Otrava hypnotiky
Hypnotika jsou léky, které bývají pacientům předepisovány na nespavost. K předávkování až otravě hypnotiky může dojít buď omylem (pozor na děti!), nebo se mohou tyto léky stát prostředkem k sebevraždě.

Dříve byly nejčastějšími hypnotiky barbituráty, které nyní vytěsňují benzodiazepiny.
#IMG#Otrava barbituráty:
Jaké jsou příznaky?
Typický je útlum s poruchou vědomí různého stupně (od ospalosti až k bezvědomí). Pacientovo dýchání je povrchní, pomalé a posléze se zastaví. Běžným příznakem těžší otravy jsou zúžené zornice a podchlazení. Příčinou smrti bývá zástava dechu nebo selhání krevního oběhu. Při silné otravě se na kůži mohou objevit puchýře. Je známa i závislost na barbiturátech (barbiturismus), která se projevuje apatií, nechutenstvím, případně podrážděností a ospalostí. Pacient postupně ztrácí soudnost a paměť. Vysazení barbiturátu vyvolá abstinenční příznaky (úzkost, depresi, nespavost, vnitřní neklid, třes, nevolnost, pokles tělesné váhy, epileptický záchvat).
Jaká je léčba?
Barbituráty se rychle vstřebávají, 4 hodiny po požití má vyvolávání zvracení nebo výplach žaludku jen velmi malý význam. Účinné je podání aktivního uhlí a projímadel. Neexistuje specifický protijed. Zajišťuje se dýchání a krevní tlak. Při těžkých otravách se použije hemodialýza.
Otrava benzodiazepiny:
Jaké jsou příznaky?
Příznaky jsou spavost, rozmazaná řeč, podchlazení, porucha vědomí až bezvědomí, vzácně zástava dechu. Zorničky mohou být zúženy. Nebezpečná je kombinace s požitím alkoholu. Nedoporučuje se podání benzodiazepinů při porodu, neboť mohou způsobit zástavu dechu u plodu. I na benzodiazepinech může vzniknout závislost a po jejich vysazení se projeví abstinenční příznaky (nespavost, nevolnost, epileptické záchvaty, delirium).
Jaká je léčba?
Léčí se podle vzniklých příznaků. Při útlumu dýchání je třeba zavést řízené dýchání. Specifickým protijedem je látka zvaná flumazenil.