Neplodnost
Nemůžete otěhotnět? Světová zdravotnická organizace definuje neplodnou dvojici (muž a žena), pokud nedosáhli otěhotnění po 1 roce nechráněných pohlavních styků. V současné době je v hospodářsky vyspělých zemích 10-15 % nechtěně bezdětných partnerských dvojic, na celém světě je to 5-8 % párů.
Počet neplodných párů v ČR se odhaduje na 15 %, lékaři dokážou pomoct 90 % z nich.
Co je to sterilita...
Sterilita je stav, kdy žena není schopna otěhotnět. Primární - pokud žena ještě nikdy neotěhotněla. Sekundární - žena uvádí v anamnéze těhotenství ukončené porodem či potratem.
Důvod neplodnosti bývá z 35 % na straně ženy, z 35 % na straně muže, u 25 % párů je příčinou kombinace problémů obou partnerů a u zbylých 5 % se na důvod nepřijde.
Jak se neplodnost vyšetřuje...
Sepsání Vaší anamnézy pomáhá lékaři určit správnou příčinu neplodnosti. Důležité jsou především údaje o menstruačním cyklu a jeho pravidelnosti, sexuální život, celkový zdravotní stav a gynekologické předchorobí. Pak Vás lékař gynekologicky vyšetří.
Pokud nezjistí zjevnou příčinu Vaší neplodnosti, vyžádá si spermiogram Vašeho partnera. Teprve potom je pokračováno ve vyšetřování Vás samotné.
Vyšetřuje se funkce vaječníků pomocí ultrazvuku, odběrem krve se zjišťuje hladina hormonů v krvi. Napomoci můžete i Vy sama, pokud si budete měřit basální teplotu v pochvě nebo konečníku po dobu alespoň 3 měsíců. Teplota se měří vždy ráno, než vstanete z postele.
Jedním z dalších postupů je vyšetření průchodnosti vejcovodů. Dnes se provádí nejlépe jako tzv. hysterosonografie pomocí speciálního gelu zavedeného do dutiny děložní. Lékař pak na ultrazvuku vidí, zda jsou vejcovody průchodné, či ne. Na toto vyšetření nemusí mít pacientka žádnou přípravu, provádí se ambulantně 10.-12. den menstruačního cyklu. Po vyšetření odchází domů. Je možné provést vyšetření i operačně pomocí laparoskopie se zvláštní kontrastní látkou, která je pro Vás zcela aneškodná.
Jaká je příčina...
Vaše neplodnost může být až v 80 % důsledkem anatomických nebo funkčních poruch - tedy z příčin genitálních (= pohlavních). V menší míře se mohou u Vás vyskytnout příčiny mimogenitální (hormonální, imunologické se vznikem protilátek proti spermiím a psychogenní).
Ovariální nebo vaječníková neplodnost může být příčinou anovulačních cyklů. Tedy cyklů, kdy nedochází k uvolňování vajíčka nebo je snížena funkce žlutého tělíska, které produkuje menší množství hormonu.
Tubární neboli vejcovodová neplodnost bývá jednou z nejčastějších příčin. Dochází k ní především při uzávěru vejcovodu jako důsledek proběhlého zánětu.
Děložní faktor se vyskytuje poměrně málo. Neplodnost může být způsobena tvarovou odchylkou dělohy a záněty děložní sliznice.
Mimogenitální příčiny se vyskytují u poruch v oblasti mozku, při cukrovce, onemocnění štítné žlázy, u žen závislých na drogách, alkoholiček, apod. Vposlední době se věnuje zvýšená pozornost psychogennímu faktoru.
Jak se neplodnost léčí...
Léčba Vaší neplodnosti je individuální, podle zjištěné příčiny. Jednou z možností léčby je IVF - in vitro fertilizace - mimotělní oplodnění vajíčka spermatem manžela nebo partnera a jeho následným „zavedením“ do dutiny děložní. Šance na otěhotnění při jednom pokusu je 35 %. Pojišťovna proplácí tři cykly. V případě, že v předchozích pokusech bylo přeneseno pouze jedno embryo, hradí pokusy čtyři (od přenosu více oplodněných vajíček se ustupuje kvůli rizikům případných vícečetných těhotenství). Další „snahu“ si již musí financovat partneři sami. Léčba neplodnosti nemusí a většinou není jednoduchá. Je potřebná Vaše spolupráce, která hraje důležitou roli ve vyřešení Vašeho problému. Možností je i adopce.
MeDitorial.cz
Kam dál?
Asistovaná reprodukce: hoďte strach za hlavu
Umělé oplodnění má větší šanci na úspěch v létě
Neplodnost v číslech: problémy má 15 % párů v Česku
Krok za krokem: Jak probíhá umělé oplodnění?
Zvyšte své šance na úspěch IVF – 5 základních otázek a odpovědí
Těhotenství po umělém oplodnění s sebou může přinášet určitá rizika
Zmrazte si plodnost. Kryokonzervace vajíček je snadná