Reklama
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Ne každá rýma znamená alergii

MUDr. Jana Emlerová 2.5.2023

Alergie je přecitlivělost či také nadměrná reakce imunitního systému vůči složkám okolního prostředí. Tyto složky, které se nazývají alergeny, u zdravých lidí žádnou reakci nevyvolávají. Typicky jde například o pyl některých rostlin - ve skutečnosti není nebezpečný, ale tělo alergika ho vyhodnotí jako hrozbu.

Reklama
Nachlazený muž
Nachlazený muž

Alergie může být způsobena prakticky čímkoliv, u nás nejčastěji rostlinami (pyly trav, stromů, bylin atd.), hmyzími jedy, zvířecími chlupy či slinami, roztoči domácího prachu, plísněmi, profesními alergeny (latex) nebo léky.

Alergie versus intolerance (nesnášenlivost)

Alergií se rozumí specifická reakce imunitního systému, ve které jsou zapojeny bílé krvinky, protilátky a další působky. Tím se liší od intolerancí, které nejsou způsobeny patologickou reakcí imunity. Intolerance bývají většinou zapříčiněny nedostatkem některého enzymu. Typickým příkladem je laktózová intolerance - kvůli nedostatku enzymu laktáza nejsou schopni pacienti zpracovat a tedy ani vstřebat mléčný cukr - laktózu. Laktóza tak není ve střevě dostatečně štěpena a kvasí činností střevních bakterií, což vyvolává bolesti břicha, nadýmání, průjmy, vždy je ale postižen pouze trávicí trakt, tedy pacientovi se dobře dýchá, nemá vyrážku, otoky, zánět spojivek nebo rýmu ani další příznaky alergie. Důležitá je také závislost na množství vypitého mléka - malé množství nevadí (do 100 ml za den), větší už ano. U alergií naopak k problémům stačí často i malé množství alergenu. Vidíme tedy rozdíly proti klasické alergii, přestože pacienti pojmy často a rádi zaměňují. 

Příznaky alergie aneb jak zjistím, že mám alergii

Alergická reakce je variabilní jak v místě, které bývá postiženo, tak v síle reakce. Nejčastěji bývá zasaženo dýchací ústrojí, a to rýmou, otokem nosní sliznice, kýcháním, přidává se zarudnutí a svědění očí. Toto jsou příznaky, které známe pod pojmem alergická rýma. Horší je pak průduškové astma spojené s dlouhodobým suchým kašlem nebo dušností.

Na kůži se alergie projevuje svěděním, kopřivkou, ekzémem, otoky. V trávicím ústrojí jsou častými projevy brnění a svědění kolem úst, svědění jazyka a krku, následně též bolesti břicha, svalové křeče, zvracení a průjem. Je ovšem třeba říct, že zdaleka ne všechny dlouhodobé bolesti břicha jsou spojené s alergií na jídlo a metodou první volby musí být hlavně u dospělých pacientů gastro a kolonoskopie (zavedení hadičky do žaludku a střev), protože podstatně častěji převládají jiné diagnózy a alergie na jídlo by měla být vylučována až později na doporučení gastroenterologa. 
Nejhorší je pak každá těžká akutní alergická reakce. Je potenciálně život ohrožující, protože může způsobit anafylaxi – multiorgánovou reakci, která začíná neklidem, úzkostí, kůže je bledá následkem poklesu krevního tlaku, může dojít až ke ztrátě vědomí (k mdlobám). Další příznaky zahrnují vyrážku, otok hrdla, problémy s polykáním, sípavý dech nebo dušení, svírání na hrudi, zvracení, průjem, křeče. Všechny příznaky nemusí být vyjádřeny naráz, je ale zřejmé, že pacient je v těžké nepohodě a něco vážného se děje. Anafylaxe může být smrtelná, pokud není neprodleně podána injekce s adrenalinem. Adrenalin je lékem první volby a měl by ho mít u sebe každý alergik, který již anafylaxi zažil, zároveň je nutné ho umět dobře použít a zaučit v tomto ohledu i své příbuzné. Po použití adrenalinového pera je pak vždy důležité kontaktovat lékaře. 

Z uvedeného je zřejmé, že pacient často pozná, že trpí alergií. Samozřejmě je nutno zmínit, že ne každá dlouhodobá rýma je alergická (chronické infekce, nosní polypy …), ne každý chronický kašel je astma (může být způsoben například žaludečním refluxem nebo nálezem na plicích) a ne každá vyrážka je kopřivka nebo ekzém. Pokud se ale problémy objevují se ve vazbě na sezónu či konkrétní situace (například setkání se psem), je třeba již zpozornět, stejně tak při zhoršujícím se stavu a dalších pochybnostech. U jídla je situace poněkud komplikovanější, protože obecně konzumujeme velké množství potravy v různých kombinacích, což nás může vést k mylným závěrům. Je proto vhodné si nějakou dobu svůj jídelníček mapovat a uvidíme určité opakující vzorce. Jednorázové bolesti břicha nebo průjmy totiž diagnózu alergie spíše vylučují.  
První cesta při podezření na alergii by měla vést do ordinace praktického lékaře, který zhodnotí situaci a případně vás ke specializovanému alergickému vyšetření doporučí. 

