Muži mohou mít dobrou erekci i zrak
Zdraví muži, kteří užívají medikamenty k léčbě impotence, mohou být klidní. Alespoň dokud zůstanou v platnosti výsledky studie z roku 2009. Ta potvrdila, že dlouhodobé užívání těchto léků nepoškozuje zrak.
Vedlejší účinky na oči a zrak nemají trvalý charakter
V příbalovém letáčku medikamentů na předpis užívaných k léčbě erektilní dysfunkce jsou v odstavci o vedlejších účincích mimo jiné uváděny i ty, které mohou negativně ovlivnit zrak. Mezi ty častěji zmiňované patří například do modra zabarvené nebo rozmazané vidění. Odborníci v průběhu studie proto zjišťovali, zda každodenní užívání léků na potenci v průběhu šesti měsíců nemá negativní vliv na zrakové funkce, zda nepoškozuje sítnici nebo nezvyšuje nitrooční tlak. K ničemu takovému, zdá se, nedochází.
#IMG#Do studie byli zařazeni muži ve věku od 30 do 65 let. Tito muži byli buď zcela zdrávi, nebo trpěli mírnou erektilní dysfunkcí. Protože byla studie provedena na zdravých osobách, nedá se její výsledek automaticky zobecnit pro celou populaci. Autoři studie varují, že zatím nemáme dostatek informací o působení těchto léků u lidí, kteří zároveň trpí jiným celkovým nebo očním onemocněním. Také proto je u nás výdej léků pro podporu potence vázán na lékařský předpis, neboť pro určité skupiny pacientů s dalším onemocněním nemusí být jejich užívání bezpečné.
I další léky mohou ovlivnit zrak
Léky na podporu potence pochopitelně nejsou jediné, které by mohly ovlivnit kvalitu našeho vidění. Také některé další skupiny léků mohou způsobovat například rozmazané vidění nebo narušovat akomodaci (schopnost oka zaostřit na blízké předměty). Některé léky mohou také zvyšovat citlivost na světlo nebo naopak narušovat dobré vidění za šera.
Pokud se léčíte se zeleným zákalem, měli byste tuto skutečnost vždy oznámit každému lékaři, který vám předepisuje léky. Existuje totiž poměrně velké množství léčivých přípravků, které se nesmí užívat při onemocnění zeleným zákalem a které by mohly zhoršit stav vašeho očního onemocnění.
(vek)
Zdroj: http://www.reuters.com/article/healthNews/idUSTRE53C5MS20090413