Když se řekne manuka...
V mnoha obchodech s přírodní kosmetikou se staly hitem různé spreje, mýdla nebo třeba tělová mléka s manukou.
Leptospermum scoparium
Česky se tato rostlina jmenuje balmín košťatý a pochází z Nového Zélandu. Na svazích s dostatkem slunečního svitu, ale i vláhy může tento stále zelený keř dorůst výšky 2–5 m. Kvete drobnými bílými kvítky. Nejvíce ceněný je však pro vysoký obsah léčivých silic. Z rostliny lze vylisovat olej s antiseptickými účinky. Hojivých účinků manukového oleje využívali už Maorové.
Manukový med pro krásu
Léčivých účinků pravého včelího medu (vytvořeného zdravými včelstvy z pylu rostlin v nenarušené přírodě) využívali už starověcí lékaři k hojení ran. Dnes najdeme jako „zaručeně léčivý prostředek“ manukový med. Je prý stejně jako olej antibakteriální. Jak účinkuje z pohledu dnešní vědy? Na drobných poraněních či lehkých popáleninách (opět pouze velmi malého rozsahu) jej testovali vědci z Auckladu. Ukázalo se, že med hojivé účinky má. V podstatě stejné jako běžná léčba. Nikoli lepší.
Co zabírá na vředy
Jednou z nejhorších komplikací zanedbané žilní nedostatečnosti dolních končetin jsou vředy. Špatně se hojí, a když už se rána zacelí, stačí drobný úraz a vřed je na noze zas. Mohl by v jejich léčbě pomoci manukový med? Podle studie aucklandských lékařů žádné zázraky čekat nelze. Výzkumy dublinských zdravotníků nicméně ukázaly, že manukový med v kombinaci s kompresivní terapií je přinejmenším srovnatelný s léčbou hydrogely (současná léčba dostupná v ČR).
Manukový olej i med si nejspíš díky svým antibakteriálním vlastnostem své místo na kosmetickém trhu najdou. Na zhodnocení jejich léčebných účinků si budeme ještě muset počkat. Stejně jako u každé nové kosmetiky je při jejich zkoušení potřebná určitá opatrnost. Určitě se vyplatí nákup v důvěryhodném obchodě. Také balení výrobku musí být nepoškozené. A při aplikaci na tělo je nejlepší zkusit nanést malé množství přípravku tam, kde nám případná alergická vyrážka nebude vadit.
(ela)
Zdroje:
Research Centre, Faculty of Nursing and Midwifery, Royal College of Surgeons, Ireland (RCSI), Dublin