Chodit k alergologovi preventivně?

U kohokoliv se může vyvinout alergie, avšak pacienti, kteří mají v rodině alergika, jsou ve zvýšeném riziku. Člověk takto „predisponovaný“ nemusí reagovat na stejné alergeny jako jeho rodiče či sourozenci. Závisí to na tom, jakým konkrétním alergenům je tato osoba vystavena (například profesně a podobně) a na odpovědi imunitního systému. Uvádí se ovšem, že pokud jsou oba rodiče alergici, výskyt alergického onemocnění u dítěte je asi 80 %. Známe pojem „atopický pochod“ - malý pacient začíná ekzémem a/nebo potravinovými alergiemi a postupně s věkem přechází v typické respirační alergie, tedy alergickou rýmu nebo astma. Přesto není nutné docházet na alergologii preventivně jen proto, že máme v rodině alergika. Mnohdy to zbytečně zatěžuje alergologické ambulance, a navíc se vystavujeme vyšetření, které nemusí být nutně příjemné - odběry krve a podobně. Správná cesta je tedy při příznacích vyhledat svého praktického lékaře, který nález zhodnotí a případně napíše žádanku na alergologii a pokud alergolog chorobu prokáže, po dohodě s lékařem dodržovat léčebná opatření a chodit na pravidelné kontroly.

Pokud se obáváte, že se u vás některé příznaky alergie objevují často, můžete se obrátit na lékaře v naší poradně, kteří vám pomohou zhodnotit, zda je lékařská pomoc skutečně potřeba.

autor: MUDr. Jana Emlerová
 

Doporučujeme

Čtěte více

Naučit se pouze komunikovat nestačí

Jestliže jeden z páru opravdu zjistí, že toho druhého nemiluje, žádné komunikační...

Naučte se samovyšetření prsu

Samovyšetření prsu má nezastupitelné místo v diagnostice nádorů prsu. Mělo by...

Naučte se šetrně uvolnit ucpaný nos

Rýma je sice běžné onemocnění, ale také umí člověka pořádně potrápit. Jak si...

Naučte se žít s akromegalií

Akromegalie ovlivňuje nejen tělo, ale i psychiku takto postiženého člověka....

Náušnice nasaďte malým slečnám bez bolesti

Náušnice v naší kultuře k dívkám patří. Ačkoliv se propíchávání uší dělá už...

Návod na Vánoce bez domácích škodlivin snadno a rychle

Domácí vzdušné nečistoty jsou nejen nevítaným hostem, ale i nebezpečným společníkem....

Návrat do škol(k)y prověří imunitu vašeho dítěte

V dětských kolektivech se všechny druhy infekcí přenášejí neobyčejně dobře....

Návrat do školy usnadní homeopatika

Na všech stupních vzdělávání se mohou objevit situace spojené s úzkostí. Od...

Návrat k tabáku? Stačí jediná cigareta!

Zbavit se jakékoli závislosti je obtížnou a zdlouhavou cestou, což platí i pro...

Návštěvu IVF centra raději neodkládejte

Problémy s neplodností je těžké si připustit. Pokud ale nastanou, je třeba je...

Ne každou bolest vyřeší růžová tabletka

Bolest není jen jedna, existují různé typy bolesti. Mají odlišné příčiny i mechanismus...

Ne za vším stojí potravinová alergie

Výskyt potravinové alergie u naší populace je vysoký a mnohonásobně stoupá v...

Nealkoholické pivo – šance pro nemocná játra?

Poškození jater může vzniknout z mnoha příčin. Pravidlem však je, že jim nesvědčí...

Nealkoholové ztukovatění jater je záludné. Lidé, kterých se týká, se většinou cítí zcela zdraví

Co lidským játrům jednoznačně nesvědčí? Asi téměř každý bez zaváhání odpoví,...

Nealkoholové ztukovatění jater vyřešila zhubnutím. Dnes má o 37 kil méně a játra bez tuku

Není žádným tajemstvím, že naše játra fungují jako nepostradatelná čistička...

Nebezpečí alergie číhá i v zubařském křesle

Je to tak. Kromě opraveného chrupu si z ordinace stomatologa můžete odnést i...

Nebezpečí dlouhých letů: Jak minimalizovat riziko trombózy

Cesta letadlem mnohdy znamená několikahodinové sezení a téměř žádný pohyb, což...

Nebezpečí klíšťové encefalitidy hrozí nejen v Evropě

I když se může zdát, že klíšťová encefalitida je problém především vybraných...

Nebezpečí mobilní komunikace: telefonování ohrožuje bezpečnost i při obyčejné chůzi

K často zmiňovaným rizikům spojeným s komunikací prostřednictvím mobilních telefonů...

Nebezpečí nákazy hepatitidou C číhá i na zubním kartáčku

Onemocnění virovou hepatitidou je velmi nepříjemnou zkušeností. Na co si tedy...

Reklama
Takovou péči si zasloužíte!
Představte si prostředí, kde se vždy setkáte s pozorností, kterou očekáváte.
* registrací neměníte svého lékaře.