Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Neplodnost nablízku aneb Řeči, které opravdu nepomohou

redakce uLékaře

Máte-li mezi přáteli či v rodině pár, který se marně snaží o potomka, rozhodně se vyvarujte níže uvedených „rad a moudrostí“. Pokud s přírodou v tomto směru bojujete vy sami, neberte si podobné výroky k srdci. Jedná se sice jen o mýty, ale i ty umí bolestivě ranit.

Máte-li mezi přáteli či v rodině pár, který se marně snaží o potomka, rozhodně se vyvarujte níže uvedených „rad a moudrostí“. Pokud s přírodou v tomto směru bojujete vy sami, neberte si podobné výroky k srdci. Jedná se sice jen o mýty, ale i ty umí bolestivě ranit.

1. Neplodností se příroda brání proti přelidnění

Téměř v každém člověku je zakořeněná touha po dítěti, potažmo po svém nástupci. Ani když bude mít pár potomky dva, žádné přelidnění se nekoná. Oni pouze nahradí své rodiče a lidstvo bude pokračovat plynule dále.

2. Proč si raději nevezmete opuštěné dítě?

„Přestaňte to zkoušet a někoho adoptujte, na světě je přece tolik dětí bez domova…“ To je sice pravda, ale prostředí adopce se v dnešní době dost změnilo. Ubývá sirotků a místo toho přibývá dětí odebraných biologickým rodičům ze sociálních důvodů apod. Ty mívají své zvláštní potřeby. Náhradní rodiče pak musí být skutečně odhodlaní do procesu jít a musí mít spoustu trpělivosti i energie. Faktem ale zůstává, že adopce je krásný projev lidskosti a mnoho párů je nakonec skutečně šťastných.

3. Jakmile proběhne adopce, rychle otěhotníš!

Žádná statistika tento fakt dosud nepotvrdila. Procento rodičů, kterým je po osvojení dopřán vlastní potomek, je stejné jako procento párů, které nepokračovaly v procesu asistované reprodukce a žena spontánně otěhotněla – tedy okolo 5 %.

4. Možná je to boží vůle, že vy dva nemáte být rodiči

Tento výrok je obzvlášť zraňující, zároveň totiž napadá i váš vztah s partnerem. Je velmi těžké vysvětlovat, že spolu žijete v souladu a byli byste rádi milujícími rodiči.

5. Asi děláte něco špatně

Neplodnost je medicínský problém. Nikoli sexuální porucha!

6. Je to v hlavě – nemyslete na to a přijde to samo

Stres není příčinou neplodnosti, spíše jejím důsledkem. Odstraněním napětí a nervozity neplodnost nezmizí, jen se o něco zlepší kvalita vašeho života. Vždy je zapotřebí řešit hlavně zdravotní příčiny této potíže.

7. O těhotenství raději nemluvit!

Naopak, zkuste se osudem zkoušenému páru šetrně a s pochopením přiblížit. Hodně naslouchejte, nechte si věci vysvětlit. Vaše účast a pochopení mohou velmi pomoci.

Nikdo z lidí řešících neplodnost by se neměl nechat vyvést z míry bezmyšlenkovitě vyřčenými výroky. Okolí s největší pravděpodobností nechce zraňovat, jen má v tomto směru malé znalosti, a tak mnozí opakují, co kdy zaslechli, ve snaze přispět do diskuze. Buďte tedy přiměřeně trpěliví.

Zdroj: Mýty a fakta o neplodnosti, 2015

Doporučujeme