Látky pro zdraví žil pocházejí z přírody. Víte, kde hledat?
Mnoho žen i mužů v naší zemi bojuje s nevzhlednými křečovými žilami. Ty jsou projevem chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin. V léčbě i prevenci se uplatňují přírodní látky, takzvané flavonoidy. Díky svému původu nemají žádné závažné nežádoucí účinky, a přesto výrazně pomáhají. Které to jsou?
Síla citrusových plodů
Nahořklé blanky dužiny citrusových plodů obsahují vysoké množství bioflavonoidů. Mezi nejznámější bezpochyby patří hesperidin. Z něho je odvozena další účinná látka – diosmin. Farmaceutické firmy při výrobě léčiv pro zdraví žilního systému tyto dvě látky často kombinují. Diosmin většinou tvoří 90 % a hesperidin 10 % účinné koncentrace. Výzkumy ukazují, že flavonoidy tlumí zánětlivou reakci a zlepšují svalovou sílu postižených cév. V kombinaci s minimálním počtem nežádoucích účinků se tak stávají ideální volbou pro dlouhodobou léčbu i prevenci vzniku křečových žil.
Široké využití
Léky pro zdraví žilního systému (venotonika) se nejčastěji vyrábějí ve formě tablet k ústnímu podání. Své uplatnění nalézají v terapii širokého spektra poruch. Významně ulevují od oteklých a bolestivých nohou způsobených chronickou žilní nedostatečností. V léčbě křečových žil mají již několik desítek let takřka neochvějnou pozici. Blahodárné účinky jejich působení však mohou na vlastní kůži pocítit i lidé trpící hemoroidy či bércovými vředy. Případné nasazení venotonik byste měli nejprve konzultovat se svým lékařem. Užívání flavonoidů se nedoporučuje v případech, kdy dotyčný jedinec užívá léky na ředění krve nebo proti vysokému tlaku krve.
Flavonoidy v přírodě
Hesperidin a diosmin se při léčbě využívají výhradně chemicky zpracované. To však nic nemění na jejich přírodním původu. Najdete je v těchto rostlinách:
- Citrusové plody. Zejména citrony jsou bohatým zdrojem diosminu. Zajímavostí je, že flavonoidy jsou obsaženy v plodech i listech. Nejvyšší koncentraci účinných látek nalezneme v odrůdě Bushukan. Voňavá odrůda, která vypadá jako ruka s prstíky, nese i příznačné označení Buddhova ruka.
- Vikev. Rostlina z čeledi bobovitých je rozšířena prakticky po celém světě. Svůj domov nalézá kupříkladu i na exotickém Havajském souostroví. Získat výtažek diosminu z těchto rostlin je ale velmi složité a v domácnostech se rozhodně nedoporučuje.
- Yzop. Polokeř z čeledi hluchavkovitých se už od pravěku využívá jako lék i koření. Až tedy budete dochucovat svůj oblíbený pokrm, mějte na paměti, že listy yzopu obsahují velké množství flavonoidů prospěšných našim cévám.
Příroda nám po staletí nabízí mnoho látek pro utužení našeho zdraví. Flavonoidy se mezi ně směle řadí. Skutečnost, že jsou léky pro naše žíly – venotonika – připravovány chemicky, nic nemění na jejich blahodárných účincích. Naopak, přísné kontroly během výroby odstraní potenciálně nebezpečné látky a zaručí jejich zdravotní nezávadnost.
Zdroj: www.wisegeek.com
www.ehow.com