Mužské zevní pohlavní orgány
Starověcí učenci se domnívali, že se spermie tvoří v mužském i ženském těle. Od dávnověku byla v popředí zájmu také dostatečná délka penisu, případně jeho prodlužování. Některé způsoby se provádějí ještě dnes. Polynésané, indičtí Sadhuové a Cholmékové na penis připevňují závaží. Kultura Středního Východu a Súdánu používala techniku „jelp“, dojení připomínající činnost na zpola ztopořeném penisu. V roce 1913 byla vyvinuta vakuová pumpa, mechanické zařízení navozující erekci.
Říká se...
„Podle nosa poznáš kosa.“
V minulosti
Starověcí učenci se domnívali, že se spermie tvoří v mužském i ženském těle. Od dávnověku byla v popředí zájmu také dostatečná délka penisu, případně jeho prodlužování. Některé způsoby se provádějí ještě dnes. Polynésané, indičtí Sadhuové a Cholmékové na penis připevňují závaží. Kultura Středního Východu a Súdánu používala techniku „jelp“, dojení připomínající činnost na zpola ztopořeném penisu. V roce 1913 byla vyvinuta vakuová pumpa, mechanické zařízení navozující erekci. #IMG#
Jak to viděl Jessenius
Zevní pohlavní orgány muže tvoří penis (pyj) a šourek. Penis má anatomicky dvě části. Kořen, zavěšený na kosti stydké, a tělo, neboli volně visící část penisu. Na konci těla penisu se nachází žalud. Na jeho vrcholek ústí močová trubice. Penis je krytý jemnou, posunlivou kůží, která nad žaludem tvoří jakousi kapsičku, předkožku. Kromě močové trubice obsahuje penis tři topořivá tělesa - dvě kavernózní (dutinové) a jedno spongiózní (houbovité). V ochablém stavu penis měří průměrně 10 cm, při ztopoření pak průměrně 15 cm. Šourek je kožnatý vak, v němž jsou uložena varlata s nadvarlaty a začátky chámovodů. Kůže šourku je porostlá pubickým (pohlavním) ochlupením.
Pod lupou
Většinu objemu penisu zaujímají topořivá tělesa. Jsou obalena velmi jemnou vazivovou blankou (tunica albuginea), z níž odstupují přepážky vyztužené hladkou svalovinou, které rozdělují vnitřek těles na dutiny (kaverny). Vnitřek dutin je vystlán stejnými buňkami, jaké tvoří výstelku cév. Krev do dutin přitéká točitými tepénkami a odtéká žilkami procházejícími otvůrky v tunice. Dutiny houbovitého tělesa jsou menší, podobné žilní pleteni. Penis je velmi bohatě nervově zásoben, žalud je dokonce nejcitlivější místo mužského těla. Stěnu šourku tvoří kůže, hladká svalovina a obaly varlete. Varlata jsou v šourku oddělena vazivovou přepážkou.
Srovnávací anatomie
Penis hřebce dosahuje při ztopoření délky kolem půl metru, u býka je to až jeden metr. Ejakulace u kance a hřebce trvá několik minut. Základem penisu u psa je pyjová kost. V ptačí říši vlastní z českých ptáků penis jen vrubozobí (husa, labuť). V klidu je zatažen do stěny kloaky a úplně se ztopoří až v těle samice. Ostatní ptactvo se páří přiložením kloak na sebe a jejich vychlípením.
Anatomie
Zevní pohlavní orgány muže jsou zavěšeny do rozkroku pod sponu stydkou. Kůže nad ní je porostlá pubickým ochlupením. Při pohledu ze strany je penis umístěn před šourkem. Za šourkem se nachází konečník. Močová trubice vedoucí z močového měchýře na povrch těla prochází středem spongiózního tělesa. Její délka je asi 18 - 20 cm. Při ochablém penisu má esovitý průběh. Z močového měchýře míří kolmo dolů skrz prostatu do kořene penisu, kde se stáčí dopředu. V ohbí penisu pod sponou stydkou se znovu stáčí dolů a vyúsťuje zhruba do středu žaludu penisu.
Funkce
Úkolem šourku je uchovávat varlata v teplotě asi o 4°C nižší, než je teplota těla, aby mohly spermie správně dozrávat. Hlavní funkcí penisu je pohlavní spojení mezi mužem a ženou neboli jeho zasunutí do pochvy, aby mohlo dojít k oplodnění. K tomu je nezbytné ztopoření penisu, erekce. Drážděním povrchu penisu a okolí a/nebo psychicky se aktivuje reflexní nervové centrum v míše. To vede k naplnění topořivých těles krví. Krev v tělesech napíná neroztažitelné vazivové pouzdro penisu a to stlačuje odtokové žíly. Další dráždění penisu vede k ejakulaci - vystříknutí spermatu (ejakulátu). Sperma obsahuje kromě mužských pohlavních buněk, spermií, ještě tekutinu ze žlázek prostaty, semenných váčků a močové trubice. Při ejakulaci putují spermie z nadvarlete chámovodem do prostaty, odtud do močové trubice a ven. Kromě této funkce slouží penis jako ochranný obal pro močovou trubici, jejímž neméně důležitým úkolem je odvádět moč.
Když nefunguje
Z psychických i organických (tělesných) důvodů může být postižena schopnost erekce. Mezi organické důvody patří např. poškození cévního a nervového zásobení penisu - ateroskleróza, cukrovka. Obávaným „poškozením“ v této oblasti jsou pohlavně přenosné choroby, především kapavka, syfilis, kondylomata. Kůže penisu může být postižena nádorovým bujením. Vnitřek topořivých těles někdy zvazivovatí. Předkožka je nejčastěji postižena fimózou, srůstem s žaludem penisu, takže není možné ji volně přetáhnout. Tento stav bývá často doprovázen zánětem v předkožkovém vaku.
Jak to poznám?
Kapavka se projeví hnisavým výtokem z močové trubice. Při syfilis se objevuje tuhá jasně růžová nebo nahnědlá zatvrdlina nebo nebolestivý vřídek s vystouplými okraji a hnisavě povleklým tuhým středem. Kondylomata jsou rychle rostoucí květákovité bradavičky. Zvazivovatění topořivých těles se projeví bolestí při erekci a deformací penisu.
MeDitorial.cz