žádné klinické příznaky. Velká část případů se tak projeví až v pokročilém stadiu. Naděje všech lékařů se v současné době upínají k hormonální antikoncepci. Z výzkumů totiž vyplývá, že dlouhodobé užívání pilulek proti početí snižuje riziko rakoviny děložní sliznice i vaječníků až o celých 70 %!

2. Blahodárné účinky na pleť

Akné je problém, který trápí nezanedbatelnou část dámské populace. Ženské pohlavní hormony obsažené v pilulkách proti početí snižují hladinu mužského hormonu testosteronu v krvi. Právě testosteron je zodpovědný za zvýšenou produkci mazu a vznik akné. Některé moderní preparáty 3. a 4. generace jsou tak vhodnou volbou nejen k ochraně proti neplánovanému početí, ale i pro léčbu kožních obtíží.

3. Úprava menstruačního cyklu

Užívání antikoncepčních pilulek zlepšuje pravidelnost menstruačního cyklu a zmírňuje krvácení a bolesti. Pilulky zabraňují nechtěnému otěhotnění tím, že udržují stálou hladinu ženských hormonů v krvi. Principem ovulace je totiž náhlé zvýšení hladiny estrogenů přibližně v polovině menstruačního cyklu. Působením ženských pohlavních hormonů během ovulace poté dochází k výraznému nárůstu děložní sliznice, jejíž odlučování během menstruace může být příčinou výrazného krvácení a bolestí.

4. Navození duševní pohody

Pilulky proti početí také zmírňují příznaky premenstruačního syndromu, mezi které patří bolesti hlavy, pánevní bolesti, pocit napětí a bolestivosti prsou nebo poruchy nálady. Rozvoj premenstruačního syndromu totiž také způsobuje náhlé zvýšení hladiny ženských pohlavních hormonů v druhé polovině cyklu.

5. Hormonální léčba

Hormonální antikoncepce se též úspěšně využívá v terapii endometriózy a polycystických ovarií. Endometrióza je onemocnění způsobené usídlením děložní sliznice mimo dutinu dělohy. Tento stav se projevuje nejčastěji bolestivou menstruací, dlouhodobými bolestmi v podbřišku, potížemi při pohlavním styku a někdy i přítomností krve v moči. Endometrióza je však nezřídka i příčinou neplodnosti. Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je jednou z nejčastějších hormonálních poruch u žen. Postihuje přibližně 5–10 % pacientek v reprodukčním věku a je jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti. Nemocné s touto chorobou často trpí nadváhou a obezitou, nepravidelnou menstruací, akné a zvýšeným ochlupením.

Výhody hormonální antikoncepce drtivě převažují nad případnými riziky. Je pravda, že tyto pilulky mohou někdy negativně ovlivňovat psychické rozpoložení ženy a snižovat chuť na sex. V tomto případě ovšem problém většinou vyřeší změna přípravku po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Zdroj: www.webmd.com, www.svod.cz

Doporučujeme